Biurowiec Adgar Plaza

Biurowiec Adgar Plaza

Szkło wykorzystane w fasadach budynków biurowych Adgar Plaza w Warszawie poprawia efektywność energetyczną obiektu, zapewnia komfort cieplny i gwarantuje doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym. Czytaj dalej

 

To między innymi dzięki przeszkleniom marki Pilkington kompleks ma szansę stać się drugim w Polsce obiektem biurowym z międzynarodowym certyfikatem środowiskowym LEED w kategorii „Budynki istniejące”. 

 

Czytaj również: Zakup mieszkania w Kamienicy Wildeckiej

 

Adgar Plaza to nowoczesny kompleks biurowy klasy A usytuowany w Centrum Biznesowym na warszawskim Mokotowie. W jego skład wchodzą dwa budynki: wzniesiony w pierwszym etapie inwestycji 10-kondygnacyjny Adgar Plaza A oraz oddany do użytku w drugim etapie Adgar Plaza B o zróżnicowanej wysokości od 10 do 7 kondygnacji. Łączna powierzchnia biurowa całego kompleksu wynosi 27 000 mkw.

 

 


Szklany Adgar Plaza

Budynki kompleksu Adgar Plaza zaprojektowano w formie lekkich przeszklonych brył obramowanych okładzinami z jasnego piaskowca. W obu budynkach zastosowano łącznie ok. 7500 mkw. szkła marki Pilkington (w tym 175 mkw. jako przeszklenia wewnętrzne). Duża ilość szkła w elewacjach nadała obiektom nowoczesny, przestronny charakter zapewniając użytkownikom dostęp światła dziennego i widok na zewnątrz. Efekt wizualny połączono z funkcjonalnością przeszkleń, dobierając szkło spełniające kryteria w zakresie izolacyjności cieplnej, redukcji przenikania promieniowania słonecznego oraz bezpieczeństwa.

 

Czytaj również: Jak będzie wyglądała przyszłość w budownictwie? 


Energooszczędne fasady

W przeszklonych fasadach Adgar Plaza zastosowano ponad 6600 mkw. przeciwsłonecznych szyb zespolonych Pilkington Insulight™ Sun z wykorzystaniem wysokoselektywnego szkła o właściwościach niskoemisyjnych Pilkington Suncool™ 50/25. Użycie tego rodzaju szkła zapewniło budynkom wysoką przepuszczalność światła, niską przepuszczalność energii słonecznej (niski współczynnik g) oraz wysoką izolacyjność cieplną (niski współczynnik przenikania ciepła Ug = 1,0 W/m2K).

 

Taka charakterystyka szkła sprawia, że latem pomieszczenia w kompleksie Adgar Plaza chronione są przed nadmiernym nagrzewaniem się od słońca, zmniejszając zapotrzebowanie na chłodzenie. Natomiast w okresie zimowym właściwości niskoemisyjne szkła zabezpieczają wnętrza przed utratą ciepła do otoczenia. Uzyskany dzięki temu wysoki standard energetyczny kompleksu jest jednym z aspektów uwzględnianych w procesie przyznawania obiektowi Adgar Plaza certyfikatu LEED.

 

 

Bezpieczne elewacje 

Z uwagi na wielkość przeszkleń i obciążenia mechaniczne, w przeważającej powierzchni szklenia projektanci zdecydowali o zastosowaniu szkła przeciwsłonecznego w wersji laminowanej Pilkington Suncool Optilam™ 50/25 o grubości 8,8 mm charakteryzującego się podwyższoną odpornością mechaniczną. Najwyższe normy bezpieczeństwa musiały spełniać przeszklenia na poziomie parterów. W całym obiekcie zastosowano w nich przeciwsłoneczne szkło antywłamaniowe o grubości 9,5 mm, spełniające wymagania klasy P4A.

 

Grubość szkła laminowanego wykorzystanego w szybach zespolonych od wewnątrz została również zróżnicowana w zależności od wielkości okien. „W przeszkleniach od podłogi do sufitu przy węższych podziałach szyb zastosowano szkło laminowane Pilkington Optilam™ 8,8 lub 9,5 mm, natomiast w szybach szerszych użyto szkła laminowanego o grubości 10,8 mm” – wyjaśnia Stanisław Szczygielski, Dyrektor Techniczny z firmy Widok s.j, wykonawcy przeszkleń obiektu. „W pasach podokienno-nadprożowych, dla zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa użytkowania, użyto przeciwsłonecznych szyb zespolonych z wykorzystaniem bezbarwnego szkła hartowanego Pilkington Optifloat™ Clear T od wewnątrz”.

 

Czytaj również: Jak wpłynie wstąpienie do strefy euro na kredyty? 

 

Indywidualne rozwiązania

Fasady budynków Adgar Plaza zaprojektowano z podkreślonym przez aluminiowe profile podziałem poziomym. W miejscach podziału modułów okiennych wykorzystano nieprzezierne elementy dekoracyjne Pilkington Spandrel Glass. Zostały one wykonane z szyb zespolonych z zastosowaniem ramki wentylowanej, w których szyba zewnętrzna to hartowane szkło Pilkington Optifloat Clear T, a wewnętrznym elementem (zamiast standardowej szyby emaliowanej) jest blacha aluminiowa w jasnoszarym kolorze RAL 9006. „To rozwiązanie, opracowane wspólnie z Pilkington IGP, pozwoliło uzyskać zamierzony odcień tła w pasach nieprzeziernych, identyczny z kolorem ślusarki” – wyjaśnia Stanisław Szczygielski.

 

Ponad 400 mkw. elewacji budynków stanowią okna wychylne wykonane w systemie semi-strukturalnym. W tym przypadku zastosowano szyby zespolone z tzw. stopniowanym brzegiem (szyba zewnętrzna ma większą powierzchnię od szyby wewnętrznej), pozwalającym na zminimalizowanie od zewnątrz elementów skrzydła okiennego. Szklenie wykonano w specjalnie zaprojektowanym systemie WICSKY polegającym na mechanicznym montażu szyby do skrzydła za pomocą minimalnej listwy szklenia zamiast klejenia strukturalnego. Zapewniło to efekt większego ujednolicenia szklanej powierzchni.

 

 

Zrównoważony biurowiec

Adgar Plaza to jeden z najnowocześniejszych kompleksów biurowych stolicy. We wrześniu 2012 r. firma Adgar Postępu Sp. z o.o. złożyła wniosek o przyznanie kompleksowi międzynarodowego certyfikatu środowiskowego LEED w kategorii „Budynki istniejące”. LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) jest najpopularniejszym na świecie systemem wielokryterialnej oceny budynków, wyróżniającym obiekty przyjazne środowisku naturalnemu. Certyfikat w kategorii „Budynki istniejące” potwierdza wysoki standard budynku zrównoważonego oceniając rozwiązania w zakresie optymalizacji zużycia energii i wody, redukcji emisji dwutlenku węgla, zmniejszania odpadów czy odpowiedniego zarządzania zasobami.

 

„Postanowiliśmy ubiegać się o certyfikat LEED, aby pokazać, że Adgar Plaza to obiekt przyjazny otoczeniu, zapewniający warunki efektywnej pracy” – mówi Eyal Litwin, dyrektor generalny Adgar w Polsce. „Zastosowane w budynkach rozwiązania przynoszą wymierne korzyści dla środowiska naturalnego, a także dla naszych najemców i użytkowników”. Obecnie certyfikat w tej kategorii posiada 35 budynków w Europie, w tym jeden w Polsce (warszawski biurowiec Rondo1).

2013-02-04
Źródło: Effective PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Skuteczna reklama dla e-biznesu? Liczba postów: 240 Grupa: Trudne tema... Jakiś czas temu skorzystałem z oferty polecanej mi agencji reklamowej OSTRO-Video - https://www.ostro-video.pl/filmy-i-spoty -reklamowe , które wykonała teledysk...
  • Jak o siebie dbacie? Liczba postów: 1698 Grupa: Trudne tema... Odpowiednie dbanie o siebie to ważny element zdrowego życia, ale czasami możemy mieć trudności w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami. W takich sytuacjach wa...
  • Problem alkoholowy - jak walczyć? Liczba postów: 267 Grupa: Trudne tema... Z tego co wiem, szukanie pomocy w leczeniu alkoholizmu jest kluczowe na drodze do wyzdrowienia. Dlatego ważne jest mówienie o https://alkodoktor.pl/ jako źródle...
  • SQL Server 2022 Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Czy opłaca się kupić SQL Server 2022?
  • Zakład pogrzebowy Liczba postów: 66 Grupa: Trudne tema... Cześć! Jeżeli chodzi o ten temat to chciałbym polecić Państwu hurtownię zniczy - https://znicze.net/ , którą w ostatnim czasie znalazłem i z jakiej usług jestem...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 162

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >