Adaptacja poddasza – (prace adaptacyjne)

Adaptacja poddasza – (prace adaptacyjne)

Projektując własne mieszkanie, dążymy do stworzenia, wyjątkowego wnętrza. Zastanawiamy się jednocześnie jak to osiągnąć niewielkim nakładem finansowym. Niektórzy decydują się wówczas na adaptację poddasza, dostrzegając liczne zalety takiego rozwiązania. We współczesnym budownictwie poddasze stało się jednym z najważniejszych elementów budynku. Nowoczesne, lekkie technologie pozwalają na uczynienie z jego pomieszczeń pełnowartościowej mieszkalnej części domu. Czytaj dalej


Wygospodarowanie strychu może stworzyć zarówno dodatkową powierzchnię dla potrzeb rodziny jak i odrębne mieszkanie do wynajęcia. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie każde poddasze nadaje się do adaptacji, warunkiem jest bowiem spełnienie szeregu wymogów umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie człowieka. Przed podjęciem decyzji o remoncie należy zastanowić się nad wielkością uzyskanej przestrzeni w stosunku do poniesionych kosztów.

Wyznacznikiem użyteczności poddasza jest wysokość, która zgodnie z przepisami budowlanymi powinna wynosić średnio 2,2 metry dla pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt osób, natomiast pomieszczenia przeznaczone na pobyt czasowy, do 4 godzin na dobę, mogą mieć średnią wysokość 1,9 metra. Przy wyborze strychu na adaptację, należy zwrócić uwagę na formę dachu. Najkorzystniejszy ze względu na funkcjonalność, jest dach dwuspadowy. W innych przypadkach przestrzeń do zagospodarowania może być atrakcyjniejsza, lecz sprawiająca więcej komplikacji przy urządzaniu. Specyfika powierzchni użytkowej pod połacią dachową to wyzwanie dla specjalisty od aranżacji wnętrz. Pomocne w uzyskaniu ładnego i funkcjonalnego wyglądu poddasza może być drewno, już praktycznie nie stosowane ze względu estetycznych. Drewno starzeje się, zmienia kolor, rozsycha. Wyszło już z mody zabudowywanie strychów boazerią. Obecnie modny jest gips, a szczególnie płyty gipsowo-kartonowe. Są one znakomitym materiałem do wykorzystania podczas adaptacji poddasza. Taka adaptacja to montaż ognioodpornych płyt g-k i rusztu stalowego, przyczepionych do belek stanowiących konstrukcję dachu. 

Podstawowe zasady, o których należy pamiętać przy adaptacji poddasza w technologii suchej zabudowy to:
• Powierzchnie do zabudowy planujemy tak, aby przenikały się na krawędziach prostych i najlepiej równoległych;
• W zabudowie stosujemy płyty ogniochronne (tzw. GKF, oznaczone czerwonymi napisami) o grubości od 12,5 do 20 mm, wchodzące w skład systemu;
• Dobra izolacja termiczna zależy od grubości ułożonej wełny mineralnej i dokładności jej ułożenia;
• Ułożenie folii paraizolacyjnej musi być szczelne, bez tego płyty będą podlegały szybkiemu zniszczeniu i zagrzybieniu.

Najlepszy dostęp światła dziennego można uzyskać dzięki zastosowaniu okien połaciowych, które wpuszczają do wnętrza więcej światła. Przy ich montażu ważna jest ostrożność, by nie uszkodzić elementów konstrukcyjnych dachu. Trzeba również zdawać sobie spraw, że zbyt duże przeszklenie prowadzi do nadmiernego nagrzewania powietrza we wnętrzu w lecie i dużych strat ciepła w zimie.

Nowo wydzielone pomieszczenia na poddaszu powinny być odizolowane termicznie od powierzchni dachu nagrzewającej się latem nawet do 60° Celsjusza. Z kolei zimą poprzez nieizolowany dach mogłoby być oddawane do atmosfery nawet 25% całego traconego w budynku ciepła. Do izolowania cieplnego z dobrym skutkiem stosować można wełnę mineralną, układaną w dwóch warstwach, o grubości całkowitej nie mniejszej niż 20 cm.

Wełna mineralna stanowi również dobrą izolację akustyczną. A należy pamiętać, że jeżeli taka izolacja nie zostanie prawidłowo wykonana w trakcie zabudowy strychu, odgłosy padającego deszczu mogą stać się dla mieszkańców zaadaptowanego poddasza bardzo dokuczliwe.

Te dwa elementy – izolacyjność termiczna i akustyczna – w dużej mierze zależą od właściwego ułożenia wełny mineralnej pomiędzy belkami konstrukcji więźby dachowej. Do tego celu zalecane jest stosowanie mat z wełny mineralnej o grubości 150 mm. Doskonałym narzędziem do kreowania przestrzeni poddasza jest światło. Możliwość umieszczenia ukrytego źródła światła na belkach, zaskakujące cienie na ścianach to efekty, które mogą pojawić się tylko w przestrzeni poddasza. Jeżeli w adaptowanym pomieszczeniu instalację oświetleniową projektujemy od początku, najlepiej przy zastosowaniu obwodów niskonapięciowych.

Efektowne wykorzystanie przestrzeni poddasza wymaga zaprojektowania odpowiednich mebli,  dopasowanych kształtem do skosów połaci dachowych. Nie jest to zadanie łatwe, wymaga doświadczenia i znajomości systemów zabudowy. Chcąc wykorzystać wnętrze ergonomicznie i efektownie należy zagospodarować je meblami niskimi, przesuwnymi, wyposażonych w kółka, które można dowolnie przemieszczać w zależności od potrzeb.

Bardzo istotną sprawą jest odprowadzenie pary wodnej. W przypadku, gdy adaptujemy poddasze na cele mieszkalne, musimy liczyć się z tym, że jego konstrukcja nie jest przygotowana na odprowadzenie zwiększonej ilości wilgoci. Rolę regulatora odprowadzania wilgoci pełnią folie paroizolacyjne, umieszczane pomiędzy warstwą ocieplenia a powierzchnią wykończenia sufitu, np. płytą gipsowo-kartonową. Należy pamiętać o dokładnym ułożeniu folii, bez szpar i szczelin, przez które para wodna mogłaby się przedostać do termoizolacji w sposób niekontrolowany. Folie mocowane są za pomocą taśmy klejącej dwustronnej przyklejanej do stalowych profili nośnych

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17355 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 159

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >