Czyszczenie szyby kominkowej nie musi być zmorą!

Czyszczenie szyby kominkowej nie musi być zmorą!

Chłodne, zimowe wieczory spędzone przy kominku to z pewnością bardzo miłe chwile. Jednak oprócz wielu pozytywnych aspektów związanych z użytkowaniem kominka pojawiają się także negatywne aspekty. Zabrudzone szyby kominkowe są potrafią przysporzyć wiele problemów. Ich czyszczenie nie jest łatwe, jednak wystarczy pamiętać o kilku radach, aby ułatwić sobie życie. Czytaj dalej

 

Decydując się na kominek w naszym domu musimy być świadomi jednego faktu: to, co widzimy na zdjęciach nijak się ma do życia. Dlaczego? Ponieważ nawet kurtyna powietrzna nie będzie chroniła naszej szyby przed zabrudzeniami, szczególnie wtedy, gdy paląc nie będziemy stosować się do zaleceń producenta!

 

Czytaj również: Kominek elektryczny mistrzem iluzji

 

Co brudzi tak bardzo nasze szyby? To sadza, która powstaje w wyniku niepełnego spalania produktów zawierających węgiel w swoim składzie. Jest to substancja bardzo tłusta i czarna, a na dodatek jest odporna na działanie substancji chemicznych. Dlatego wybór środka czyszczącego jest bardzo ważny. Tylko w ten sposób będziemy mogli doczyścić idealnie naszą szybę.

 

 

Wszystko zależy od rodzaju i intensywności zabrudzeń. A więc jeżeli szyba kominowa jest jedynie lekko zabrudzona może wystarczyć płyt do mycia naczyń. Wówczas czyszczenie jest banalnie proste i wystarczy na wilgotną ścierkę lub gąbkę użyć niewielkiej ilości płynu a następnie usunąć tłuste zabrudzenia. Pozostanie jedynie wypolerować szybę, aby była przejrzysta. Można do tego użyć gazet, takich jakich użylibyśmy do mycia okien – a więc nie kolorowych pisemek.

 

Czytaj również: Kominek nadający świąteczny klimat

 

Do czyszczenia większych zabrudzeń może nie wystarczyć zwykły płyn do naczyń. Wówczas trzeba będzie zakupić po prostu płyn do czyszczenia szyb kominkowych. Jeżeli jednak wolimy zaoszczędzić nieco pieniędzy możemy zastosować preparat do czyszczenia grilla – jeżeli takowy posiadamy.

 

 

Tutaj proces czyszczenia przebiega podobnie, jednak sadza może nie schodzić tak łatwo a sama czynność różni się drobnymi detalami. Po pierwsze nakładamy środek na brudną szybę, następnie staramy się usunąć zabrudzenia ściereczką. Tutaj powtarzanie tej czynności może okazać się nieuniknione.

 

Czytaj również: Kominek łączący klasykę z nowoczesnością

 

Starym i sprawdzonym sposobem jest czyszczenie szyby popiołem. Jest to świetne rozwiązanie jednak wymaga sporo wysiłku. Trzeba także pamiętać, że jest to ryzykowny zabieg. Dlaczego? Jeżeli w popiele znajdzie się choćby ziarenko piasku nasza szyba zostanie porysowana. A co za tym idzie… cała praca nie dość, że pójdzie na marne, to nasza szyba zostanie uszkodzona. Proces czyszczenia polega na stworzeniu gęstej papki z rozdrobnionego popiołu i wody, którą następnie nakłada się na ściereczkę i czyści zabrudzone miejsca.

 

 

Do czyszczenia szyb kominowych nie powinno używać się wody. Dlatego stosuje się jedynie lekko wilgotne ściereczki. Pamiętajmy także o założeniu rękawiczek ochronnych. Dlaczego? Ponieważ bardzo łatwo ubrudzić się sadzą. Nasze prace warto również wykonywać poza domem. Demontaż drzwiczek nie jest trudny, a zdecydowanie ułatwi pracę. Wydaje się to śmieszne i  niekonieczne. Jednak zabrudzona sadzą podłoga może stać się naszym nowym problemem. Dlatego warto nie ryzykować i nie robić sobie dodatkowej pracy.

 

Czytaj również: Kominek otwarty czy zamknięty czyli jak wybrać idealne rozwiązanie

 

Czyszczenie szyby kominkowej nie musi być trudne! Wystarczy stosować się do kilku prostych rad. Trzeba pamiętać, aby nie używać dużych ilości wody. Do czyszczenia lekkich zabrudzeń wystarczy płyn do naczyń, na większe trzeba będzie zastosować specjalne preparaty, a w ostateczności skrobaczkę do płytek ceramicznych. Trzeba także uważać, aby czyszczenie jednego pomieszczenia nie doprowadziło do nowych zabrudzeń innych części domu, dlatego warto pracę przenieść do garażu! 

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 95 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 187

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >