Bezpieczeństwo ogrodzeń panelowych

Bezpieczeństwo ogrodzeń panelowych

Ogrodzenia panelowe przebojem zdobywają rynek. Są trwałe, proste w montażu, estetyczne. Łatwo zintegrować je z automatyką (bramy, systemy alarmowe, monitoring, itp.).

 

Czy zawsze gwarantują taki sam poziom bezpieczeństwa? Podpowiadamy, jak rozpoznać bezpieczne ogrodzenie panelowe. Dwie najbardziej krytyczne sytuacje, weryfikujące bezpieczeństwo ogrodzenia to uderzenie w płot przez przejeżdżający samochód oraz uderzenie człowieka przez zamykającą się automatyczną bramę. W obu przypadkach zbyt słabe zabezpieczenia prowadzić mogą do nieszczęścia. Kolizje samochodu z płotem nie zdarzają się zbyt często. Jeśli jednak posesja znajduje się przy ruchliwej drodze, a w ogródku często bawią się dzieci, postawienie mocnego ogrodzenia znajduje pełne uzasadnienie. Najbardziej bezkompromisowym rozwiązaniem jest gabion, czyli kosz zbudowany z paneli ogrodzeniowych, wypełniony kamieniami.

 

Czytaj również: Trwałe ogrodzenia

 

 

W najszerszej wersji (2,5 metra), po zabetonowaniu słupków, pełnić może rolę zapory przeciwczołgowej. W skromniejszym wydaniu (25 cm grubości) nadal stanowi solidną konstrukcję ogrodzeniową. Pozwala wytłumić hałas z ulicy i powstrzymać umiarkowane uderzenie samochodu osobowego. W przypadku klasycznego ogrodzenia panelowego, takiego jak np. Legi R-Fit, o jego wytrzymałości decydować będą grubość słupków i prętów oraz sposób montażu kraty. Mocne słupki ogrodzeniowe mają 60 mm grubości w płaszczyźnie prostopadłej do linii ogrodzenia.

 

 

Stalowe pręty kraty ogrodzeniowej dostępne są zwykle w kilku średnicach. Zamawiając ogrodzenie panelowe zabezpieczające przed ruchem ulicznym, wybierajmy najgrubsze: 8 mm w poziomie i 6 mm w pionie. Krata ogrodzenia powinna być w tym przypadku montowana na zakładkę. Ogrodzenie nie zostanie wówczas przerwane w najsłabszym punkcie, a siła uderzenia zostanie rozłożona na większą powierzchnię. Dodatkowym atutem ogrodzenia będzie brak wystających śrub, likwidujący ryzyko skaleczenia, np. przez dzieci podczas zabawy. 

 

Czytaj również: Sezon prac ogrodzeniowych

 

 

Drugim równie istotnym, a pomijanym zazwyczaj w publikacjach, rodzajem zagrożenia jest ryzyko uderzenia przez zamykającą się automatycznie bramę. Ryzykowne mogą być niedostatecznie zabezpieczone czujnikami bramy przesuwne. Większość zestawów automatyki bramowej wyposażonych w mechanizm zatrzymywania bramy po napotkaniu przeszkody, posiada bowiem czujniki wyłącznie z przodu skrzydła. W efekcie – włożenie ręki (lub główki dziecka) pomiędzy kraty przesuwającej się bramy, nie powoduje jej zatrzymania. W celu uniknięcia wypadku, należy zamontować na bramie przesuwnej taką automatykę, która będzie wyposażona w czujniki w każdym z prześwitów. – Praktycznie jedynym rozwiązaniem tego typu dostępnym na rynku, są certyfikowane systemy ASO Safety, produkcji amerykańskiej – mówi Tomasz Fidura, Dyrektor firmy Legi Polska oferującej ogrodzenia panelowe. – System ten dobrze współpracuje z bramą przesuwną Legi, o szerokości od 3 do 8 metrów. 

 

 

Ogrodzenia panelowe umożliwiają także dodatkowe zabezpieczenie posesji przed niepożądanym wtargnięciem. Zamontowanie pojedynczych lub podwójnych odkosów na szczycie ogrodzenia umożliwia montaż drutu kolczastego bądź Concertiny. Rozwiązania tego rodzaju rzadko stosowane są jednak w budownictwie mieszkaniowym. Częściej spotkamy je na lotniskach, obiektach przemysłowych i wojskowych. 

 

 

 

 

Źródło: juicy marketing / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.
  • Komputerowe projektowanie domów - polska wersja na... Liczba postów: 7 Grupa: Budowa i re... W mojej opinii zdecydowanie warto wziąć pod uwagę w takim razie ZwCAD-a i oczywiście w wersji 2020 ale i najnowszej aktualizacji 2021 który jak na razie prezent...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19151 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 112

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >