Układanie kostki brukowej wokół domu

Układanie kostki brukowej wokół domu

Ścieżki, dziedzińce, podjazdy czy alejki ogrodowe to stałe elementy architektury wokół domu i ogrodu. Początkowo wykonywane były z kamienia polnego lub ciosów kamiennych, które obecnie wyparła kostka brukowa. Jak szybko, prosto oraz profesjonalnie ją położyć podpowiada Sławomir Rutczyński, doradca technologiczny Lafarge. Czytaj dalej

 

Rozpoczynając prace z kostką brukową należy przede wszystkim odpowiednio dobrać grubość materiału. Jego wybór zależy od zawartych w projekcie warunków eksploatacji. Im mniejsze obciążenie, tym lżejszą i delikatniejszą konstrukcję możemy wykonać. Kolejną kwestią jest wybór kształtu i koloru, z którego wykonano kostkę. Tu jednak wszystko leży w gestii naszych osobistych upodobań i fantazji, ponieważ bardzo szeroka oferta rynkowa sprawia, że jedyne ograniczenie stanowi zasobność portfela.

 

Czytaj również: Mała architektura w ogrodzie

 

W zależności od przeznaczenia produkuje się kostkę brukową o różnych grubościach:

  • 4 cm – do wykonania nieobciążonych chodników czy dekoracyjnych opasek wokół budynku,
  • 6 cm – do nawierzchni o małym obciążeniu (ruch pieszy i lekkich pojazdów do 3,5 tony),
  • 8 cm – na nawierzchnie ulic i parkingów,
  • 10 cm – do nawierzchni obciążonych ruchem pojazdów ciężarowych, autobusów i innych maszyn generujących duże obciążeni
  • 8 cm – na nawierzchnie ulic i parkingów,
  • 10 cm – do nawierzchni obciążonych ruchem pojazdów ciężarowych, autobusów i innych maszyn generujących duże obciążenie.

 

Rozpoczynając prace z kostką brukową należy przede wszystkim odpowiednio dobrać grubość materiału. Jego wybór zależy od zawartych w projekcie warunków eksploatacji. Im mniejsze obciążenie, tym lżejszą i delikatniejszą konstrukcję możemy wykonać. Kolejną kwestią jest wybór kształtu i koloru, z którego wykonano kostkę. Tu jednak wszystko leży w gestii naszych osobistych upodobań i fantazji, ponieważ bardzo szeroka oferta rynkowa sprawia, że jedyne ograniczenie stanowi zasobność portfela.

 

 

Prace ziemne – pierwszy etap

Jeżeli kupiliśmy już wybraną kostkę brukową możemy przystąpić do prac ziemnych. Ich głębokość zależy od przewidywanego obciążenia ruchem. Dla nawierzchni o charakterze chodnikowym wgłębienie będzie wynosić od 15 do 20 cm, natomiast dla silnie obciążonych ciągów komunikacyjnych co najmniej 50 cm. Przy pracach na małych powierzchniach wokół domu, typu chodnik lub placyk, prace wykonuje się ręcznie. Jeżeli kładziemy kostkę na wielkich powierzchniach najczęściej korzysta się z profesjonalnych urządzeń. Dno wykopu powinno być tak ukształtowane i zagęszczone, aby odpowiadało powierzchni wraz ze spadkami, które są kluczowe w procesie odprowadzania wody. Na dużych obszarach, gdzie trudno odpowiednio wyprofilować spadki, stosuje się elementy odwodnienia liniowego w postaci korytek betonowych, które wmontowuje się w nawierzchnię.

 

 

Krawężniki

Przystępując do pracy nad montowaniem krawężników musimy przede wszystkim wiedzieć jakie będzie przeznaczenie wybrukowanej powierzchni. Jeżeli brukujemy ścieżkę, wystarczą krawężniki chodnikowe lub palisada, jeżeli natomiast będzie to droga przeznaczona pod pojazdy, należy zamontować krawężniki drogowe. W tym przypadku pamiętajmy, że to one będą określać płaszczyznę powierzchni, dlatego też muszą być wykonane wyjątkowo starannie a poziom nawierzchni powinien być wyniesiony ponad otaczający grunt. To zagwarantuje, że podczas eksploatacji unikniemy zanieczyszczenia jej ziemią, która może być nanoszona wraz ze spływającą wodą.

 

Czytaj również: Kostka idealna pod koła

 

Wzmocnienie podłoża

Solidna i mocna podbudowa jest niezbędna, jeżeli nawierzchnia będzie podlegać silnym obciążeniom. Przystępując do wzmocnienia podłoża najpierw usuwamy humus, a następnie rozdrabniamy grunt przy pomocy kultywatora lub glebogryzarki. Rozdrobniony grunt zwilżamy wodą i mieszamy z cementem. W tego typu pracach doskonale sprawdzi się cement Standard marki Lafarge. Przed rozpoczęciem wiązania powierzchnię zagęszczamy zagęszczarką. Przy wzmacnianiu podłoża zużyjemy około jednego worka cementu ma 5m2 powierzchni.

 

Warstwa podbudowy

W skład warstwy podbudowy wchodzi wilgotny piasek oraz cement – jeden worek na 3m2. Składniki mieszamy na głębokość około 15 cm, a powierzchnię wyrównujemy i zagęszczamy. Przy tych pracach należy uwzględnić zmiany poziomów, które nastąpią po zagęszczeniu podkładu. Dlatego też trzeba zawsze pamiętać aby poziom warstwy podkładowej był wyższy o 1-2 cm.

 

 

Uwaga! Jeżeli decydujemy się na odwodnienie liniowe, na warstwie podbudowy montujemy korytka betonowe!

 

Układamy kostkę brukową

 Na tak przygotowanym podłożu możemy zacząć układać kostkę brukową. Jej kolejne elementy układamy w taki sposób aby ciasno do siebie przylegały. Co ciekawe, podczas układania warto korzystać od razu z 3 palet jednocześnie. To pozwoli nam uniknąć zróżnicowania kolorystycznego na dużych powierzchniach. Nie wolno zapominać także o stąpaniu wyłącznie na już ułożonej powierzchni, dzięki czemu nie naruszymy warstwy podbudowy. Jeżeli musimy przyciąć elementy skrajne, najlepiej użyć do tego szlifierki z diamentową tarczą do betonu lub specjalnej gilotyny.

 

Po zakończeniu układania całość dociskamy do podłoża. Do tej operacji możemy także użyć wibratora powierzchniowego zaopatrzonego w specjalną gumową nakładkę, dzięki czemu wyeliminujemy nierówności i nie uszkodzimy powierzchni kostki. Na koniec całą powierzchnię przykrywamy cienką warstwą piasku, który wchodząc między szczeliny dodatkowo klinuje kostki. Resztę piasku wymiatamy. Dodatkowo nawierzchnię można zabezpieczyć specjalnym impregnatem, co zmniejszy jej chłonność, ograniczy dostęp kurzu i uwydatni kolor kostki. Pamiętajmy, że – pod wpływem opadów atmosferycznych – na nowo położonej kostce brukowej mogą pojawić się wapienne przebarwienia zwane wykwitami. Niestety nie możemy ich zareklamować, na szczęście nie mają wpływu na wartość użytkową kostki, a po kilku miesiącach zanikają same. 

 

 

Cement Standard polecany do układania kostki brukowej

To cement uniwersalny klasy 32,5 o podwyższonej urabialności i przyczepności do podłoża, doskonały do prac ogólnobudowlanych. Produkt ten doskonale nadaje się do większości prac budowlanych, w tym wytwarzania betonu zwykłego, przygotowywania typowych zapraw murarskich i tynkarskich czy stabilizacji gruntu i podbudowy konstrukcji nośnych z chudego betonu. Cement Standard zapewnia optymalny czas zachowania właściwości roboczych mieszanki, w tym znakomitej plastyczności i urabialności, która ogranicza straty materiałowe. Standard ogranicza konieczność dodawania wapna hydratyzowanego. Szczegółowe informacje o produktach Lafarge można znaleźć na stronie internetowej producenta www.lafarge.pl.

 

Źródło: GlobalBrand Institute / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 92 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19157 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 138

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >