Rozporządzenie z dnia 6 lutego 2003 roku.

Rozporządzenie z dnia 6 lutego 2003 roku.

Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Czytaj dalej

 

 

Rozdział 17

 

Roboty dekarskie i izolacyjne

 

 

 

 

§ 236. 

Na dachach, których wytrzymałość nie zapewnia bezpiecznego przebywania na nich osób, należy wykonać stałe lub przenośne mostki i kładki zabezpieczające.

 

 

 

§ 237. 

1. Kotły do podgrzewania masy bitumicznej powinny być zaopatrzone w pokrywy i szczelnie zamknięte.

 

2. Kotły i zbiorniki do podgrzewania i transportu ręcznego mas bitumicznych powinny być wypełnione nie więcej niż do 3/4 ich wysokości.

 

3. Przewóz mas bitumicznych odbywa się w szczelnie zamkniętych zbiornikach.

 

4. Podgrzewanie masy bitumicznej powinno odbywać się w kotłach do tego przystosowanych, zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach przeciwpożarowych.

 

5. Podgrzewanie masy bitumicznej w beczkach i pojemnikach służących do jej przechowywania i transportu jest zabronione.

 

 

 

§ 238. 

1. Mieszanie asfaltu z benzyną powinno odbywać się w odległości nie mniejszej niż 50 m od źródła otwartego ognia i przy użyciu wyłącznie

drewnianych mieszadeł.

 

2. Wylewanie podgrzanego asfaltu do benzyny powinno odbywać się przy stałym mieszaniu.

 

3. Wlewanie benzyny do asfaltu jest zabronione.

 

4. Używanie do rozcieńczenia asfaltu benzyny etylizowanej i benzenu jest zabronione.

 

 

 

§ 239. 

1. W czasie wykonywania robót izolacyjnych wewnątrz zbiorników i w pomieszczeniach zamkniętych stosowanie rozpuszczalników i materiałów szkodliwych, łatwo zapalnych lub wybuchowych jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia odpowiednio:

 

1)   intensywnej wymiany powietrza;

 

2)   zastosowania środków ochrony indywidualnej i po udzieleniu zatrudnionym osobom odpowiedniego instruktażu stanowiskowego przez wykonawcę lub osobę upoważnioną oraz

 

3)   odpowiedniej asekuracji z zewnątrz.

 

2. Rozpuszczalniki i materiały, o których mowa w ust. 1, powinny być przygotowane na zewnątrz i dostarczane do zbiorników i pomieszczeń zamkniętych gotowe do użycia.

 

 

 

 

Rozdział 18

 

Roboty rozbiórkowe

 

 

 

§ 240. 

1. Roboty rozbiórkowe powinny być wykonywane na podstawie dokumentacji projektowej.

 

2. Teren, na którym prowadzone są roboty rozbiórkowe obiektu budowlanego, należy ogrodzić i oznakować tablicami ostrzegawczymi.

 

3. Przed rozpoczęciem robót rozbiórkowych należy obiekt odłączyć od sieci gazowej, cieplnej, elektroenergetycznej, teletechnicznej, wodociągowej i kanalizacyjnej.

 

 

 

§ 241. 

1. Prowadzenie robót rozbiórkowych, jeżeli zachodzi możliwość przewrócenia części konstrukcji obiektu przez wiatr, jest zabronione.

 

2. Roboty należy wstrzymać w przypadku, gdy prędkość wiatru przekracza 10 m/s.

 

 

 

§ 242. 

W czasie prowadzenia robót rozbiórkowych przebywanie ludzi na niżej położonych kondygnacjach jest zabronione.

 

 

 

§ 243. 

1. Do usuwania gruzu w czasie robót rozbiórkowych należy stosować zsuwnice pochyłe lub rynny zsypowe.

 

2. Rynny zsypowe powinny mieć zabezpieczenie przed wypadaniem gruzu.

 

 

 

§ 244. 

Przewracanie ścian lub innych części obiektu przez podkopywanie i podcinanie jest zabronione.

 

 

 

§ 245. 

1. W czasie wykonywania robót rozbiórkowych sposobami zmechanizowanymi wszystkie osoby i maszyny powinny znajdować się poza strefą niebezpieczną.

 

2. W czasie wykonywania robót rozbiórkowych sposobem przewracania długość umocowanych lin powinna być trzykrotnie większa od wysokości obiektu, a ich umocowanie powinno być niezawodne.

 

 

 

 

Rozdział 19

 

Roboty budowlane wykonywane z użyciem materiałów wybuchowych

 

 

 

§ 246. 

1. Kierownik budowy jest obowiązany zapoznać wszystkie osoby, uczestniczące w organizacji i realizacji robót budowlanych wykonywanych z użyciem materiałów wybuchowych, z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi tych robót.

 

2. Pracownicy, przed przystąpieniem do wykonywania robót, o których mowa w ust. 1, po zapoznaniu się z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy - potwierdzają pisemnie, że zostali do tych robót odpowiednio przygotowani.

 

 

 

§ 247. 

Przed przystąpieniem do realizacji prac strzałowych w obiekcie budowlanym, obiekt ten należy odłączyć od wszelkich instalacji.

 

 

 

§ 248. 

Roboty strzałowe może wykonywać tylko jedna osoba, o wymaganych kwalifikacjach i uprawnieniach, wyznaczona do tych czynności.

 

 

 

§ 249. 

W przypadkach uzasadnionych względami konstrukcyjnymi, przed przeprowadzeniem wyburzenia zasadniczego, należy dokonać niszczeń klatek schodowych, szybów wind oraz innych elementów stanowiących usztywnienie przestrzenne konstrukcji. O zakresie niszczeń decyduje projektant prac wyburzeniowych.

 

 

 

§ 250. 

Rozdrabnianie elementów żelbetowych sprężonych i betonowych, złomu żeliwnego i stalowego powinno odbywać się w specjalnie do tego celu przeznaczonych, odpowiednio zaprojektowanych i wyposażonych dołach strzałowych.

 

 

 

§ 251. 

W celu ograniczenia masy jednocześnie upadających elementów konstrukcji, powodujących wstrząs, zaleca się stosowanie inicjowania zwłocznego.

 

 

 

§ 252. 

1. Prace rozbiórkowe należy prowadzić w sposób uniemożliwiający powstanie spękań we fragmentach nierozbieranej części konstrukcji, jej rozszczelnienie oraz uszkodzenie urządzeń hydrotechnicznych.

 

2. Przed przystąpieniem do prac strzałowych w konstrukcjach nadwodnych należy zdemontować wyposażenie nabrzeży i pomostów.

 

3. Umieszczone w wodzie ładunki należy zamocować w sposób zapewniający dokładne ich przyleganie do niszczonej konstrukcji. Ładunki należy zabezpieczyć przed wypłynięciem, wypadnięciem lub wymyciem.

 

 

 

§ 253. 

1. Przed przystąpieniem do wykonywania strzelania należy powiadomić wszystkie osoby znajdujące się w strefie rozrzutu o terminie rozbiórki z zastosowaniem materiałów wybuchowych i zapewnić:

 

1)   opuszczenie strefy zagrożenia przez przebywające tam ewentualnie osoby trzecie;

 

2)   usunięcie wszystkich urządzeń, instalacji i innych niż konstrukcyjne elementów budowlanych, mogących spowodować obniżenie bezpieczeństwa wykonywania robót strzałowych oraz narażonych na zniszczenie lub uszkodzenie.

 

2. Teren placu ogradza się i ochrania w taki sposób, aby istniała ścisła kontrola osób i pojazdów wchodzących i wychodzących. Na ogrodzeniu budowy powinny być umieszczone tablice ostrzegawcze.

 

3. W czasie strzelania strefa niebezpieczna powinna być zabezpieczona przed dostępem osób trzecich, w szczególności przez posterunki, patrole lub blokady.

 

4. Strefy destrukcyjnego oddziaływania wybuchu należy zabezpieczyć przed przedostaniem się do nich osób postronnych.

 

5. W strefie wykonywania robót strzałowych palenie tytoniu oraz otwartego ognia jest zabronione.

 

6. Ładunki wybuchowe należy odpalać po uprzednim usunięciu wszystkich osób poza strefę niebezpieczną.

 

 

 

§ 254. 

W czasie trwania robót strzałowych stosuje się sygnały ostrzegawcze, określone w przepisach prawa górniczego i geologicznego.

 

 

 

§ 255. 

1. Na terenie budowy, w miejscu wyznaczonym przez kierownika budowy, należy zorganizować tymczasowy skład do przechowywania i

wydawania środków strzałowych.

 

2. Tymczasowy skład środków strzałowych lokalizuje się w osobnym budynku o specjalnej konstrukcji przeciwwybuchowej, z dala od dróg komunikacyjnych budowy oraz innych budynków.

 

3. Miejsce wokół składu o szerokości co najmniej 5 m powinno być oznakowane tablicami ostrzegawczymi, zakazującymi wstępu na teren osobom postronnym.

 

4. Skład powinien być wyposażony w sprzęt przeciwpożarowy. Na terenie składu należy ściśle przestrzegać środków ostrożności i przepisów przeciwpożarowych, a w szczególności zabrania się palenia tytoniu i używania otwartego ognia.

 

5. W tymczasowym składzie środków strzałowych zabrania się:

 

1)   przecinania lontu detonującego;

 

2)   uzbrajania ładunków;

 

3)   wykonywania innych czynności niezgodnych z zasadami bezpieczeństwa.

 

6. Ilość dostarczanych dziennie środków strzałowych do składu tymczasowego powinna być w miarę możliwości tak skalkulowana, aby została w tym dniu zużyta.

 

 

 

§ 256. 

1. Środki strzałowe wydaje i rozlicza wyłącznie wydawca środków strzałowych.

 

2. Wydawanie środków strzałowych odbywa się na podstawie zapotrzebowania wystawionego przez kierownika prac strzałowych.

 

3. Wydawca środków strzałowych dokonuje w obecności strzałowego napełnienia puszek strzałowych materiałem wybuchowym oraz ładownic i spłonników środkami inicjującymi.

 

4. Wydawca środków strzałowych prowadzi rejestr wydanych i zwróconych materiałów wybuchowych i środków inicjujących w książce obrotu środkami strzałowymi.

 

 

 

§ 257. 

1. Strzałowi, przenoszący środki strzałowe, noszą na prawym ramieniu opaskę ostrzegawczą koloru żółtego.

 

2. Zabrania się przenoszenia przez jedną osobę skrzynek z materiałem wybuchowym o masie powyżej 25 kg.

 

3. Przy jednoczesnym przenoszeniu większej ilości skrzynek ze środkami strzałowymi należy zachować odległość co najmniej 5 m między przenoszonymi opakowaniami.

 

4. Na koniec zmiany roboczej każdy strzałowy dokonuje rozliczenia zużytych środków strzałowych we własnym dzienniku strzałowym.

 

5. Kierownik prac strzałowych dokonuje dziennego rozliczenia środków strzałowych w dzienniku strzelań.

 

 

 

§ 258. 

1. Po każdej zmianie roboczej puste puszki strzałowe, ładownice, spłonniki oraz niezużyte środki strzałowe powinny być zwrócone do tymczasowego składu środków strzałowych. Niewykorzystane w danym dniu środki strzałowe należy przewieźć do magazynu stałego. Dopuszcza się pozostawienie środków strzałowych w składzie tymczasowym pod warunkiem zapewnienia ich ochrony.

 

2. Odległość między miejscem składowania materiałów wybuchowych i miejscem składowania środków inicjujących powinna wynosić co najmniej 2 m.

 

3. Składowane środki strzałowe powinny posiadać odpowiednie certyfikaty oraz nieuszkodzone opakowania.

 

 

 

§ 259. 

1. Podczas wykonywania robót rozbiórkowych należy stosować materiały wybuchowe w postaci standardowych ładunków dostarczonych przez producenta, pakietowanych lub porcjowanych przez wykonawcę, według zasad określonych w metryce strzałowej.

 

2. Do przenoszenia materiałów wybuchowych i środków inicjujących do miejsc załadowania należy stosować puszki strzałowe, ładownice i spłonniki.

 

3. W czasie realizacji prac strzałowych dopuszcza się przenoszenie materiałów wybuchowych i środków inicjujących w opakowaniach fabrycznych bądź w drewnianych skrzyniach posiadających trwałe zamknięcie.

 

 

 

§ 260. 

1. Inicjowanie ładunków przy zastosowaniu lontu detonującego może odbywać się tylko bezspłonkowo.

 

2. W wersji kombinowanej odpalanie sieci ogniowej należy realizować elektrycznie, za pomocą zapalników o odpowiednim impulsie inicjowania.

 

3. W przypadku stosowania ładunków w otworach strzałowych uzbrajanie ładunków powinno odbywać się bezpośrednio przed ich załadowaniem w miejscu prowadzenia prac strzałowych.

 

 

 

§ 261. 

1. Do wykonywania otworów strzałowych należy stosować sprzęt wiertniczy o napędzie elektrycznym lub pneumatycznym.

 

2. Przy wierceniu otworów pionowych urządzeniami elektrycznymi należy wykonać przewiert wynoszący do 10% długości otworu strzałowego albo stosować głębokość projektowaną, pod warunkiem oczyszczenia otworów sprężonym powietrzem lub wybierakiem.

 

3. Otwory w elementach metalowych zaleca się wykonywać przez wypalanie.

 

4. Zalecana średnica otworu, o którym mowa w ust. 3, wynosi od 30 do 35 mm.

 

5. Wiercenie i wypalanie należy prowadzić z zachowaniem wymogów zawartych w przepisach dotyczących tego rodzaju robót.

 

 

 

§ 262. 

1. Do przygotowania sieci ogniowych należy stosować specjalistyczne noże minerskie, obciskacze spłonek, taśmę izolacyjną, bębny na lont detonacyjny oraz spłonniki.

 

2. Inicjowanie sieci ogniowej należy realizować za pomocą zapalaczy chloranowych lub zapłonników tarciowych.

 

 

 

§ 263. 

W przypadku niezadziałania sieci strzałowej należy ją sprawdzić, usunąć usterki i powtórnie zainicjować. Do czasu usunięcia usterek sieci strzałowej podawanie sygnału odwoławczego jest zabronione.

 

 

 

§ 264. 

1. W przypadku stwierdzenia niewybuchów należy je likwidować pojedynczo lub zależnymi od siebie grupami.

 

2. Przy likwidacji niewybuchów należy wykonać osłony bezpośrednie i pośrednie, zapewniające pełne bezpieczeństwo.

 

3. W przypadku braku dostępu do niewybuchu należy dokonać ręcznego oddzielenia elementu z niewybuchem od pozostałej części konstrukcji

(zwałowiska).

 

4. Przenoszenie niewybuchu poza rejon prowadzenia prac strzałowych jest zabronione.

 

 

 

§ 265. 

1. Zasady współdziałania ekip strzałowych z pozostałymi zespołami realizacyjnymi określa kierownik budowy, w porozumieniu z kierownikiem prac

strzałowych.

 

2. W okresie od rozpoczęcia ładowania otworów strzałowych materiałem wybuchowym do chwili zakończenia prac strzałowych wszyscy pracownicy budowy wykonują polecenia kierownika prac strzałowych.

 

3. W trakcie prowadzenia prac strzałowych należy zapewnić łączność między członkami ekipy strzałowej.

 

4. W trakcie prowadzenia prac strzałowych ekipa strzałowa powinna być ubrana w jednolitą odzież spełniającą wymagania ochrony przed elektrycznością statyczną.

 

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Źródło: Dziennik Ustaw / budnet.pl

Pliki do pobrania

Tagi

asfalt,

awaria,

ażurowy,

badanie gruntu,

balkon,

balon,

balustrada,

barwa,

basen,

belka,

betoniarka,

bezpieczeństwo,

bezpieczeństwo pracy,

brama,

bramka,

budowa,

budowa maszyn,

budownictwo,

budynek,

certyfikat,

ciąg,

cięcie,

cień,

cięty,

czas postoju,

czas pracy,

czas trwania,

czerwiec,

czerwony,

dach,

deska,

deskowanie,

deszcz,

do przeniesienia,

dojazd,

dojście,

dopuszczalne obciążenie robocze,

dopływ,

dostawa,

drewno,

droga,

drzwi,

drzwi kabiny,

dylatacja,

dynamometr,

dziennik budowy,

ekipa,

ekran,

element konstrukcji,

energia,

ewakuacja,

fachowo,

farba,

furtka,

gaz,

gotowy,

gołoledź,

granica,

grunt,

gruz,

głębokość,

hałas,

ilość,

impregnacja,

impregnat,

infrastruktura,

iniekcja,

instalacja,

instrukcja obsługi,

inwestor,

izolacja,

jadalnia,

kabina,

kamień,

kanał,

kask,

kierownik,

kierownik budowy,

klin,

kocioł,

kolor,

komunikacja,

konserwacja,

konstrukcja,

kontener,

kontrola,

koparka,

kratownica,

krawędź dachu,

krzesło,

książka,

labirynt,

lakier,

lampa,

likwidacja,

lipiec,

luty,

masa,

maszt,

maszynista,

materiał,

metal,

miejsce pracy,

mistrz,

moc,

montaż,

montaż rusztowania,

montaż zbrojenia,

monter,

mostek,

mróz,

mur,

murowany,

nabrzeże,

nadzór,

napęd,

naprawa,

narzędzie,

natężenie oświetlenia,

natrysk,

naturalny,

niewybuch,

norma,

nóż,

obiekt,

oblodzenie,

obręb,

obudowa,

obudowa wykopu,

ocena zgodności,

ochrona,

oczko,

odbiór,

odbojnica,

odpad,

odpływ,

odspoić,

odstęp,

odsunąć,

ogień,

oględziny,

ogrodzenie,

ogrodzenie terenu,

ogrodzenie terenu budowy,

okno,

około,

olśnienie,

operator,

organizacja ruchu,

orzeczenie,

osadzić,

oświetlenie,

otwór,

palarnia,

para,

pęcznienie,

pędzel,

pion,

pistolet,

plan,

plastyczny,

pochylnia,

podest,

podkopywać,

podkład,

podstawa,

podwozie,

podłoga,

podłoże,

pokrywa,

pomieszczenie,

pomieszczenie pracy,

pomost,

pomost roboczy,

pompa,

poniżej,

porażenie prądem,

porażenie prądem elektrycznym,

poręcz,

posadzka,

posiłki,

powierzchnia,

powietrze,

pożar,

poziom terenu,

położenie instalacji,

praca na wysokości,

pracownik,

prąd,

prawo,

prawo budowlane,

pręt,

projekt,

projekt indywidualny,

projekt organizacji ruchu,

projektant,

promieniowanie,

protokół,

protokół odbioru,

prowadnica,

przebicie,

przebudowa,

przeciążenie,

przegroda,

przejście,

przejście dla pieszych,

przejście pomiędzy budynkami,

przekazać,

przekrój,

przekrycie,

przepis,

przestrzeń,

prześwit,

przeznaczenie,

przygotowanie podłoża,

przytwierdzić,

pył,

płot,

płyta,

rampa,

realizacja,

regał,

remont,

roboty budowlane,

roboty ziemne,

rozcieńczyć,

rozdzielnica,

ruch,

rusztowanie,

rusztowanie przejezdne,

rynna,

samojezdny,

schody,

schody ruchome,

siatka,

sieć,

sierpien,

skarpa,

skarpa wykopu,

skrzyżowanie,

skład,

spadek,

spaliny,

spawacz,

spawanie,

sprawność,

sprzęt,

stal,

stan techniczny,

standardowy,

stanowisko,

stanowisko pracy,

stanowisko spawalnicze,

stężenie,

stół,

strefa,

strefa niebezpieczna,

strop,

studnia,

suszarnia,

sygnalizator,

szafka,

szczotka,

szyb,

słup,

tablica,

taczki,

tarcza,

taśma,

temperatura,

temperatura zapłonu,

teren,

torowisko,

towar,

trakt,

trzpień,

uchwyt,

udźwig,

umowa,

uprzednio,

urobek,

uruchomić,

urządzenie grzewcze,

usterka,

Utylizacja,

uwidocznić,

uziemić,

uziom,

użytkowanie,

użytkownik,

wanna,

wapno,

wapno gaszone,

wejście,

Wentylacja,

wiatr,

wiercenie,

wkładka,

woda,

wrzesień,

wybuch,

wyciąg,

wydzielić,

wydzielone pomieszczenie,

wyjście ewakuacyjne,

wykonawca,

wykop,

wykładzina,

wylać,

wylot,

wymiana,

wymiana powietrza,

wypadek,

wyposażenie,

wyrobisko,

wysięgnik,

wysoki,

wysokość,

wytrzymałość,

własny,

z zachowaniem,

zabezpieczenie,

zabudowa,

zadaszenie,

zanieczyszczenie,

zapotrzebowanie,

zaprawa,

zarząd,

zasobnik,

zawiesie,

zawór,

załącznik,

załamanie,

zbiornik,

zbrojarz,

zbrojenie,

zejście,

zgodność z wymaganiami,

zmiana,

znak zakazu,

zużyty,

zwarty,

zwój

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nadzór budowlany Liczba postów: 59 Grupa: Zanim wybud... Nadzór budowlany, a także kontrole okresowe, może prowadzić rzeczoznawca budowlany Kraków. Warto więc zapoznać się bliżej z usługami, które on oferuje.
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 194 Grupa: Prawo
  • Tkaniny dobre na wszystko Liczba postów: 18 Grupa: Zanim wybud... Czy możecie polecić sklep z takim asortymentem jak guziki sklep online? Ważna jest dla mnie bogata oferta guzików. Chodzi mi o różne wielkości i różne barwy. Ni...
  • badania geotechniczne Liczba postów: 23 Grupa: Zanim wybud... Odwierty do projektu robi się w miejscach gdzie będzie stał dom, garaż i droga dojazdowa, chyba że zastanawiasz się jaki rodzaj fundamentów zanim przejdziesz do...
  • Mieszkanie w bloku Liczba postów: 128 Grupa: Rynek pierw... Mieszkanie z rynku wtórnego też może być dobrym pomysłem, a na pewno dużo taniej niż od dewelopera.

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 424

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >