Najważniejsze czynniki decydujące o zakupie okien

Najważniejsze czynniki decydujące o zakupie okien

Jak każdy, także rynek okien jest podzielony na segmenty różniące się pomiędzy sobą jakością oferowanych wyrobów oraz ich ceną. W Polsce wciąż najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie okien jest cena, ale świadomość konsumentów wzrasta a wraz z nią rośnie sprzedaż produktów wyższej jakości.

Od ilości do jakości

Czasy PRL-u to drewniane okna typu skrzyniowego, które pod względem trwałości i jakości pozostawiały, delikatnie rzecz biorąc, wiele do życzenia. Następnie technologiczną nowinką były okna wykonane z polichlorku winylu (PVC). Okna z tego materiału po dziś dzień  są najtańsze, co przekłada się na ich sprzedaż. Następnie Polacy zaczęli doceniać okna wykonane z drewna. Skłania ich ku nich naturalność materiału oraz coraz lepsze standardy produkcji. - "Dobre jakościowo okna tzw. okna energooszczędne stanowią dzisiaj ważny segment rynku okien. Segment wysokiej jakości, ale wciąż daleko mu do produktów z najwyższej półki" – tłumaczy Marcin Ksokowski z IFTM Internorm.

 

 


Czym jest luksus w oknach?

Dobra luksusowe można definiować dwojako. Towarem luksusowym są dobra trudno dostępne, ale okien to dotyczyć nie będzie. Zatem pozostaje druga koncepcja, w której kryterium wyróżnienia dobra luksusowego jest jego doskonałość. Okna luksusowe będą zatem oknami charakteryzującymi się najwyższymi parametrami w zakresie jakości wykonania, wzornictwa i funkcjonalności. Czym zatem będzie luksusowe okno?


- "Najbardziej wymagające zarówno konstrukcyjnie jak i materiałowo są okna stosowane w budownictwie pasywnym. Tam nie ma miejsca na żadne nawet najmniejsze niedoskonałości, ponieważ normy, które mają spełniać okna pasywne są niezwykle wyśrubowane" – dodaje przedstawiciel Internorm. Możliwość zastosowanie okien w budownictwie pasywnym potwierdzają stosowne certyfikaty wydane przez Instytut Domu Pasywnego w Darmstadt. Testy przeprowadzane są na seryjnych oknach (tajemnicą poliszynela jest fakt, że niektórzy producenci okien uzyskują najlepsze parametry w badaniach okien wykonanych jednorazowo, zaś seryjnie produkowane są okna o gorszych parametrach) o standardowych wymiarach. Efektem badań są certyfikaty pasywności.

 

 


- "Jako jedyna firma posiadamy certyfikaty pasywności na siedem produktów z naszej oferty. Wynika to z blisko osiemdziesięcioletniego doświadczenia w produkcji okien austriackiej centrali oraz większej świadomości potrzeby ekologicznych rozwiązań, które w Polsce nie są jeszcze tak rozwinięte jak na Zachodzie. Stąd też tak wiele pasywnych produktów w naszej ofercie" – tłumaczy Marcin Ksokowski z IFTM Internorm.

 

 


Zaawansowane technologie

Okna pasywne wykonywane są z różnych materiałów. Będą to zarówno specjalne profile PVC wraz z nakładkami aluminiowymi czy konstrukcje łączące drewno i aluminium. W przypadku okien najwyższej klasy materiał jest sprawą drugorzędną, ponieważ kluczowa jest stosowana technologia. -"Przykładowo producenci okien drewnianych, aby osiągnąć bardziej korzystne parametry stosują egzotyczne gatunki drewna. My oszczędzamy egzotyczne lasy i stosujemy jedynie świerk i modrzew, które są hodowane specjalnie na potrzeby produkcji okien. Atutem Internorm jest całościowa koncepcja produkcji okien obejmująca wszystkie etapy od badań i rozwoju, poprzez produkcję a skończywszy na logistyce. Dzięki temu powstają luksusowe okna" – dodaje przedstawiciel Internorm

 

 


Luksusowe okna – konieczność czy kaprys?

Można zastanawiać się nad tym, czy sprzedawcy okien powinni posiadać w swojej ofercie okna z najwyższej półki. Warto tu zaznaczyć, że budownictwo pasywne będzie coraz popularniejsze zaś świadomi konsumenci, nie znajdując okien jakich potrzebują zwrócą się gdzie indziej. Dlatego warto brać udział w tworzeniu się rynku luksusowych okien w Polsce już dziś, aby zaprocentowało to w przyszłości.

 

 

 

Źródło: Times Square Public Relations / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17341 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 250

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >