Niwelator optyczny – budowa i sposób działania

Niwelator optyczny – budowa i sposób działania

Niwelatory optyczne są podstawowymi urządzeniami wykorzystywanymi przez profesjonalistów do wykonywania precyzyjnych pomiarów na placach budowy. Można je stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Niwelator laserowy jest szczególnie przydatny podczas wykonywania prac ziemnych, układania instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz realizacji pozostałych prac ogólnobudowlanych. Wewnątrz budynków urządzenia te doskonale sprawdzają się przy wylewaniu posadzki, jak również przy przenoszeniu wysokości pomiędzy kondygnacjami.

 

Podstawową funkcją niwelatorów jest dokonywanie pomiarów różnic wysokości pomiędzy dwoma wybranymi punktami. Oferta rynkowa jest bogata – dostępne są modele w różnych kategoriach cenowych, bardziej lub mniej zaawansowane technologicznie oraz o różnych parametrach wodoodporności. Przed podjęciem decyzji o zakupie niwelatora warto skonsultować się ze specjalistami, którzy doradzą wybór odpowiedniego urządzenia biorąc pod uwagę zakres planowanych prac.  

 

Z czego składa się niwelator optyczny?

Niwelator optyczny to urządzenie o wysokiej precyzji działania. Składa się z następujących części:

 • Kolimator przetwarzający padające światło w wiązkę równoległą (skolimowaną), czyli idealnie poziomą
 • Libelka (poziomica) i lustro libelki
 • Koło poziome
 • Śruby nastawcze
 • Okular
 • Pokrętło ustawiania ostrości
 • Luneta
 • Śruby leniwe

Spodarka, w której zamocowane są śruby poziomujące niwelator.

 

Czytaj również: Prezent mikołajkowy dla budowlańca - może coś ze specjalistycznych ubrań roboczych

 

Niwelator optyczny – budowa i sposób działania

 

Co decyduje o dokładności pomiarów?

Na dokładność odczytu wskazań niwelatora mają wpływ dwie cechy:

 • Powiększenie układu optycznego: im jest większe, tym dokładniejszy będzie pomiar
 • Materiały, z jakich zbudowany jest układ optyczny

Na polskim rynku dostępnych jest dużo różnych niwelatorów optycznych, które różnią się ceną i jakością optyki. Tańsze urządzenia mają soczewki z tworzyw sztucznych, przez co są mniej trwałe i mogą ulec odkształceniu.

 

Niwelatory różnią się parametrami powiększenia lunety. Najpopularniejsze są trzy wersje:

 • Powiększenie x20
 • Powiększenie x24
 • Powiększenie x32

Zdarzają się również niwelatory o powiększeniu x22, x26 czy też x28, są jednak rzadziej używane.

 

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze niwelatora?

Decydując się na zakup urządzenia trzeba zweryfikować podawany przez producenta średni błąd przy niwelacji w dwie strony. Dostępnych jest wiele niwelatorów optycznych, w przypadku których średni błąd wynosi od 1,0 mm/km aż do 2,5 mm/km. Warto zainwestować w markę, która zagwarantuje odpowiednią dokładność wykonywanych prac – ma to bezpośrednie przełożenie na efektywność robót i koszty. Zakup tańszego urządzenia niższej jakości to tylko pozorna oszczędność – może prowadzić do błędów, których naprawienie może wiązać się z dużymi kosztami.

 

Niezbędne akcesoria

Wykonanie każdego pomiaru wymaga współpracy dwóch osób, dodatkowo niezbędny jest statyw i przynajmniej jedna łata. Na rynku dostępna jest cała gama tych akcesoriów. Zachęcamy, by przed dokonaniem wyboru odpowiedniego statywu czy łaty skonsultować się z naszymi specjalistami telefonicznie lub osobiście odwiedzając nasz warszawski sklep przy ul. Posag 7 Panien 6 (Ursus).

 

Czytaj również: Akumulatorowe poziomice laserowe

 

Niwelator optyczny – budowa i sposób działania

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Kolorowe gniazda i włączniki Liczba postów: 47 Grupa: Budowa i re... Faktycznie, ma to sens. W końcu skoro można dzisiaj wykorzystać takie możliwości, to czemu tego nie zrobić? My też od jakiegoś czasu zwracamy szczególną uwagę n...
 • Czym można zastąpić naturalny kamień na schodach o... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re... Prostszym sposobem od okładania betonowych schodów jest układanie stopni z kostki brukowej i obrzeży. Patrz Rady i porady na stronie Buszremu.
 • Elewacja domu Liczba postów: 57 Grupa: Budowa i re... Jak elewacja w nowoczesnym designie to tutaj zdecydowanie polecam zwrócić uwagę na Weneve - https://weneve.com/pl/106-plyty-scienne- i-elewacyjne-beton-architekt...
 • Budowa domu energooszczędnego Liczba postów: 32 Grupa: Budowa i re... Ogrzewanie na podczerwień ma coś w sobie. Trochę to działa jak nasze słońce. Latem bardzo fajnie wyczuwamy ciepło tego promieniowania. I jest to dla nas jak naj...
 • Ile kosztuje budowa domu? Liczba postów: 710 Grupa: Budowa i re... Część rzeczy można wykonać samodzielnie. Albo przynajmniej nadzorować ich wykonanie. Trzeba tylko mieć odpowiednią wiedzę. Są w sieci ciekawe blogi jak ten http...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 244

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >