Okucia okienne - jakie mają znaczenie w codziennym użytkowaniu

Okucia okienne - jakie mają znaczenie w codziennym użytkowaniu

Mały element, którego nie zauważamy – oczywiście dopóki coś nie zacznie zgrzytać lub piszczeć, skrzydło przestanie się swobodnie zamykać, a my poczujemy chłodny powiew. Czasem traktujemy go jak ozdobny komponent, „okienną biżuterię”, która ułatwia jego otwarcie. A przecież ten „drobiazg” decyduje o funkcjonalności przeszkleń, zapewnia komfort ich użytkowania czy prawidłową cyrkulację powietrza. Może zniechęcić włamywacza lub ochronić przed silnym wiatrem, a nawet uderzeniem fali powodziowej. Czas poznać i docenić rolę okiennych okuć. Czytaj dalej

 

Chronią i bronią

Okucia ActivPilot, w które wyposażone są okna firmy OknoPlus, opierają się nie na tradycyjnych rolkach, ale ośmiokątnych grzybkach mimośrodowych, które mocno trzymają skrzydło w zaczepach ościeżnicy. Innowacyjny kształt trzpieni gwarantuje, że nie wysuną się one podczas próby włamania, a modułowa budowa systemu zapewnia szybką zmianę standardu zabezpieczenia antywłamaniowego okna. W razie potrzeby wystarczy jedynie wymienić zaczepy ramowe na antywłamaniowe, wykonane ze stali.

 

okucia okienne - jakie mają znaczenie w codziennym użytkowaniu

 

Jeśli zależy nam na jeszcze doskonalszym zabezpieczeniu, warto rozważyć zamontowanie specjalnej płytki, chroniącej przed rozwierceniem mechanizmu otwierania lub klamki z blokadą, uniemożliwiającej sforsowanie skrzydła poprzez przesunięcie elementów ryglujących z zewnątrz. Taki zestaw zabezpieczy nasz dom przed najpopularniejszymi trickami włamywaczy: przesunięciem z zewnątrz okucia lub klamki za pomocą pręta czy śrubokręta bądź rozwierceniem śrub mocujących – rekomenduje Jarosław Prywałko, Doradca Klienta w firmie OknoPlus.

 

okucia okienne - jakie mają znaczenie w codziennym użytkowaniu

 

Innym komponentem, którego montaż znacząco podnosi bezpieczeństwo okna, jest zaczep Tresor. Wytrzymuje nacisk nawet do 0,5 tony - czyli o 150% więcej niż standardowe zaczepy! – skutecznie chroniąc nie tylko przed włamaniem, ale i silnym wiatrem, a nawet uderzeniem fali powodziowej.

 

Najpierw naciśnij, potem przekręć

Doskonałym sposobem na podniesienie standardu zabezpieczenia antywłamaniowego jest klamka SecuForte®. Gdy skrzydło okienne jest zamknięte lub uchylone, klamka okienna i trzpień pozostają odłączone – w ten sposób cały mechanizm otwierania jest automatycznie zablokowany. By otworzyć okno, należy uchwyt nacisnąć w kierunku rozety - co powoduje zwolnienie blokady - i „tradycyjnie” obrócić klamkę. Ta zasada bezpieczeństwa „najpierw naciśnij – następnie przekręć” stosowana również np. w zamknięciach butelek o niebezpiecznej zawartości: lekarstwa, żrące środki czystości, itp. aby zabezpieczyć je przed samodzielnym otwarciem przez dzieci i kontaktem ze szkodliwą substancją.

 

okucia okienne - jakie mają znaczenie w codziennym użytkowaniu

 

Czytaj również: Na czym polega technologia ciepłego montażu okien

 

Dla mieszkańców uchylenie okna wyposażonego w klamkę SecuForte nie jest problemem, ale włamywacz nie ma żadnej możliwości manipulacji. Dopóki klamka jest odłączona od trzpienia, poruszanie nią z zewnątrz jest prawie niemożliwe, nawet w pozycji uchylnej – zapewnia ekspert firmy OknoPlus.

 

Comfortowe wietrzenie

Innowacyjne okucia zapewniają nie tylko bezpieczeństwo domownikom, ale i wygodne użytkowanie. Comfort, oprócz funkcji rozwieralnej i uchylnej, umożliwia również równoległe odstawienia skrzydła od ramy - tworzy się pomiędzy nimi sześciomilimetrowa szczelina, która umożliwia naturalną wymianę powietrza, a okno wciąż pozostaje bezpiecznie zaryglowane. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody wietrzenia, rozszczelnienie nie jest widoczne z zewnątrz, co więcej – nawet położenie klamki nie zdradza, że skrzydło nie jest zamknięte.

 

okucia okienne - jakie mają znaczenie w codziennym użytkowaniu

 

Czytaj również: Dlaczego poza walorami estetycznymi warto zdecydować się na duże przeszklenia w projekcie domu

 

Uzyskana w ten sposób optymalna i bezpieczna cyrkulacja powietrza eliminuje problem nadmiaru pary wodnej czy wilgoci, gromadzącej się zwłaszcza w kuchni, łazience czy pralni. Chroni to pomieszczenia przed ryzykiem powstawania pleśni czy grzybów, które nie tylko niszczą ściany, ale przede wszystkim szkodzą naszemu zdrowiu. Okucie Comfort to również zdrowy klimat w pomieszczeniach, a tym samym lepsze samopoczucie domowników oraz minimalizowanie start ciepła podczas wymiany powietrza. - Gdy na zewnątrz będzie 0°C, pomieszczenie wietrzone w tradycyjny sposób wychładza się o 2°C już po upływie 10 minut. Przy zastosowaniu okucia Comfort temperatura spadnie tylko o 0,5°C, a równocześnie mamy zapewniony ciągły i umiarkowany dopływ świeżego powietrza– mówi Jarosław Prywałko.

 

Innowacja ukryta we wnętrzu okna

Minimalistyczna forma, brak zbędnych detali, szerokie możliwości aranżacyjne, świetne właściwości techniczne – ukrycie zawiasów otwiera wiele opcji. Okucia ActivPilot Selectlub TopStar można w całości, wraz z zawiasami, schować w przestrzeni pod przylgą skrzydła. Dzięki takiej konstrukcji zawiasy są niewidoczne przy zamkniętym oknie. To bardzo duży walor estetyczny – wielbiciele minimalizmu wyeliminują w ten sposób zbędne detale i wyeksponują subtelny, elegancki profil. Zastosowanie ukrytych okuć pozwala na swobodny dobór kolorów i faktur wykończeń ram – a tym samym swobodną aranżację wnętrz. W TopStar przesunięta do wewnątrz oś obrotu pozwala na ukrycie ramy okna w elewacji także od strony wewnętrznej.'

 

Poza walorami estetycznymi okno z niewidocznymi zawiasami posiada lepsze parametry izolacyjności cieplnej. Schowanie ich w suchej komorze pomiędzy skrzydłem a ramą, eliminuje zjawisko powstawania mostków termicznych, a na całym obwodzie skrzydła zachowana jest ciągłość uszczelki, dzięki czemu ciepło „nie ucieka” z pomieszczenia – wyjaśnia ekspert firmy OknoPlus.

 

okucia okienne - jakie mają znaczenie w codziennym użytkowaniu

 

Chronią przed nieproszonymi gośćmi, domownikom zapewniają spokojny sen i komfort przebywania w pomieszczeniach, gwarantują optymalną i bezpieczną cyrkulację powietrza, a kiedy trzeba, dyskretnie usuwają się z pola widzenia, by wyeksponować piękno profilu. Okienne okucia – mała, wielka rzecz.

 

Źródło: Tower Communications / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Nowoczesne i funkcjonalne elewacje. Liczba postów: 30 Grupa: Budowa i re... Myślę, że warto zainteresować się także mineralnymi płytkami klinkierowymi. Ja zamówiłem je w ubiegłym roku od firmy www.elastolith.pl . Posiadają bardzo ładny....
  • Komu zlecić budowę hali? Liczba postów: 28 Grupa: Moja budowa Możesz także sprawdzić ofertę firmy www.toram-systems.eu . Zajmują się m.in. się produkcją systemów nawilżania wysokociśnieniowego, schładzania ewaporacyjnego o...
  • Pomoc prawna w sprawie rozbudowy domu Liczba postów: 13 Grupa: Firmy budow... Właśnie dlatego warto wybrać specjalistów którzy dość sprawnie się z tym problemem uporają.
  • Co z windą w budynku? Liczba postów: 52 Grupa: Budowa i re... Zgadzam się, windy powinny być wszędzie regularnie i dokładnie sprawdzane i testowane.
  • Asortyment drogowy Liczba postów: 17 Grupa: Firmy budow... Sprawdź także ofertę firmy www.oznakowanie-dakro-bytom.pl . Zamówiłem stamtąd oznakowanie poziome, słupki blokujące oraz barierki chodnikowe. Wszystkie produkty...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15857 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 278

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >