Elektroniczny skaner przewodów elektrycznych - sprawdź ścianę zanim zaczniesz wiercić

Elektroniczny skaner przewodów elektrycznych - sprawdź ścianę zanim zaczniesz wiercić

Gdy potrzebne są nowe otwory w ścianie, należy sprawdzić, czy wiercąc, nie uszkodzisz przewodu elektrycznego, instalacji grzewczej albo ważnych elementów metalowych lub drewnianych. Ich zlokalizowanie jest proste – wystarczy sięgnąć po nowoczesny, elektroniczny detektor. Czytaj dalej

 

Praktycznie każdy remont i modernizacja oznacza konieczność wiercenia w ścianach. Ważne, żeby naprawiając jeden element, nie uszkodzić kilku innych (np. instalacji elektrycznej) i nie doprowadzić do groźnego w skutkach wypadku. 


Elektroniczny skaner przewodów elektrycznych - sprawdź ścianę zanim zaczniesz wiercić

 

W unikaniu takich kłopotów pomocne są wyspecjalizowane skanery bezbłędnie wskazujące miejsca, w których wiertło nie powinno się zagłębiać pod żadnym pozorem.

 

Uwaga na przewody elektryczne!

Przewody elektryczne ukryte w ścianie potrafią przysporzyć problemów każdemu monterowi i specjaliście od wykańczania wnętrz. Zwykle bowiem właściciel pomieszczenia nie wie precyzyjnie, w którym miejscu zostały ułożone. Wwiercenie się w taką instalację oznacza nie tylko jej uszkodzenie, ale i możliwość doprowadzenia do groźnego w skutkach wypadku, jakim jest porażenie prądem. 


Elektroniczny skaner przewodów elektrycznych - sprawdź ścianę zanim zaczniesz wiercić

 

Czytaj również: Precyzyjne pomiary niezależnie od sytuacji

 

Zanim więc sięgniemy po wiertarkę, należy dokładnie sprawdzić, gdzie tkwią takie przewody. Z pomocą przychodzą nam nowoczesne technologie – dzięki elektronicznemu skanerowi przewodów elektrycznych, szybko zlokalizujemy newralgiczne miejsca ukryte w ścianie, podłodze czy w suficie. 

 

Jak to działa? W tym przypadku wykorzystywane jest zjawisko fizyczne, nazywane indukcją elektromagnetyczną. Generowane pole elektromagnetyczne sprawia, że w przewodnikach znajdujących się w jego zasięgu pojawia się przepływ prądu (za sprawą różnicy ładunków). Skaner bezbłędnie to interpretuje. 


Elektroniczny skaner przewodów elektrycznych - sprawdź ścianę zanim zaczniesz wiercić

 

– Nowoczesne urządzenia pozwalają wykrywać zarówno drewno, jak i metal, a te najlepsze sprzęty potrafią wskazać metale żelazne, np. pręty zbrojeniowe, które są umieszczone nawet do 76 mm od ściany – mówi Marcin Salata, menadżer marki ZIRCON w Lange Łukaszuk, ekspert branży ręcznych narzędzi elektronicznych. – Kluczowe jest jednak, żeby urządzenie dobrze lokalizowało i informowało o przewodach pod napięciem. Te najczęściej są umieszczone kilkadziesiąt centymetrów od ściany, więc wykrywacze poradzą sobie z nimi bez problemu – dodaje.

 

Topowe urządzenia dokładnie wszystko pokazują na wyświetlaczu. Wskazuje on wszystkie wyniki pomiarów w sposób czytelny i intuicyjny. Dodatkowo urządzenie w momencie wykrycia celu rzuca na ścianę wiązkę światła w postaci czerwonej strzałki. 

 

Co się kryje za tą płytą?

Innym typem elektronarzędzi ułatwiających prace remontowe są lokalizatory elementów drewnianych i profili metalowych ukrytych na przykład pod płytą gipsowo-kartonową (na głębokości do 38 mm). 


Elektroniczny skaner przewodów elektrycznych - sprawdź ścianę zanim zaczniesz wiercić

 

Ułatwiają one choćby odnalezienie elementów nośnych takich ścianek bez konieczności uszkodzenia płyty – wyjaśnia menadżer produktu z Lange Łukaszuk. – Urządzenie sygnalizuje odnalezienie celu dźwiękiem i - w zależności od modelu – włączeniem zielonej diody lub pojawieniem się odczytu na wyświetlaczu. Bardziej zaawansowane modele są w stanie rozpoznać nie tylko krawędzie, ale także i środek elementu – dodaje.

 

Jak nie trafić w rurę z gorącą wodą

Podczas prac wykończeniowych, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na instalacje grzewcze. Należy uważać, żeby nie uszkodzić rury, którą może być transportowana gorąca woda.

 

Ale i z takim zadaniem bez problemów radzi sobie innowacyjny skaner, wyposażony (poza innymi, wymienionymi już możliwościami) w funkcję wykrywania termicznego. Dzięki temu można precyzyjnie zlokalizować plastikowe rury wypełnione ciepłą wodą umieszczone w ścianie na głębokości do 50 milimetrów – tłumaczy Marcin Salata.


Elektroniczny skaner przewodów elektrycznych - sprawdź ścianę zanim zaczniesz wiercić

 

Czytaj również: Jak bardzo szkodliwy jest pył powstający przy pracach budowlanych? Czy najnowsze urządzania wytwarzają go mniej?

 

To, po jaki typ detektora należy sięgnąć, zależy w dużej mierze od materiału, który chcemy zlokalizować w ścianie (elementy drewniane, metalowe, przewody elektryczne czy rury z ciepłą wodą). Poszczególne modele urządzeń różnią się też precyzją wskazań i funkcjami dodatkowymi, np. sygnalizacją poziomu naładowania baterii, funkcją autokorekty, wskaźnikiem mocy sygnału.


Źródło: PR Expert / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • niesolidni, oszuści i kanciarze - poszukiwani Liczba postów: 1046 Grupa: Firmy budow... Właśnie, czy jest jakaś strona, która gromadzi nieuczciwe firmy czy osoby, które po prostu nie podchodzą do swoich obowiązków profesjonalnie? Chętnie bym się z....
  • Wykopy pod fundament Liczba postów: 55 Grupa: Budowa i re... Ja współpracowałem z firmą www.wykopy.eu . Świadczą szeroki zakres usług związany z przygotowaniem podłoża pod budowle. Zajęli się wykopami pod fundamenty, wyci...
  • Prawidłowe malowanie elewacji Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re... Jeżeli będziecie również potrzebowali sprawdzonej ekipy, która będzie w stanie wykonać pełne malowanie elewacji nawet w przypadku wyższych budynków to polecam z...
  • Czy wasze firmy jeżdżą na targi budowlane? Liczba postów: 67 Grupa: Firmy budow... Owszem, my wyjeżdżamy na takie targi co najmniej dwa razy w roku. Wszelkiego rodzaju materiały na stoisko - rollupy,potykacze, banery itp. zamawiamy zawsze w fi...
  • Transport ponad gabarytowy Liczba postów: 322 Grupa: Firmy budow... Właśnie mnie ten temat interesuje i potrzebny głównie jest mi transport morski. NA https://www.znajdzkuriera.pl/aktualnosc/ spedycja-morska-i-lotnicza,166 czytał...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15863 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 204

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >