Jakie są sposoby na chłodne mieszkanie w upalne lato

Jakie są sposoby na chłodne mieszkanie w upalne lato

Podczas długich jesiennych i zimowych miesięcy tęsknimy za słońcem i marzymy o wysokich temperaturach. Kiedy w końcu przychodzi długo wyczekiwane lato, okazuje się, że upały potrafią być bardzo dokuczliwe.

 

Wysokie temperatury i duże naslonecznienie sprawiają, że pomieszczenia, w których przebywamy, stają się nagrzane i duszne. Co możemy zrobić, żeby zapewnić sobie trochę wytchnienia od wszechobecnego gorąca – radzi ekspert firmy Franc Gardiner. Najprostsze rozwiązanie, które od razu przychodz na myśl, to klimatyzacja. W naszej szerokości geograficznej upalne dni nie występują jednak na tyle często, by instalacja tego drogiego i nie do końca przyjaznego naszemu zdrowiu urządzenia była konieczna. Nie zmienia to jednak faktu, że przez trzy miesiące w roku jesteśmy w czasie upałów narażeni na nieprzyjemnie nagrzane mieszkania.

 

Czytaj również: Rolety zewnętrzne na upalne dni

 

 

Najczęstszym, doraźnym sposobem na zaznanie ochłodzenia są różnego rodzaju poręczne wiatraczki elektryczne. Minusem tych urządzeń jest jednak wysoki rachunek za prąd na koniec miesiąca i konieczność zastosowania ich w każdym miejscu, w którym przebywamy. Nie zapominajmy również o tym, że silny strumień powietrza może przyczyniać się do dolegliwości takich jak: ból głowy, zaziębienie, czy zapalenie ucha.

 

 

Jednym z nieinwazyjnych sposobów na obniżenie temperatury jest rozwieszenie na suszarce w pokoju np. mokrego prania. Parując, woda schładza i nawilża powietrze w pomieszczenieniu. Jeśli upał staje się dokuczliwy – rozłóżmy mokre ręczniki bądż prześcieradło. Dzięki temu temperatura obniży się o 2-3 stopnie, a powietrze stanie się trochę bardziej rześkie.

 

Czytaj również: Jakie można zastosować rozwiązania do rolet?


 

Skuteczniejszym sposobem jest jednak zadbanie o to, by pomieszczenie, w którym przebywamy było jak najlepiej zacienione. Ograniczenie dopływu promieni słonecznych sprawia, że unikamy niepotrzebnego nagrzewania się wnętrza. „Jeśli posiadamy pokoje od południowej strony, narażone na dużą ekspozycję na silne słońce w ciągu dnia, warto zainwestować w zaciemniający materiał. Rolety Blackout z naszej oferty posiadają dodatkową warstwę gumy, która pochłania promieniowanie, a technologia silver w kolekcji Microllo sprawia, że promienie słoneczne są odbijane. W efekcie, część z nich nie przedostaje się do środka i nie powoduje podniesienia temperatury w pomieszczeniu. Wnętrze pozostaje zacienione i przyjemnie chłodne” – mówi Kamila Prałat, ekspert firmy Franc Gardiner.

 

 

Dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom, powrót do chłodnego, zacienionego domu po długim, upalnym dniu może okazać się prawdziwą przyjemnością. Jeśli zadbamy o odpowiednie nawilżenie powietrza i będziemy pamiętać o otwieraniu okien tylko pod wieczór i na noc, bez trudu przetrwamy nawet najgorętsze lato.

 

Źródło: Toolbox / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18065 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 677

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >