GARDENA Twój własny system nawadniania

GARDENA Twój własny system nawadniania

Potrzebujecie Państwo wody w różnych miejscach ogrodu i wokół domu? Macie Państwo dość rozciągania długich węży? Rozwiązaniem jest stworzenie własnego planu nawadniania ogrodu. Z pomocą marki GARDENA jest to niezwykle proste! Czytaj dalej


Zaplanuj własny system nawadniania ogrodu

Co jest potrzebne?
Niewiele! Kilka kolorowych flamastrów, ołówek oraz cyrkiel i można zaczynać… Najpierw musimy narysować plan działki, a następnie nanieść na nim wszystkie elementy systemu,      które będą  potrzebne.

Jaka powierzchnia będzie zraszana?
Rysujemy na papierze milimetrowym dokładny plan działki w skali 1:100 (1 cm = 1 m) lub 1:200 (1 cm = 2m). Zaznaczamy nawadniane i nienawadniane powierzchnie, przeszkody w postaci drzew, krzewów, altanę, ławkę i itp. a następnie nanosimy na plan miejsce, gdzie znajduje się ujęcie wody (kran, studnia, zbiornik z wodą).

Wybieramy zraszacze
Do niewielkich prostokątnych powierzchni przeznaczony jest zraszacz wynurzalny wahadłowy. Do powierzchni o nieregularnym kształcie należy wykorzystać zraszacz AquaContour automatic. Na pozostałej powierzchni należy zastosować zraszacze dookolne. Następny krok to zaznaczenie, przy pomocy cyrkla,  zasięgu i sektora nawadniania. W pierwszej kolejności powinno się:
- wypełnić powierzchnie narożne zraszaczami 900 lub 2700,
- powierzchnie boczne pokryć zraszaczami o sektorze 1800,
- na pozostałej powierzchni, w środku zastosować zraszacz 3600.


Liczba linii nawadniających
Aby dowiedzieć się, jaką ilość zraszaczy można podłączyć do jednej linii nawadniającej, należy ustalić zdolność przyłączeniową ujęcia wody. Od jej wartości uzależniona jest ilość równocześnie pracujących zraszaczy. W tym celu należy odkręcić całkowicie kran, do którego podłączony będzie  system nawadniania i napełnić 10 l wiaderko. Mierzymy czas (w sekundach), w którym wiaderko zostanie napełnione. Jeśli zamierzacie Państwo zasilić system  przy pomocy pompy, to w celu zmierzenia czasu napełnienia wiaderka zaleca się przyłączenie do pompy węża o długości ok. 1 m i średnicy 19 mm. Następnie mierzymy odległość pomiędzy kranem i najdalszym zraszaczem. Na każde 25 m odległości należy dodać 1 sekundę czasu napełniania wiadra. Przy czasie napełniania poniżej 14 sekund i wykorzystaniu: sterownika nawadniania, automatycznego dzielnika wody, rozdzielacza podwójnego lub rozdzielacza poczwórnego należy dodatkowo, do czasu napełniania, dodać 3 sekundy na każde takie urządzenie. Wartość tą należy podstawić do tabelki znajdującej się w prospektach GARDENA Sprinklersystem – wskazówki dotyczące planowania, które dostępne są w punktach sprzedaży i na stronie internetowej www.gardena.pl. Po obliczeniu ilości linii pozostaje rozplanowanie potrzebnych rur montażowych w ogrodzie oraz dobór wszystkich elementów podłączeniowych.
Jeżeli samodzielne zaprojektowanie systemu nawadniania okaże się zbyt trudne można skorzystać z programu komputerowego, dostępnego na www.gardena.pl lub skontaktować się z doradcą technicznym GARDENA, który bezpłatnie wykona taki projekt.

Woda, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki
System nawadniania roślin jest całkowicie schowany pod ziemią i widoczny tylko wtedy, gdy zraszacze GARDENA Splinkersystem wynurzą się do podlewania. Po skończonym nawadnianiu zraszacze schowają się z powrotem pod ziemię.

Nawadnianie obrzeży i donic z roślinami
Oszczędne nawadnianie kropla po kropli zapewnia GARDENA Micro-Drip-System. Dba on o prawidłowe, precyzyjne i indywidualne dopasowanie nawodnienia Państwa roślin. Ziemia zostanie delikatnie i równomiernie nawodniona, bez niepotrzebnej i kosztownej straty wody. Ten sposób nawadniania zapewnia dostarczenie korzeniom roślin odpowiedniej ilości wody.

Mrozoodporny
Mróz? Nie warto się nim martwić… System podziemny GARDENA Pipeline oraz Sprinklersystem jest mrozoodporny dzięki automatycznym zaworom odwadniającym, montowanym w najniżej położonych miejscach ogrodu. System nawadniania raz ułożony będzie służył długie lata bez potrzeby demontażu na zimę! A co najważniejsze jest on wygodny w montażu i demontażu, dzięki prostej technice łączenia „Quick & Easy”.

Wygodniej już się nie da
System nawadniania w ogrodzie działa gdy odkręcacie Państwo kran albo gdy nadejdzie nastawiona na sterowniku pora nawadniania - zostaną wtedy nawodnione dokładnie te obszary, które chcecie Państwo nawodnić. Automatyczny sterownik nawadniania GARDENA zadba o wygląd Państwa ogrodu podczas wakacji czy długotrwałych wyjazdów.                 Koniec ze spaloną trawą  i zaschniętymi roślinami!

Dla jeszcze większej wygody
GARDENA zraszacz wynurzalny AquaContour automatic
Komfortowy zraszacz do nawadniania indywidualnie wybranej powierzchni. Posiada proste programowanie konturów obszaru nawadniania. Ma możliwość wprowadzenia zmian i usunięcia zapisanych danych w każdej chwili. Program pozwala na zapisanie do 50 punktów konturu obszaru nawadniania. Główka zraszacza posiada dysze wykonaną z miękkiego tworzywa sztucznego, co zapewnia równomierne nawadnianie.

GARDENA puszka poboru wody
Zapewnia wygodny pobór wody w każdym miejscu ogrodu. Wbudowany zawór ze stopem otwiera przepływ wody dopiero po podłączeniu węża. Praktyczna kulowa powierzchnia pokrywy daje większą funkcjonalność. Wyjmowane sito zabezpiecza otwartą puszkę przed zabrudzeniem. Szeroka, obracana krawędź zapobiega wrastaniu trawy w pokrywę.

GARDENA kroplownik rzędowy
Polecany do rzędowego nawadniania roślin o zbliżonym lub identycznym zapotrzebowaniu na wodę. Możliwość wszechstronnego zastosowania min. na balkonach, tarasach oraz w ogródkach kwiatowych i warzywnych. Szybki i łatwy montaż zapewnia innowacyjna technika łączenia rur „Quic & Easy”.

 

Źródło: compress / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18515 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 138

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >