Pozwolenie na budowę nie chroni przed rozbiórką domu

Pozwolenie na budowę nie chroni przed rozbiórką domu

Jeżeli pozwolenie na budowę zostało wydane z naruszeniem prawa, inwestor musi rozebrać wybudowany dom. By uzyskać odszkodowanie od starosty, właściciel powinien udowodnić błędy organu administracji. Likwidacja pozwoleń na budowę zwiększa ryzyko prowadzenia inwestycji – uważają eksperci.

ANALIZA

Inwestor, który wybudował dom na podstawie pozwolenia na budowę, może otrzymać nakaz jego rozbiórki.

W sprawie inwestora z Gostynina, który zwrócił się do GP z prośbą o dziennikarską interwencję, decyzja nakazująca rozbiórkę domu została wydana siedem lat po zakończeniu jego budowy.

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, każdy sąsiad inwestora jest stroną postępowania administracyjnego i może zaskarżyć wydane pozwolenie na budowę. Jeżeli to zrobi, a sąd administracyjny uzna, że zostało ono wydane z naruszeniem prawa, to inwestor będzie musiał rozebrać wybudowany obiekt. Nie ma przy tym znaczenia, czy rozpoczął już budowę, czy nawet została ona już ukończona.
Bezradność inwestorów

– Otrzymałem pozwolenie na budowę i przystąpiłem do prac – skarży się inwestor z Gostynina.

– W ich trakcie sąsiad zaskarżył decyzję starosty do sądu administracyjnego. Sprawa ciągnęła się przez kilka lat, a ja w tym czasie ukończyłem budowę domu. Teraz jednak otrzymałem nakaz jego rozbiórki, bowiem sąd uchylił pozwolenie na budowę, a starosta odmówił wydania nowego.

W takiej sytuacji inwestor jest bezradny i nie ma praktycznie żadnej możliwości uniknięcia rozbiórki.

– Jeżeli naprawienie uchylonej decyzji o pozwoleniu na budowę nie jest możliwe, to inwestor nie może dokończyć budowy domu, a jeżeli została ona już ukończona, to nie może uzyskać pozwolenia na jego użytkowanie – mówi Jan Nowak, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Pińczowie.

– Każdy obiekt, który został wybudowany z naruszeniem przepisów prawa, musi zostać rozebrany – dodaje.

Tacy właściciele są wobec prawa nawet w gorszej sytuacji niż osoby, które dopuściły się samowoli budowlanej. Nie mają one możliwości zalegalizowania swoich budynków.


czytaj więcej...
Źródło: Gazeta Prawna

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Spsób na dobry sen Liczba postów: 122 Grupa: Aktualności Śpię dobrze dzięki muzyce do snu https://www.youtube.com/watch?v=e1ajx9bS 6F0 która mnie wycisza. Usypianie przy włączonych dźwiękach jest dla mnie bardzo ważne.
  • Sklep internetowy Liczba postów: 55 Grupa: Trudne tema... Strony hazardowe to także rodzaj sklepu internetowego. Tylko zamiast towarów kupują rozrywkę. Polecam wejść na najlepszą stronę z zakładami bukmacherskimi https...
  • Jaki podział domu po rozwodzie? Liczba postów: 654 Grupa: Trudne tema... A może uda Wam się jakoś porozumieć? Może nie wszystko jeszcze stracone? Nie podejmujcie zbyt pochopnie decyzji o rozstaniu, bo może jeśli się postaracie to uda...
  • Prawnik od rozwodów łódź Liczba postów: 10 Grupa: Trudne tema... Oczywiście taka pomoc jest na pewno bardzo ważna ale ja chcę jeszcze powiedzieć, że także niezwykle ważną opcją jest to aby wiedzieć czy warto pisać pozew o roz...
  • niezależni dealerzy samochodowi Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... W sumie ja jeszcze nigdy nowego auta nie miałem ale może kiedyś w przyszłości i ja również się na nie zdecyduję. Póki co udało mi się niedawno natrafić na bardz...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18327 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 98

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >