Jak ogrzać basen? Systemy ogrzewania wody basenowej

Jak ogrzać basen? Systemy ogrzewania wody basenowej

By basen kąpielowy był źródłem wielu przyjemności i radości w ciągu całego roku, należy zainstalować odpowiednie urządzenia do ogrzewania wody w basenie oraz utrzymania klimatu w hali basenowej. Czytaj dalej

Chłodna woda, wilgotność, poczucie dyskomfortu, zaparowane okna, korozja materiałów i zawilgocenie ścian do pleśni włącznie, to tylko niektóre z problemów, z jakim może się spotkać użytkownik basenu krytego. Wszystkie te problemy pomożemy Państwu rozwiązać oferując:

1. Wymienniki ciepła i podgrzewacze elektryczne - system ogrzewania

2. Kolektory słoneczne - system ogrzewania

3. Pompy ciepła - system ogrzewania

4. Odwilżacze powietrza - osuszanie hal basenowych

5. Centrale basenowe - system wentylacji mechanicznej wraz z osuszaniem i odzyskiem ciepła do hal basenowych

 

Urządzenia te spełniają następujące wymagania:

- Ogrzewania wody w basenie

- Ogrzewania powietrza

- Regulacji wilgotności

- Odzyskiwania ciepła

- Centralnego sterowania.

 

Wymienniki ciepła

Wymienniki ciepła montuje się w instalacji basenowej i podłącza do źródła ciepła np. pieca C.O. Płynąca z pieca gorąca woda wpływa do wężownicy wymiennika. Woda z basenu opływa wężownicę i ogrzewa się. Temperatura wody z basenu mierzona jest przez czujnik temperatury. Gdy osiągnie ona wymaganą temperaturę czujnik daje sygnał do termostatu, który przerywa obieg gorącej wody z C.O. Przy decyzji o zamontowaniu wymiennika należy uwzględnić moc pieca C.O.

 

 

Podgrzewacze elektryczne

Idealne rozwiązanie dla małych basenów kąpielowych. Działanie podobnie jak przy wymienniku jednak zamiast wężownicy znajduje się tu element grzejny. Minusem są wysokie koszty eksploatacji.

 

 


Kolektory słoneczne

Dostarczają darmową energię słońca! Oferujemy Państwu kolektory sezonowe oraz całoroczne. Kolektory całoroczne o różnej konstrukcji, do montażu na południowych stronach dachów ,połączonych z wymiennikiem ciepła, których układ napełniony jest płynem nie zamarzającym. Stosowane mogą być zarówno do ogrzewania C.W.U. jak i wody basenowej.

Basenowe kolektory słoneczne wykorzystywane są tylko latem . Wykonane są z tworzywa odpornego na UV, pogodę oraz wodę basenową. Płyty lub maty instalowane są na dachu lub na ziemi, na specjalnych ramach. Ilość płyt kolektorowych lub wielkość mat dobierana jest na podstawie kilku parametrów tj.: powierzchnia basenu, kierunek oraz stopień nachylenia dachu.

 

 

Funkcjonowanie:

Przefiltrowana woda basenowa nie jest kierowana prosto do basenu, lecz przepływa bez istotnych strat przez kolektory, gdzie jest nagrzewana. Nawet przy pochmurnej pogodzie kolektory działają wykorzystując niewidzialne pasmo promieni słonecznych. Jeżeli słońce nie świeci przepływ wody do kolektorów zostaje odłączony za pomocą specjalnego zaworu. Aby kolektory działały poprawnie w instalacjach basenowych montuje się sterowanie, które będzie dopasowywać temperaturę wody do indywidualnych potrzeb i temperatury zewnętrznej.

 

 

Pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia wykorzystujące energię z powietrza, wody lub gruntu. Pompy ciepła wykorzystywane do ogrzewania wody w basenie, zapewniają zawsze jej odpowiednią temperaturę, również wtedy, gdy nie świeci słońce, niezależnie od pogody.


Funkcjonowanie:

Pompy ciepła działają podobnie jak lodówka, tzn. pobierają energię z otoczenia i zamieniają ją za pomocą wyjątkowych możliwości obiegu chłodniczego na formę użytkową ciepła. Przy pompach powietrznych, nawet podczas pochmurnych i chłodnych dni, gdy temperatura może wynosić tylko 10oC, otrzymują Państwo za każda zużytą kWh jeszcze 3 kWh odzyskanej energii. Im wyższa jest temperatura powietrza tym wyższy jest uzysk energii.

 

 

 

 

Rysunek powyżej pokazuje sposób w jaki pompa ciepła absorbuje ciepło z powietrza ją otaczającego, przemienia i doprowadza do wody w basenie. - Pompa ciepła za każdą zapłaconą 1kWh energii elektrycznej może oddać do basenu 5 kWh. - Pompy ciepła nie potrzebują żadnych niebezpiecznych i niewygodnych połączeń gazowych, pojemników na olej ani kominów dymowych. - Pracują przy normalnym napięciu sieciowym 220V lub 380V. - Są łatwe do montażu, pracują cicho i spokojnie. -Są całkowicie zautomatyzowane, jedyne co muszą Państwo wykonać, to nastawienie odpowiedniej temperatury wody basenowej na termostacie.

 

Odwilżacze powietrza

Oferujemy Państwu odwilżacze powietrza z odzyskiem ciepła do krytych basenów pływackich i pomieszczeń masażu wodnego. Odwilżacze powietrza chronią przed znacznymi stratami spowodowanymi przez wilgoć, przy optymalnym odzysku ciepła.


Funkcjonowanie:

Cicho pracujący wentylator promieniowy tłoczy przez parownik wilgotne powietrze z pomieszczenia. Tam skrapla się na zimnej powierzchni nadmiar wilgoci. Następnie osuszone w ten sposób powietrze przechodzi przez kondensator i ociepla się. Zmieniona w tym procesie na wyczuwalne ciepło energia (zużyta energia elektryczna i uwolnione przez skraplanie pary wodnej ciepło kondensacyjne) przyczynia się do ogrzania pomieszczenia. Praca odwilżacza przebiega samoczynnie i jest sterowana przez wbudowany higrostat. Odwilżacze mogą być wyposażone w szereg opcji, np.: dodatkową nagrzewnicę wodną lub elektryczną, wyjście do podłączenia zewnętrznego termostatu i higrostatu, możliwość zabudowy za ścianą. Osuszacze są proste w montażu do powieszenia na ścianie lub stojące.

 

 

Centrale basenowe

Niezależnie od wielkości mały prywatny basen czy duży obiekt z zespołem basenów możemy zaproponować Państwu odpowiednio dobrane centrale basenowe. Centrale basenowe to system wentylacji mechanicznej wraz z osuszaniem hali basenowej.Centrale basenowe posiadają szereg opcji wyposażenia, które różnią się w zależności od modelu:

- Centrale występują w opcji montażu zaściennego lub jako centrala do wentylacji kanałowej

- Zapewniają odzysk ciepła do powietrza i wody z możliwością podłączenia do pieca C.O. - obniżają się koszty eksploatacji basenu, gdyż praktycznie podtrzymanie temperatury wody basenowej jest gratis.

- Występuje pełna klimatyzacja.

- Posiadają rozbudowany system nadzoru, który umożliwia dokładną regulację temperatury powietrza, wody i wilgotności na basenie oraz nocne obniżenie temperatury.

- Kontrolowany dopływ świeżego powietrza, centrala utrzymuje podciśnienie na hali basenowej zapobiegając rozchodzeniu się zapachów basenowych i wilgoci.

- Posiadają centralnie zintegrowany system sterowania.

 

 

 
Źródło: Instal Basen / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Rozbiórki Liczba postów: 95 Grupa: Stawiamy śc... Przy rozbiórce czy pracach remontowych ważne jest przykładać uwagę do szczegółów takich jak porządek w miejscu pracy. Warto poczytać poradniki traktujące o tym....
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 328 Grupa: Robimy stro... Dokładnie, podłogi drewniane to najlepsze rozwiązanie, trwałe i piękne useful link
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 345 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Podłogi Liczba postów: 208 Grupa: Robimy stro... A co z podłogą na poddasze? Mam już wylaną posadzkę, czy teraz mógłbym założyć jeszcze jakość podłogówkę?
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 69 Grupa: Ogrody Ogród zimowy to fantastyczna sprawa my też w tym roku zaczynamy budowę. Już mamy wszystko uzgodnione z firmą https://ogrodyzimowe.net.pl mam nadzieję że już zim...
  • Ogrody Liczba postów: 372 Grupa: Ogrody Ok...ogród ogrodem - te wszystkie kwiatki, tuję, oczka wodne i tym podobne....a czy bardziej spektakularnym przedsięwzięciem był by basen w ogrodzie ???. Ja na...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16199 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 161

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >