Serwis i naprawa okien - kiedy zamówić usługę serwisową?

Serwis i naprawa okien - kiedy zamówić usługę serwisową?

Każde ramy okienne - bez względu na to, z jakiego są wykonane materiału - wymagają zabiegów pielęgnacyjnych i konserwujących. Ponieważ są regularnie używane i mocno eksploatowane, nie zawsze to wystarcza, by uchronić je przed usterkami. Kiedy konieczne będzie wezwanie serwisu do naprawy okien?

W jakich sytuacjach zamówić serwis okien?

Istnieje kilka sytuacji, kiedy nie ma wątpliwości, że serwis okien będzie jedynym, słusznym rozwiązaniem. Są to następujące przypadki:

 

  • uszkodzenie mechaniczne - w sytuacji, gdy użyjemy do otwarcia lub zamknięcia okna zbyt dużo siły, może zdarzyć się, że jakiś element ramy lub szyby okiennej zostanie uszkodzony. Również podczas bardzo silnego wiatru, opadów (np. gradu) lub podczas próby włamania okno może zostać uszkodzone,
  • stłuczona lub uszkodzona szyba - profesjonalny serwis doradzi najlepszy rodzaj szyby i może zaproponować klientowi różne jej warianty - na przykład antywłamaniowy,
  • obniżona temperatura w pomieszczeniu - gdy stojąc obok okna wyraźnie czuć, że nie jest ono szczelne i do wnętrza dostaje się zimne powietrze, to znak, że pora wezwać fachowca,
  • niedomykające lub niezamykające się okno - szczególnie w okresie jesienno-zimowym może to doprowadzić do szybkiego ochłodzenia wnętrza oraz innych, sąsiadujących z nimi pomieszczeń, dlatego należy niezwłocznie wezwać serwis.

 

Serwis i naprawa okien - kiedy zamówić usługę serwisową?

 

Czytaj również: Wymiana starych i montaż nowych okien - krok po kroku

 

Istnieje również grupa sygnałów i symptomów, które mogą (ale nie muszą) świadczyć o konieczności zamawiania serwisanta. W przypadku zaparowanej lub zamarzniętej szyby okiennej dyskusyjną sprawą jest, czy wezwać specjalistę. Niekoniecznie są to oznaki, że okno wymaga jego interwencji. Zaparowane lub zamarznięte okno może świadczyć na przykład o niewystarczającej wentylacji. Warto najpierw wykluczyć wszystkie scenariusze, takie jak nadmiar wilgoci lub brak wietrzenia, a dopiero później rozważyć wezwanie specjalisty. Podobnie sprawa wygląda w sytuacji, gdy na ścianie pojawiły się wykwity, pleśń, grzyb lub zaciek. Może, ale nie musi, to być oznaką, że okna są zbyt szczelne lub brak im wywietrzników.

 

Czy warto naprawiać okno samodzielnie?

W przypadku okien - zarówno drewnianych, jak i PCV - zdarzyć się może, że wystarczy umyć ramę i szybę oraz naoliwić wszystkie ruchome elementy, żeby rozwiązać drobny problem (np. z uciążliwym skrzypieniem). Jednak są to dosłownie pojedyncze przypadki, gdy samodzielna interwencja jest zalecana.

 

Niektóre czynności, które mogą sprawiać wrażenie banalnych - np. wymiana uszczelki - wykonane własnoręcznie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Działanie na własną rękę w zakresie uszczelniania czy regulacji okien może trwale uszkodzić ramę lub spowodować, że jej parametry techniczne (izolacja akustyczna, termiczna, ochrona przed włamaniami) zostaną obniżone.

 

Niekiedy również należy stanąć przed wyborem: naprawa czy wymiana? Również wtedy lepiej skorzystać z eksperckiej porady osoby, która zdiagnozuje problem i ustali, co należy w takiej sytuacji zrobić oraz - co istotne - przed wykonaniem usługi oszacuje jej koszt.

 

Czytaj również: Kiedy stare okna nadają się już tylko do wymiany...

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16278 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 292

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >