Ruukki Spaces Hall Designer – oprogramowanie do projektowania i wyceny hal systemowych

Ruukki Spaces Hall Designer – oprogramowanie do projektowania i wyceny hal systemowych

Opracowane przez specjalistów Ruukki oprogramowanie Hall Designer to unikalne narzędzie do projektowania i wyceny hal systemowych. Przy pomocy programu użytkownik wykonuje w określonej kolejności wszystkie kroki niezbędne do budowy wirtualnej hali. Zaprojektowany model przesyłany jest następnie do centralnego serwera, który dokonuje obliczeń statystycznych oraz wyceny elementów, tj. ram stalowych, blach cienkich i akcesoriów. W rezultacie klient otrzymuje trójwymiarowy projekt, specyfikacje ilościowe i jakościowe oraz kosztorys, czyli wszystkie informacje, dzięki którym może podjąć szybką i optymalną decyzję o budowie nowej hali.

 

Prosta nawigacja

Obsługę programu ułatwia przejrzysty i zrozumiały układ ekranu, który w każdym etapie prac składa się z trzech elementów: panelu definicji, widoku głównego i widoku pomocniczego. Dzięki temu użytkownik śledzi na bieżąco efekt wprowadzenia kolejnych parametrów projektowanej hali.
Model jest odświeżany bezpośrednio po każdej modyfikacji.
 

Wprowadzanie podstawowych danych

Praca z programem rozpoczyna się od wpisania podstawowych danych, takich jak długość, szerokość i wysokość hali oraz dowolne obciążenia (śnieg, wiatr, instalacje). Program oblicza konstrukcję w oparciu o normy Eurocode, dzięki czemu można zaprojektować halę dla każdej lokalizacji w Europie. Poza modelowaniem obciążeń, gabarytów, układu konstrukcyjnego obiektu oraz elementów architektury, możliwe jest wprowadzenie parametrów typowych dla np. obszarów aktywności sejsmicznej.

 

Definiowanie głównych konstrukcji stalowych

Kolejny etap obejmuje definiowanie głównych konstrukcji stalowych budynku. Zarówno ramy, jak też słupy ścian szczytowych mogą być pozycjonowane za pomocą ręcznego lub równomiernego rozłożenia. W trakcie tego procesu istnieje możliwość uwzględnienia ewentualnej przyszłej rozbudowy hali. Ściana, od której planuje się rozbudowę obiektu, zostanie wówczas wyposażona w ramę główną zamiast ramy szczytowej. Następny krok to rozmieszczenie wszystkich usztywnień dachowych i ściennych w wymaganej ilości – wystarczy wybrać odpowiedni przycisk, a program automatycznie naniesie te elementy. Klient ma jednak możliwość ręcznego zwiększenia lub zmniejszenia ilości usztywnień.
 

Wybór pokrycia dachowego

Konstrukcja jest w tym momencie gotowa do położenia dachu. Oprogramowanie Hall Designer pozwala na wybór pokrycia dachowego z bogatej oferty produktowej Ruukki. Hale mogą być izolowane - o dowolnej grubości i rodzaju obudowy (płyta warstwowa, blacha trapezowa i wełna mineralna) lub nieocieplane. Każda zmiana typu okładziny dachowej powoduje, że w programie pojawiają się odpowiednie parametry, charakterystyczne dla wybranego pokrycia. Projekt systemu dachowego uzupełniają akcesoria dachowe, takie jak świetliki, klapy dymowe, rynny i rury spustowe.
 

Wybór okładzin elewacyjnych

W następnym etapie określane są okładziny ścienne. Każda ściana może być indywidualnie zaplanowana, jeśli chodzi o jej układ, materiał i kolorystykę. W razie potrzeby istnieje możliwość zmiany usztywnienia ściany. W podobny sposób, ściana po ścianie, wprowadzane są akcesoria ścienne. Użytkownik może zaplanować rozmieszczenie bram, drzwi i okien. W przypadku, gdy jakaś opcja jest niemożliwa do wykonania, program zasygnalizuje to zmianą koloru elementu. Podobnie, jak w przypadku dachu, akcesoria można wybierać (pojedynczo lub kilka naraz), przemieszczać, kopiować i usuwać. Na ścianach bocznych możliwe jest rozplanowanie daszków ochronnych.

 
Obliczenia

Gotowy model trafia do centralnego serwera w celu dokonania obliczeń. Po zakończeniu obliczeń, program przechodzi automatycznie do kolejnego etapu, a danych wejściowych nie można już zmieniać. Jeśli serwer nie może dokonać kalkulacji, program wskaże, w jakim miejscu należy skorygować dane w celu uzyskania właściwego wyniku. Następnie użytkownik może oglądać i modyfikować podstawowe rysunki 2D hali. Dostępny jest rzut poziomy z planem sytuacyjnym budynku, widok dachu łącznie z akcesoriami i daszkami ochronnymi, rzuty poszczególnych ścian z akcesoriami i przekroje poprzeczne poszczególnych grup ram. Rysunki można edytować, dodając lub usuwając linie pomiarowe, komentarze i opisy. Po zakończeniu prac wystarczy przejść do widoku 3D, w którym wyświetli się trójwymiarowy projekt hali wraz z domyślnym tłem, które również można edytować.
 

Gotowy projekt wraz z wyceną

Wynikiem opisanego powyżej procesu jest pełna dokumentacja projektu hali systemowej, w skład której wchodzi wycena, zestawienia poszczególnych elementów konstrukcji i obudowy, schematy konstrukcyjne i przekroje z wymiarami, widoki ścian, rzut dachu oraz dowolne, wybrane przez użytkownika obrazy 3D obiektu. Taki pakiet ogromnie ułatwia klientowi podjęcie decyzji w zakresie optymalnej inwestycji. Nowoczesne oprogramowanie Hall Designer to wynik prac rozwojowych Ruukki i dążenia do jak najlepszej obsługi klienta. Specjaliści Ruukki, korzystając z nowatorskich rozwiązań, w każdej chwili służą swoją wiedzą i doświadczeniem, gwarantując profesjonalne wsparcie techniczne na każdym etapie projektowania.


Dowiedz się więcej na www.ruukkispaces.pl.

 

Społeczność budnet.pl ma już 19167 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 160

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >