
Troska o sprawność
Ciekawą ofertę dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin stanowi seria baterii łazienkowych Medi-Care. Kludi sygnuje tą nazwą armaturę o wysokiej funkcjonalności, przemyślanych rozwiązaniach technicznych oraz wyjątkowej łatwości obsługi. Dzięki Medi-Care osoby niepełnosprawne mogą samodzielnie korzystać z łazienki, ciesząc się komfortem i poczuciem własnej niezależności.
Czytaj dalej
Urządzenie łazienki, z której będzie korzystała osoba o obniżonej sprawności ruchowej nie jest łatwe. Dlatego powinniśmy zadbać o optymalne rozwiązania pozwalające osobie niepełnosprawnej na samodzielne korzystanie z tego intymnego miejsca.
Po pierwsze – dostęp i przestrzeń
Łazienka musi znajdować się w miejscu łatwo dostępnym. Drzwi prowadzące do tego pomieszczenia powinny otwierać się na zewnątrz i mieć szerokość 90 cm, aby zmieścił się w nich wózek inwalidzki. Niezbędne jest także wyposażenie drzwi w uchwyty umieszczone na wysokości ok. 80 cm od podłogi. Istotnym problemem jest też zapewnienie tzw. strefy ruchu, wolnej przestrzeni kołowej o promieniu 1,5m, która pozwoli na swobodne manewry
i obrót wózka.
Po drugie – przystosowanie i wyobraźnia
Pomieszczenie łazienki powinno być pozbawione zbędnych sprzętów, takich jak pralka czy szafki stojące, które utrudnią poruszanie się na wózku czy balkoniku. Musimy zadbać o możliwość swobodnego podjazdu do poszczególnych urządzeń oraz odpowiednią wysokość instalacji armatury, np. umywalka powinna znajdować się na wysokości 80 cm, natomiast miska ustępowa – min. 46 cm nad posadzką.
Przystosujmy także podstawowe urządzenia – umywalkę, kabinę natryskową czy muszlę klozetową do potrzeb i możliwości osoby niepełnosprawnej.
• Umywalka – powinna być szersza, bardziej płaska niż modele tradycyjne. Atutem jest brak postumentu (tzw. nogi) lub półpostumentu osłaniającego syfon.
Korzystanie z umywalki będzie łatwiejsze, gdy zamontujemy na niej stojącą baterię jednouchwytową, np. Kludi Medi-Care. Jej długi uchwyt ułatwi korzystanie z armatury osobom o ograniczonej sprawności ruchowej rąk, pozwalając na szybką regulację temperatury wody i intensywności wypływającego strumienia.
![]() |
Kierunek regulacji wody w bateriach Kludi Medi-Care przebiega zawsze od temperatury niskiej do wysokiej. Dzięki zastosowaniu w bateriach umywalkowych specjalistycznej głowicy ceramicznej, ograniczającej temperaturę do 45˚C, wykluczone jest niebezpieczeństwo poparzenia.
• Natrysk – to najskuteczniejsze rozwiązanie w niewielkiej łazience. Kabina powinna mieć wymiary ok. 100 cm x 100 cm. Dobrym sposobem jest montaż kabiny nad bezprogowym brodzikiem wbudowanym w posadzkę lub bezpośrednio na podłodze ze spadkiem do kratki ściekowej. Taka instalacja umożliwi osobie niepełnosprawnej podjazd pod natrysk. Warto także zatroszczyć się o wyłożenie posadzki płytkami antypoślizgowymi.
Ograniczona sprawność rąk nie musi utrudniać kąpieli. Samodzielny prysznic umożliwi zainstalowanie baterii z termostatem. Przedłużone przyciski do obsługi baterii
Kludi Medi-Care ułatwią ustawienie optymalnej temperatury kąpieli oraz regulację wypływu wody. Blokada przy 38˚C zagwarantuje ochronę przed poparzeniem.
• Muszla ustępowa – deska sedesowa powinna znajdować się na wysokości siedziska wózka, czyli ok. 50 cm nad podłogą. Pamiętajmy także o pozostawieniu około 75 cm wolnego miejsca między ścianą a sedesem – w takiej przestrzeni z łatwością zmieści się wózek inwalidzki.
Po trzecie – komfort i samodzielność
Urządzanie łazienki dla osoby o obniżonej sprawności wymaga zachowania odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi elementami jej wyposażenia. Korzystanie z tego pomieszczenia znacząco ułatwią również elementy specjalne: uchwyty naścienne, pręty, słupki czy siedziska w kabinie natryskowej.
Profilaktyczne pręty ścienne możemy zamontować m.in. w kabinie natryskowej lub tuż nad wanną. Są one wyjątkowo wytrzymałe, np. pręt ścienny Sirena-Care wytrzymuje obciążenie do 130 kg. Jego 50-milimetrowy odstęp od ściany umożliwia łatwe uchwycenie pręta, eliminując ryzyko upadków.
Optymalnie urządzona łazienka osoby niepełnosprawnej ogranicza do minimum występowanie sytuacji, w których konieczna jest pomoc takiej osobie w wykonywaniu intymnych czynności.
Źródło: iN PLUS Public Relations / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Moc cekawych pomysłów na prezent Liczba postów: 130 Grupa: Porady i op... Znalazłam stronę AngeLove https://angelove.pl/, gdzie można zamówić perfumy inspirowane znanymi zapachami. Ciekawi mnie jednak, jak wygląda ich trwałość w porów...
- Mycie elewacji domu Liczba postów: 5 Grupa: Porady i op... Jeśli ktoś szuka ekipy z doświadczeniem w temacie malowanie / mycie / naprawa elewacji , to warto sprawdzić firmę Ejas z Krakowa robią solidnie, nie na szybko....
- Metalowe Meble biurowe Liczba postów: 107 Grupa: Najnowsze t... Jeśli szukacie wyjątkowym mebli do biura, to mam małą podpowiedź... Sam kiedyś zamówiłem z tej oferty: https://www.onelovedesign.pl/krzesla/obr otowe Warto włoży...
- Blacharz samochodowy, kiedy korzystać? Liczba postów: 11 Grupa: Ciekawe pom... Zdecydowanie polecam Wam sprawdzić stronę https://www.zderzakwkolorze.pl/ , na której znajdziecie ofertę Zderzak w Kolorze z najróżniejszymi elementami karoseri...
- Nowoczesne meble modułowe Liczba postów: 2 Grupa: Wnętrza Jak szukacie funkcjonalnych mebli do kuchni czy salonu, ale takich bez „gotowca z katalogu”? Sprawdźcie: https://www.swiatmebli.pl/modulpro/ system MODULPRO daj...