Jak wykonać montaż okna dachowego

Jak wykonać montaż okna dachowego

Odpowiedni montaż okna dachowego jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego późniejszej, prawidłowej eksploatacji. Instalacją okna w połaci dachu zajmują się zwykle profesjonaliści. Sam proces montażu jest łatwy i szybki, dlatego również majsterkowicze mogą pokusić się o samodzielne wykonanie takiej pracy.

W opakowaniu znajduje się dokładna instrukcja montażu pozwalająca osobom nie będącym specjalistami na prawidłowy montaż okna dachowego w konstrukcji dachu. Szczelne połączenie okna z pokryciem dachowym zapewnia kołnierz uszczelniający, który należy dobrać do rodzaju pokrycia dachowego. FAKRO oferuje również specjalny zestaw izolacyjny XDP który umożliwia wykonanie prawidłowej izolacji termicznej wokół okna. Poniżej przedstawiamy montaż okna dachowego - w wersji na łatach.

 

 

1 Przygotowując odpowiedniej wielkości otwór pod montaż okna należy rozciąć folię dachową, zdjąć pokrycie dachowe i wyciąć łaty.

 


2 Przykręcamy dolną i górną dodatkową łatę montażową, na których będziemy montować okno. Łata dolna musi być dokładnie wypoziomowana.

 


3 Do ościeżnicy okna przykręcamy kątowniki montażowe a następnie umieszczamy ościeżnicę w przygotowanym otworze. Rowek na ościeżnicy oznaczający wybraną głębokość montażu okna N, V lub J -powinien pokrywać się z górną powierzchnią łat. Nad oknem montujemy rynienkę odwadniającą.

 

 

4 Przykręcamy dolne kątowniki oraz wkładamy skrzydło aby sprawdzić czy poziome i pionowe szczeliny między skrzydłem i ościeżnicą są jednakowe na całej szerokości i wysokości okna. Następnie przykręcamy do łaty górne kątowniki i wyjmujemy skrzydło.

 

 


5 W celu lepszego docielpenia okna wypełniamy przestrzeń między ościeżnicą a łatami montażowymi materiałem termoizolacyjnym znajdującym się w zestawie izolacyjnym XDP.

 


6 Następnie wypełniamy pozostałą przestrzeń wokół okna między ościeżnicą a krokwiami warkoczem z naturalnej wełny owczej, który również znajdującym się w zestawie XDP.

 

 

7 Dodatkowo wypełniamy przestrzeń między łatami przy ościeżnicy dodatkowymi pasami z wełny owczej z zestawu XDP.

 

 

8 Zakładamy kołnierz paroprzepuszczalny z zestawu XDP zapewniający szczelne połączenie okna z warstwą wstępnego krycia oraz chroniący materiał termoizolacyjny przed zawilgoceniem.

 

 

9 Montaż kołnierza uszczelniającego zaczynamy od zamontowania dolnego elementu z fartuchem elastycznym. Następnie montujemy pozostałe elementy kołnierza.

 


10 Mocujemy boczne elementy kołnierza i przykręcamy profile kryjące boki ościeżnicy.

 


11 Przykręcamy kaptur okna oraz górny element kołnierza. Następnie układamy pokrycie dachowe wokół okna.

 


12 Na końcu wkładamy skrzydło i sprawdzamy poprawność funkcjonowania okna.

 

Źródło: FAKRO / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Logistyka Liczba postów: 23 Grupa: Moja budowa Szukam sprawdzonej firmy z zakresu transport zewnętrzny Zależy mi na fachowej pomocy w tym zakresie. Jakiś czas temu znalazłam firmę Entra Group. Czy znacie tą...
  • Obróbka blachy Liczba postów: 93 Grupa: Firmy budow... Interesują mnie ukosowarki do blach. Czy zna ktoś firmy, które zajmują się profesjonalnym doradztwem w tym zakresie? Ostatnio wyszukałam firmę Pol-Welt. Więcej...
  • Budowa hali jakie koszty? Liczba postów: 724 Grupa: Firmy budow... Popularnym problemem, zwłaszcza na terenach przemysłowych oraz w pobliżu linii kolejowych i tramwajowych jest wpływ drgań. Drania, poza wpływem na konstrukcję o...
  • Fotowoltaika - wybieramy panele fotowoltaiczne Liczba postów: 54 Grupa: Budowa i re... Fotowoltaika przyniesie na pewno wiele korzyści Twojemu budżetowi jak i planecie, dlatego jestem jego zwolenniczką. Skoro zastanawiasz się nad montażem paneli f...
  • Czym zajmuje się geodeta Liczba postów: 20 Grupa: Budowa i re... Geodeta musi posiadać dobre narzędzia pomiarowe, a także i inne by móc wykonywać swoją pracę. W sklepie https://www.laser.tools gdzybyście chcieli kupić takie n...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16242 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 166

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >