Zamienniki żarówek 60 W

Zamienniki żarówek 60 W

Wywiad z dr inż. Andrzejem Wiśniewskim (AW) z firmy OSRAM, oraz z Wojciechem Kozłowskim (WK) Dyrektorem ds. asortymentu instalacje elektryczne w Castorama Polska Sp. z o.o. Czytaj dalej

 

Rynek oświetlenia ewoluuje. Wraz z dostępem do nowszych, bardziej energooszczędnych rozwiązań i technologii możliwe jest zrezygnowanie z przestarzałych, mniej wydajnych źródeł światła. 1 września w Polsce wchodzą w życie kolejne postanowienia zawarte w Rozporządzeniu Komisji Europejskiej (WE) nr 244/2009 obowiązującego w Unii Europejskiej.

 

Czytaj również: Lampa LED w kształcie gitary pomysłem na ciekawą aranżacje pokoju

 

W dokumencie tym określono ścisły harmonogram wycofywania z produkcji nieefektywnych i energochłonnych zwykłych żarówek (żarówek wolframowych). We wrześniu 2009 wycofano z produkcji żarówki 100 W i wszystkie matowe, rok później – we wrześniu 2010 – zaprzestano produkcji żarówek 75 W, a od tego roku ze sprzedaży wycofane zostaną najpopularniejsze żarówki 60 W. Za rok ostatecznie wycofane zostaną ze sprzedaży także żarówki o niższej mocy.

 

1.       Po co Komisja Europejska wprowadza regulacje ograniczające sprzedaż żarówek?

 

AW: Powodem decyzji Komisji Europejskiej jest dążenie do ograniczenia zużycia prądu, a tym samym zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Rezygnacja z tradycyjnych żarówek na rzecz energooszczędnych źródeł światła pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną w krajach UE o blisko 40 TWh. To tak, jakby wyłączyć dziesięć elektrowni o mocy 500 MW każda. 

 

2.       Czy to oznacza, że 1 września 2011 nie będzie można już kupić tradycyjnych żarówek 60W? 

 

WK: Nie ma powodu do paniki. Najpopularniejsze żarówki 60W, będą w sprzedaży jeszcze przez jakiś czas, do wyczerpania zapasów magazynowych. Jeśli ktoś jest do nich bardzo przywiązany, to teoretycznie może kupić ich większą ilość. Jednak na rynku dostępne już są rozwiązania bardziej energooszczędne, które dodatkowo są dużo trwalsze np. żarówki halogenowe i świetlówki kompaktowe.

 

Czytaj również: Oświetlenie LED w każdym zakresie


3.       Jakie źródło światła jest najtańszym zamiennikiem tradycyjnej żarówki?

 

AW: Najtańszym zamiennikiem zwykłej żarówki jest żarówka halogenowa np. żarówka OSRAM Halogen Eco, która wygląda i świeci jak tradycyjna żarówka, ale jest dwukrotnie trwalsza. Droższym, ale też bardziej wydajnym energetycznie zamiennikiem mogą być świetlówki kompaktowe (np. OSRAM Dulux Superstar Mini Globe) lub lampy LED (np. OSRAM Led Parathom Pro), które są jeszcze trwalsze.

 

 

4.       Czy decydując się na inne niż żarowe oświetlenie muszę liczyć się ze zmianą opraw?

WK: Nie ma takiej potrzeby. Żarówki halogenowe, świetlówki kompaktowe i lampy LED dostępne są dziś już w tak wielu wariantach, że bez problemu powinniśmy dobrać je do naszego żyrandola, czy abażuru. Standardowe pozostają również ich gwinty – szeroki (E27) oraz wąski (E14). 

 

5.       Nowoczesne źródła światła mają mniej watów. Który zamiennik da mi światło o mocy tradycyjnej żarówki?

 

AW: Tego typu informacje znajdziemy na opakowaniach, np. na świetlówce OSRAM Energy Saver znajdziemy informacje 18W=100W, a na lampie LED OSRAM Parathom Pro Classic A80 informacje 12W=60W. Oznacza to, że pierwsza lampa będzie stanowiła idealny zamiennik wycofanej już ze sprzedaży żarówki 100W, a druga żarówek 60W, które zostaną wycofane z rynku 1 września 2011.

 

Czytaj również: Jaka lampka na biurko spełni nasze wymagania?

 

6.       Jakie są rzeczywiste oszczędności energii w przypadku każdego ze źródeł światła?

 

WK: Według danych producentów w przypadku żarówki halogenowej jest to 30% przy dwukrotnie dłuższej trwałości. Świetlówki kompaktowe zapewniają aż 80% oszczędności energii przy dziesięciokrotnie większej trwałości. W przypadku markowych lamp LED pobór prądu spada o 90%, a trwałość sięga nawet 25 lat.

 

 

7.       Czy oszczędności wynikające ze zmniejszonego zużycia prądu nie zostaną pochłonięte przez zakup drogiego zamiennika dla żarówki?

 

AW: Żeby oszczędzać energię nie potrzeba wydawać dużej kwoty pieniędzy np. Halogen Eco firmy OSRAM, najbardziej popularny zamiennik tradycyjnej żarówki jest tylko nieznacznie droższy, ale jego trwałość jest dwukrotnie większa. Oszczędzamy zatem nie tylko na rachunkach za prąd, ale i na samych żarówkach. 

 

8.       Czy są miejsca, w których lepiej jest użyć halogenu lub świetlówki kompaktowej?

 

WK: W świadomości wielu konsumentów istnieje mit, że w związku ze zwiększonym poborem energii podczas nagrzewania świetlówek kompaktowych nie powinno się stosować ich w miejscach, gdzie często włącza i wyłącza się światło. W rzeczywistości każde urządzenie elektryczne podczas uruchamiania pobiera większą ilość energii. Trwa to jednak tylko ułamki sekund. W przypadku zastosowania świetlówek kompaktowych koszt za same włączenia rośnie o kilka do kilkudziesięciu groszy na przestrzeni … dziesięciu lat.

 

Czytaj również: Świetlówki energooszczędne korzystne ekonomicznie

 

9.       Czy zamieniając żarówkę na inne źródło światła mam gwarancje, że światło będzie równie przytulne?

 

AW: O przytulności światła decyduje jego barwa, a ta może być ciepła lub zimna. Ciepłe światło może także emitować halogen, świetlówka kompaktowa, czy lampa LED. Na markowych produktach odnajdziemy informacje o temperaturze emitowanego przez nie światła. To, które nazywamy „przytulnym” powinno znajdować się w przedziale od 2 500 K do 3 500 K.

 

 

10.   Gdzie kupić żarówkę halogenową, świetlówkę kompaktową lub lampę LED?

 

WK: Zarówno żarówki halogenowe, świetlówki kompaktowe i lampy LED dostępne są w sklepach Castorama oraz Brico Depot. Decydując się na zakupy w naszej sieci, klienci zyskują dostęp do bogatej oferty oraz mogą uzyskać fachową poradę na temat tych źródeł światła.

Źródło: Multi PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Akcesoria meblowe z sieci Liczba postów: 157 Grupa: Nowości ara... Znam bardzo dobrze firmę www.stawik.pli również zamawiam co jakiś czas u nich takie akcesoria jak rolki czy stopki meblowe. Firma oferuję bardzo atrakcyjne cen...
  • Gdzie zamówić wysokokaloryczny węgiel? Liczba postów: 78 Grupa: Porady i op... Z tego co pamiętam firma www.haldex.com.pl zajmuje się sprzedażą miału energetycznego oraz granulatu mułowego. Posiadają dobrej jakości produkty i przystępne ce...
  • spawanie Liczba postów: 232 Grupa: Porady i op... Ja ze swojej strony polecam zapoznać się ciekawymi artykułami z tej strony https://www.metalopedia.pl/artykul/stalo we-prety-okragle-wlasciwosci-i-zastosowa nie-...
  • jaki klucz do montażu rusztowań ramowych? Liczba postów: 9 Grupa: Porady i op... Ja korzystałem niedawno z usług firmy www.hytorc.com.pl. Zamówiłem stamtąd zakrętarki elektryczne i urządzenia dynamometryczno-hydrauliczne. Wszystkie produkty....
  • Szukam dobrego architekta wnętrz Liczba postów: 2 Grupa: Nowości ara... Początkowo myślałem, że uda się jakoś samodzielnie wykończyć mieszkanie, ale jak zacząłem kombinować to nie wiedziałem jak to wszystko złożyć w jedną całość i o...

Ostatnio na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 16320 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 185

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >