Czy warto inwestować w bambusową podłogę? Prawdy i mity

Czy warto inwestować w bambusową podłogę? Prawdy i mity

Wokół podłóg bambusowych i samego bambusa, jako materiału, narasta wiele mitów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Jako, że jest to egzotyczny surowiec, który może być ciekawym rozwiązaniem stosowanym w wyposażeniu wnętrz. Czytaj dalej

 

Mit – Bambus to nie drewno

Fakt – Bambus jest drewnem


Wyraźnie mówi o tym ekspertyza Instytutu Technologii Drewna z Poznania z 25 czerwca 2010 roku, jedynej w kraju jednostki naukowo-badawczej zajmującej się w sposób kompleksowy zagadnieniami przerobu drewna, jego zastosowania i tworzenia nowych kompozytów opartych na drewnie.  M.in. mówi ona, że w naszym kręgu kultury zachodnioeuropejskiej ukształtowała się i mocno zakorzeniła potoczna, zawężona definicja pojęcia drewna jako materiału pozyskiwanego jedynie z roślin drzewiastych – drzew. Z punktu widzenia botaniki nie jest to poprawna definicja. Ukształtowanie takiego rozumienia słowa drewno znajduje swoje oczywiste wytłumaczenie w tym, że od tysięcy lat dla człowieka zamieszkującego półkulę północną, tylko drewno z drzew było cennym budulcem i źródłem ciepła.

 

Inaczej kształtuje się rozumienie słowa drewno w Azji, gdzie obok drewna pozyskiwanego z drzew od tysięcy lat było i jest nadal stosowane niemal we wszystkich dziedzinach życia drewno bambusowe. Dosłownie fragment tekstu ekspertyzy brzmi : „Pod względem budowy anatomicznej i składu chemicznego materiał pozyskiwany z bambusa jest podobny do drewna pozyskiwanego z roślin drzewiastych a pod względem właściwości mechanicznych i technologicznych nie ustępuje popularnym w Europie gatunkom drewna. Pod wieloma względami przewyższa dobrze znane gatunki drewna jak dąb, czy buk”.

"Warto przy tym dodać, że ekspertyza Instytutu stwierdza, że do podłóg wykonanych z bambusa należy stosować normy i specyfikacje techniczne, które odnoszą się do drewna w tradycyjnym rozumieniu – mówi Katarzyna Rumbold, Prezes Kopp" – Podłogi Naturalnie Doskonałe, firmy specjalizującej się w podłogach z bambusa.


Mit – Drewno bambusa jest miękkie

Fakt – Drewno bambusa jest jednym z najtwardszych materiałów


Generalnie na rynku dostępne są trzy rodzaje bambusa – sklejany horyzontalnie, sklejany wertykalnie  i skręcany. Deski dostępne w naszej firmie, wykonane z każdego z nich, zostały przebadane przez Instytut Technologii Drewna. Wyniki pewnie są zaskakujące dla stereotypowego postrzegania bambusa – tłumaczy prezes Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe
Twardość drewna wyraża się MPa (megapaskalami). Przykładowo dąb, z którego wykonuje się podłogi,  jest materiałem o średniej twardości 36 MPa. Najbardziej miękka z bambusowych desek, czyli bambus sklejany wertykalnie ma średnią twardość wynoszącą 38 MPa – jest zatem twardszy od dębu.

 

"Jak to wygląda w przypadku drewna egzotycznego? Popularny w naszym kraju gatunek merbau ma średnią trwałość 48 MPa. Drugi jeśli chodzi o twardość rodzaj bambusa, czyli bambus sklejany horyzontalnie ma średnią twardość na poziomie 49 MPa. Jeśli zaś chodzi o deskę z drewna bambusowego „skręcanego” to jest to materiał o olbrzymiej twardości 109 MPa.
Z pewnością zatem opinia o bambusie jako o miękkim materiale, nie ma żadnych podstaw w rzeczywistości"
– mówi Katarzyna Rumbold.

 

Czytaj również: Podłoga wysokiej jakości

 

 


Mit – Bambus występuje jedynie w jednym jasnym kolorze

Fakt -  Bambus występuje w wielu odcieniach i kolorach


Najbardziej znany faktycznie jest bambus naturalny o skądinąd bardzo ładnym słomkowym, by nie napisać bambusowym kolorze. Niemniej ciekawą alternatywą jest ciemny bambus karmelowy, który na etapie produkcji poddawany jest obróbce termicznej. Naturalnie zawarty w nim cukier ulega karmelizacji i nadaje mu stosowny kolor. Co ważne z praktycznego punktu widzenia, taki kolor bambusa ma cała deska,  nie tylko jej powierzchnia. Dzięki temu można go wielokrotnie cyklinować i nie traci koloru w wyniku tego procesu.

"Ciekawą propozycją jest bambus tygrysi, który jest połączeniem dwóch rodzajów bambusa  skręcanego w kolorze naturalnym i karmelowym. Dostępna jest także podłoga bambusowa  w paski czy w kolorze zielonym. Wielość różnych rodzajów daje wiele stylistycznych możliwości przy urządzaniu wnętrz, ponieważ poszczególne rodzaje można ze sobą łączyć, czego efektem są intrygujące kompozycje" – dodaje Prezes Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe. Dostępne są także podłogi bambusowe bejcowane, postarzane, o powierzchni nie tylko gładkiej ale także dłutowanej.

 

 

Mit  - Deski bambusowe trudno się układa

Fakt – Deski bambusowe tak, jak każdą inną drewnianą deskę można w łatwy sposób przykleić do podłoża lub ułożyć jako tzw. podłogę pływającą


Deski można przykleić do podłoża używając kleju dwuskładnikowego poliuretanowego, uzyskujemy wówczas podłogę zamontowaną na stałe, tak jak tradycyjny parkiet, którą po kilku latach użytkowania bez problemu można wycyklinować.  Deski bambusowe dostępne są również w wersji KLIK SYSTEM, co oznacza że można z nich ułożyć tzw. podłogę pływającą. I tu uwidacznia się kolejna zaleta desek bambusowych. Deski z bambusa skręcanego są bardzo ciężkie, więc podłoga z nich ułożona nie wydaje, charakterystycznego dla podłóg pływających efektu stukania ani uginania się.

 

 

Mit – Podłogi bambusowe są nietrwałe

Fakt – Bambus jest tak wytrzymały, że świetnie nadaje się także do budynków użyteczności publicznej intensywnie użytkowanych.


W wersji skręcanej jest trzy razy twardszy niż popularne gatunki drewna. Dlatego też bez problemu można go stosować w miejscach o natężonym ruchu. Specjalne, olejowane deski bambusowe stosuje się także na tarasach. Są bardzo trwałe i wytrzymałe, odporne na wodę i warunki atmosferyczne oraz już fabrycznie pokryte olejem. Dzięki temu sprawdzają się jako podłoga tarasu, od której wymaga się szczególnej wytrzymałości na czynniki atmosferyczne.

 

Mit – Deski bambusowe są niestabilne

Fakt – Bambus jest stabilny


"Stabilność drewna określa w jakim stopniu dany gatunek zmienia wymiary pod wpływem zmian wilgotności. Z reguły im drewno jest twardsze tym mniej stabilne, czyli szybko reaguje na zmiany wilgotności, w efekcie czego pęcznieje lub kurczy się. Deski bambusowe są twarde ale wykonane są z małych elementów, co gwarantuje wysoką stabilność  desek a tym samym, że nie rozeschną się a pomiędzy nimi nie pojawia się szpecące szczeliny. Dlatego też specjalnie spreparowane deski z drewna bambusowego „skręcanego” , można nawet stosować w łazience. Deski, które wybieramy do tego pomieszczenia muszą być olejowane, najlepiej zaś surowe deski poolejować już po montażu. Na obrzeżach podłogi (a także pomiędzy deskami, jeżeli deski posiadają specjalne wgłębienia na fugę) zaleca się zastosowanie elastycznej fugi przeznaczonej specjalnie do podłóg drewnianych stosowanych w miejscach narażonych na działanie wilgoci. Zamiast fugi na obrzeżach podłogi można też pozostawić szczelinę dylatacyjną, którą następnie maskuje się ćwierćwałkiem.  Deski podłogowe w łazience należy przykleić specjalnym elastycznym klejem poliuretanowym, również przeznaczonym do podłóg drewnianych narażonych na działanie wilgoci.   W łazienkach trzeba zwrócić szczególną uwagę na stosowane materiały i sposób pielęgnacji, ponieważ podłogę należy pokrywać nową warstwą oleju nawet kilka razy w roku" - tłumaczy Prezes Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.
 


Czytaj również: Jasny stylizowany parkiet, idealny do wnętrz w stylu retro.


"Zwróćmy uwagę na pochodzenie surowca. Te wszystkie cechy odnoszą się do bambusa pochodzącego z kontrolowanych upraw.  Kupując deski bambusowe od wiarygodnych firm mamy pewność, że pochodzi on ze sprawdzonych, ekologicznych plantacji, gdzie jego zbiór następuje co 5 – 7 lat. Coraz częściej sieci handlowe importują bambus nie posiadający odpowiednich certyfikatów czy nie spełniający norm. Klienci mają prawo wymagać kompletu  odpowiedniej dokumentacji przeprowadzonych na deskach bambusowych badań. Bez nich ryzykujemy kupno bambusa fatalnej jakości – tłumaczy Katarzyna Rumbold. Jeśli firma zaopatruje się w deski u renomowanych producentów, to ma pewność, że już na etapie produkcji zostały one pokryte 6 warstwami lakieru, który jest utwardzany promieniami UV. Do lakieru dodawany jest dodatkowy składnik, który sprawia, że podłoga nie zmienia koloru pod wpływem światła. Jasny bambus nie zżółknie, zaś karmelowy nie ściemnieje. Najwyższej jakości lakier niemieckiej marki Treffert zabezpiecza przed uszkodzeniami i zadrapaniami i jest nakładany maszynowo, co gwarantuje o wiele większą precyzję niż taka czynność wykonywana ręcznie" ¬– mówi przedstawicielka Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe. Bambus jest surowcem, któremu warto poświęcić więcej uwagi. Wykonane z niego produkty wyróżniają się wytrzymałością, wzorami ale i, co nie bez znaczenia, ceną, ponieważ z egzotycznych gatunków drewna bambus jest najtańszy. Stanowi ciekawą i godną rozważenia propozycję do urządzenia naszego lokum.

 

 

Źródło: Times Square Public Relations / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19123 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 175

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >