Jak ułatwić higienę osobom niepełnosprawnym?

Jak ułatwić higienę osobom niepełnosprawnym?

Decyzją jury międzynarodowego przeglądu dyplomowego model umywalki Uni - owoc współpracy Marmorinu z młodą projektantką – znalazł się w gronie projektów wyróżnionych podczas Graduation Projects 2011/ 2012. Czytaj dalej

 

Projekt umywalki Uni dedykowanej osobom starszym i niepełnosprawnym powstał w ramach Programu Edukacyjno – Projektowego, odbywającego się pod auspicjami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz poznańskiego Wydziału Architektury i Wzornictwa. Program Edukacyjno Projektowy jest organizowany przez poznańską uczelnię od 10 lat. W jego ramach studenci są przygotowywani do współpracy z klientami przemysłowymi.  Autorka projektu umywalki Uni  – Anna Dul – przygotowała bryłę we współpracy z firmą Marmorin.

 

Czytaj również: Wyjątkowe umywalki o wyjątkowym wyglądzie

 

 

Uniwersalizm i likwidacja barier od początku były wpisane w projekt Uni. Umywalka, ze względu na swoją funkcję oraz design, stanowi kompromis pomiędzy potrzebami ludzi sprawnych i niepełnosprawnych mieszkających pod wspólnym dachem. Dostosowana do wymagań osób poruszających się o kulach lub na wózku inwalidzkim z powodzeniem może być eksploatowana przez osoby pełnosprawne, harmonijnie łącząc i unifikując potrzeby obu typów użytkowników. Estetyczny i elegancki design produktu to próba zerwania z dotychczasowym -  często uznawanym za  piętnujący - sposobem projektowania, charakterystycznym dla urządzeń dedykowanym osobom starszym i niepełnosprawnym.

 

Czytaj również: Ceramika sanitarna o nowoczesnym odważnym designie

 

 

Uni stanowi namacalny dowód na to, że funkcjonalność i bezpieczeństwo nie wykluczają elegancji i klasycznego wyglądu. Umywalka harmonijnie wpisuje się w przestrzeń łazienkową. Jej forma nie stanowi agresywnego akcentu komunikującego, że w danym mieszkaniu żyje i przebywa osoba mająca problemy z poruszaniem się. Umywalka jest już dostępna w stałej ofercie Marmorinu. Wykonany z higienicznego i miłego w dotyku lanego marmuru produkt jest wytwarzany w dwóch wersjach: matowej i błyszczącej. Na tegoroczną edycję konkursu Graduation Projects 2011/ 2012  napłynęło niemal 300 prac młodych projektantów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Były wśród nich prace dyplomowe oraz licencjaty. Z nadesłanych prac jury  wybrało 40  szczególnie interesujących. Wyróżnione projekty zaprezentowano podczas ekspozycji na Zamku w Cieszynie. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Funduszu Wyszehradzkiego.

 

 

Źródło: Fedyk PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 15818 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 116

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >