Sposób na czystą kostkę brukową

Sposób na czystą kostkę brukową

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, po zimowej przerwie do życia na nowo budzi się przyroda. Także i my stęsknieni słonecznych promieni coraz więcej czasu zaczynamy spędzać w ogrodzie. Po mroźnych miesiącach otoczenie naszego domu wymaga jednak gruntownych prac porządkowych, obejmujących zarówno roślinność, jak i nawierzchnię. Czytaj dalej

 

Pięć kroków do czystej kostki

 

Kostka brukowa jest jednym z niewielu materiałów nawierzchniowych, które dobrze znoszą trudne warunki pogodowe i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Dbanie o tego typu nawierzchnię sprowadza się w gruncie rzeczy do pięciu podstawowych czynności. Są to: regularne zamiatanie, usuwanie powstałych zabrudzeń, okresowe przemywanie wodą, likwidowanie chwastów wrastających pomiędzy poszczególne elementy i uzupełnianie fug. Ważne, by nie zapomnieć o tych czynnościach zwłaszcza po zimie – okresie, w którym kostka w szczególności narażona jest na szkodliwe czynniki oraz kilkumiesięczny brak pielęgnacji. Pamiętajmy jednak, żeby prace te wykonywać w odpowiedni sposób, gdyż niewłaściwe ich przeprowadzenie może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

 

 Czytaj również: Płyty nawierzchniowe


Wiosenne porządki

 

Wiosenne prace porządkowe brukowanej nawierzchni powinniśmy rozpocząć od dokładnego jej oczyszczenia z naniesionego przez zimę piasku i pozostałości liści. Wykorzystać do tego można miotłę wykonaną z mocnego włókna syntetycznego. Następnie należy dokładnie umyć kostkę silnym strumieniem wody, najlepiej przy użyciu myjki ciśnieniowej. Pozwoli to usunąć zabrudzenia będące wynikiem pyłu wnikającego w zagłębienia materiału oraz porostów pojawiających się zwłaszcza w miejscach zacienionych i wilgotnych. Do usunięcia zielonych nalotów wykorzystać również można środki chemiczne przeznaczone do kostki brukowej, które jednocześnie przywracają jej właściwości antypoślizgowe. Aby uniknąć tego typu problemów w przyszłości zalecane jest korzystanie ze środków impregnujących kostkę, które nie tylko ochronią ją przed brudem i plamami, ale także pogłębiają jej barwę i zmniejszają nasiąkliwość. Unikać należy natomiast zeskrobywania mchów i porostów, gdyż ostre narzędzia mogą uszkodzić strukturę kostki.

 

Czytaj również: Elegancka nawierzchnia wokół domu


Kolejnym etapem prac powinno być pozbycie się ewentualnych chwastów wrastających w fugi. Najbezpieczniej jest wykorzystać do tego chemiczne środki, pamiętajmy jednak, by stosować ekologiczne preparaty, które nie zniszczą trawy i kwiatów. Mechaniczne usuwanie zbędnej roślinności może bowiem spowodować naruszenie stabilności poszczególnych elementów. Ostatnią czynnością na drodze do wypielęgnowanej nawierzchni jest uzupełnienie fug. Braki w spoinach należy wypełnić przesianym piaskiem, który wniknie głęboko w szczeliny. Jego nadmiar należy natomiast delikatnie zamieść i gotowe - czysta i zabezpieczona nawierzchnia jest przygotowana na wiosenno-letni sezon.

Źródło: Polbruk / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18080 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 839

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >