Doskonałe farby w luksusowych wnętrzach

Doskonałe farby w luksusowych wnętrzach

Od wyobrażeń mitycznych ras w XV-wiecznej Kronice świata Hartmanna Schedla aż po kreacje Drakuli i Batmana, stworzone przez kultowych twórców filmowych. Na gości Galerii MCK w Krakowie czeka niezwykła ekspozycja opisująca kulturową historię odmienności Czytaj dalej

 

 

Osoby zainteresowane obejrzeniem wystawy „My i oni. Zawiła historia odmienności” muszą się pospieszyć. Ekspozycja w Galerii Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie dostępna będzie dla zwiedzających tylko do 5 czerwca. Wśród ponad stu dzieł sztuki znajdują się ryciny takich mistrzów jak Albrecht Dürer, Wenceslaus Hollar czy Jacques Callot. Obrazu całości dopełniają cenne graficzne efemera – dawne i współczesne - masowo produkowane ryciny satyryczne z XVII stulecia, ilustracje prasowe z XIX wieku, atlasy medyczne, unikatowe komiksy i plakaty z połowy wieku XX oraz filmy.

 

 

To już ósma prezentacja z cyklu wystaw graficznych organizowanych przez MCK we współpracy z Biblioteką Naukową PAU i PAN w Krakowie. Dużym powodzeniem cieszyły się zwłaszcza: „Rembrandt, Rubens i Inni” (1999), „Hogarth i jego wiek” (2001), „Siedem grzechów głównych” (2004), „Rembrandt i Konkurenci” (2006) oraz „Wina i kara. Sprawiedliwość w grafice europejskiej XVI-XIX wieku” (2009). Wystawy te to rzadka okazja zobaczenia przechowywanych w Krakowie arcydzieł, które na co dzień ukryte są w magazynach.

 

 

Ekspozycja zyskuje specjalna wymowę w roku obchodów dwudziestu lat istnienia Międzynarodowego Centrum Kultury, którego dyrektor – prof. Jacek Purchla podkreśla: „Zmierzenie się z odmiennością to dzisiaj przede wszystkim potrzeba dialogu z Innym. Z tej potrzeby wyrasta też Międzynarodowe Centrum Kultury, które w roku 2011 obchodzi dwudziestolecie swego istnienia. Potrzeba poznawania i zrozumienia Innego jest głównym problemem Europy Środkowej. Europa Środka to nie tylko kwestia światopoglądu. To miejsce na ziemi, gdzie granice polityczne zmieniały się szybciej niż granice kulturowe.

 

 

To problem: sąsiada, pamięci, tożsamości. Centrum jest więc próbą interakcji z naszymi sąsiadami. Próbą wyrwania z choroby etnocentryzmu, przezwyciężania stereotypów i codziennego przeglądania się w lustrze poprzez dialog z Innym.  W tym sensie wystawa My i Oni. Zawiła historia odmienności to znakomita metafora misji Międzynarodowego Centrum Kultury.”

 

 

Wystawa podzielona jest na cztery części:


•„Dziwo” – oceny stosunkowo neutralne, zbiorowe portrety mitycznych ras, typów ludzkich, wizerunki ekscentryków, którzy świadomie dążą do „bycia innym”.

 

•„Wróg” – opowiada o odmieńcu niechcianym, postrzeganym jako zagrożenie porządku naturalnego (choroba), moralnego (płeć) oraz instytucji władzy (postawy religijne i polityczne).

 

•„Persona” – których inność została zaakceptowana. Społeczna tolerancja dotyczy długowiecznych, olbrzymów, ludzi nieznanego pochodzenia i potomków sławnych rodów.

 

•„Bohater” – których odmienność jest źródłem mocy, fascynują każdego kto ich poznaje, niezależnie od oceny moralnej ich działań.

 

 

W ramach programu towarzyszącego wystawie zorganizowane zostaną m.in.: pokazy filmowe, wykłady i spotkania oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży. W gronie partnerów wystawy znalazł się Benjamin Moore, producent ekskluzywnych farb. Ta renomowana marka tradycyjnie już wsparła organizatorów w zakresie przygotowania kolorystycznego tła w salach wystawowych.

 

 

 

Źródło: BM Polska / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18080 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 796

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >