Betonowe lub lastryko - parapety w nowym stylu

Betonowe lub lastryko - parapety w nowym stylu

Wszyscy projektanci i inwestorzy budowlani wiedzą, że aranżacja wnętrz wymaga dbałości o najmniejsze szczegóły. Z pozoru niewielkie elementy wykończenia wydają się być nieistotne, jest to jednak myślenie prędzej czy później prowadzące do rozczarowania. Wszak każdy, nawet najdrobniejszy detal, stanowi dopełnienie całości, jako spójnej i przemyślanej. Jednym z takich elementów są parapety, których znaczenia nie sposób bagatelizować. To one bardzo często są bowiem tym, co widać na pierwszy rzut oka. Czytaj dalej

 

Parapety betonowe coraz bardziej popularne

Niezależnie od tego, czy parapety znajdują się wewnątrz czy na zewnątrz budynku, najważniejsza jest wysoka jakość materiału, z którego są wykonane. Jak każdy, nawet najmniejszy element projektu architektonicznego, tak i wykończenie nowoczesnych parapetów wewnętrznych czy parapetów zewnętrznych jest inwestycją długoterminową, która powinna spełniać swoje funkcje przez lata. Z tego powodu coraz większą popularnością wśród najważniejszych projektantów i architektów cieszą się zarówno parapety betonowe, jak i parapety lastryko. Dzieje się tak ze względu na praktycznie niezniszczalny charakter materiału, idący w parze z nowoczesnym i niezwykle eleganckim designem.

 

Betonowe lub lastryko - parapety w nowym stylu

 

Czytaj również: Bezpieczne okna w pokoju małego dziecka

 

Parametry techniczne parapetów betonowych sprawiają, że coraz chętniej sięgają po nie inwestorzy odpowiedzialni za realizację największych projektów dotyczących wykończenia najważniejszych budynków miejskich czy obiektów użyteczności publicznej. Tym samym stają się one widoczne praktycznie na każdym kroku. I oczywiście – nic nie dzieje się bez przyczyny. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na sięgnięcie po tego typu rozwiązania również w przypadku inwestycji prywatnych, związanych z wykończeniem mieszkania czy domu.

 

Niezniszczalne parapety wewnętrzne i zewnętrzne

Parapety zewnętrzne muszą charakteryzować się niezwykle dużą wytrzymałością i trwałością. Są one bowiem wystawione na codzienne działanie nieustannie zmieniających się warunków atmosferycznych. Niezależnie od panującej pogody powinny być wykonane z materiału, który zda egzamin zarówno w przypadku wysokich temperatur, gwałtownych burz, silnego wiatru, jak i podczas srogich mrozów czy śnieżyc.

 

Wiele materiałów nie przetrwa takiej próby, jednak parapet betonowy jest gwarantem najwyższej jakości niezależnie od panującej aury. Bardzo dużym atutem jest również jego zwiększona odporność na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy promieniowanie słoneczne. Jednym słowem jest to produkt praktycznie niezniszczalny, gwarantujący zadowolenie z użytkowania przez długie lata.

 

Betonowe lub lastryko - parapety w nowym stylu

 

Czytaj również: Dlaczego warto wybudować dom z dużymi przeszkleniami?

 

Nie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku parapetów wewnętrznych. Te z kolei są narażone na codzienną eksploatację wynikającą z obciążeń w postaci kwiatów, rozmaitych ozdób, a nawet naszych czworonożnych przyjaciół. Zwłaszcza tych lubiących wygrzewanie w promieniach słońca. Dzięki strukturze betonu parapety wykonane z tego materiału można w bardzo łatwy sposób utrzymać w znakomitej kondycji, a ich codzienna pielęgnacja nie przysporzy absolutnie żadnych problemów.

 

Lastryko, czyli beton+

W ostatnich latach, gdy beton wlewa się do naszych domów i mieszkań, ukazując swoje nowe oblicze, prawdziwe rekordy popularności bije również lastryko. Różnica między jednym, a drugim rozwiązaniem jest niezwykle subtelna. Lastryko to w swojej klasycznej formie materiał będący mieszaniną wody, cementu, grysu i barwnika. Wzbogacony jest o elementy kamiennego kruszywa, najczęściej granitu czy marmuru. Takie połączenie daje niesamowity efekt w postaci niezwykle bogatego wzornictwa, a także szerokiej palety barw. W pierwotnej wersji lastryko występowało przede wszystkim w kolorze białym i szarym. Obecnie, dzięki szerokim możliwościom w etapie produkcji, zastosowanie rozmaitych pigmentów czy wybarwień jest powszechnie dostępne, przez co wachlarz możliwości aranżacyjnych– praktycznie nieograniczony.

 

Dlatego rozwiązania oparte na lastryko stanowią łakomy kąsek dla największych projektantów i architektów, dają bowiem możliwość urzeczywistnienia nawet najbardziej kreatywnych pomysłów. Jednym z nich może być sięgnięcie po parapet lastryko, który doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku nowoczesnych i oryginalnych projektów, jak i tych, które powinny być delikatne, skromne i subtelne. Co niemniej istotne, parapety lastryko zachowują wszystkie właściwości i parametry techniczne, charakterystyczne dla produktów, których struktura oparta jest na betonie.

 

Te wszystkie cechy sprawiają, że przeżywające prawdziwy renesans beton i lastryko szturmem wkroczyły na architektoniczne salony i z roku na rok biją rekordy popularności. Niezależnie od tego czy mówimy o wykończeniu przestrzeni wokół domu, w jego wnętrzu, czy jedynie o niewielkim, pozornie nieistotnym, fragmencie całości jakim są parapety zewnętrzne czy wewnętrzne, warto sięgnąć po rozwiązania pozbawione wad.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17210 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 178

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >