Jak zamontować kompaktową miskę WC

Jak zamontować kompaktową miskę WC

Montaż miski kompaktowej WC może kosztować nawet drugie tyle, co jej zakup. Zamiast korzystać z usług fachowców, można jednak zająć się tym samemu. Tym bardziej, że z naszym poradnikiem nie będzie to trudne zadanie. Czytaj dalej

 

O tym, jak krok po kroku powinien przebiegać montaż miski kompaktowej WC , opowiada Aneta Dziedzina ekspert z Grupy Armatura.

 

Czytaj również: Najczęstsze błędy podczas zakupu armatury  

 

Przygotowanie:

W pomieszczeniu, gdzie znajduje się toaleta powinniśmy zgromadzić potrzebne narzędzia:

 • wiertarkę,
 • wkrętak lub wkrętarka,
 • klucz francuski

 

Czytaj również: Ceramika i meble idealnie dopasowane do łazienki

 

oraz wszystkie elementy niezbędne do poprawnego funkcjonowania WC (w kolejności montażu):

 • miskę kompaktową,
 • przyłącze elastyczne.
 • zestaw montażowy miski kompaktowej,
 • zbiornik,
 • zestaw montażowy zbiornika,
 • zawór kątowy,
 • taśmę izolacyjną,
 • wężyk przyłączeniowy,
 • deskę sedesową.

 

Gdy wszystko mamy już pod ręką, możemy przystąpić do instalacji WC.

 

Czytaj również: Miska ustępowa bez kołnierza wewnętrznego

 

 

 

Krok 1. Przymiarka

Pracę powinniśmy rozpocząć od przymiarki. Stawiamy miskę kompaktową w planowanym miejscu. Sprawdzamy, czy można do niej swobodnie dojść, wygodnie usiąść oraz czy między rurą odpływową a punktem, gdzie będzie znajdował się otwór miski kompaktowej zmieści się przyłącze elastyczne. W razie potrzeby możemy manipulować przyłączem, dokręcić do rury kolanko czy nieco ją skrócić. Po ustawieniu miski w odpowiednim miejscu, wkładamy przyłącze w jej odpływ oraz w wylot rury. Następnie zaznaczamy na posadzce punkty, wyznaczające otwory do mocowania muszli.

 

Krok 2. Mocowanie miski

Gdy miska stoi w odpowiednim miejscu, połączona już z odpływem, możemy przymocować ją do podłoża. Przesuwamy ją na bok, a w zaznaczonych punktach kontaktu z podłożem wiercimy otwory. Aby uniknąć pęknięcia leżących na podłodze kafli, powinniśmy ustawić możliwie najniższe obroty wiertarki pod żadnym pozorem nie włączać udaru. Po wywierceniu otworów, wkładamy w nie kołki rozporowe. Ustawiamy miskę tak, by przez otwory montażowe widoczne były ich dziurki korków rozporowych. W otwory do mocowania miski wkładamy następnie kołnierzyki zapobiegające uszkodzeniu ceramiki. Umieszczamy w nich śruby i przykręcamy je do podłoża. Efektem pracy powinna być stojąca stabilnie miska sedesowa. Miejsca połączenia miski kompaktowej z podłogą uszczelniamy silikonem sanitarnym.

 

Krok 3. Montaż zbiornika

W następnym kroku do przymocowanej już do posadzki miski zamocujemy zbiornik. W pierwszej kolejności ściągamy pokrywę zbiornika. W otwory na spodzie komory gwintem w dół wkładamy śruby. Podnosimy całość i dopasowujemy śruby do dziur w tylnej części miski kompaktowej. Mocujemy zbiornik do miski, zakładając na wystające od dołu gwinty: uszczelkę, podkładkę i motylek. Nakładamy pokrywę zbiornika i dokręcamy przycisk do spłukiwania.

 

 


 

Krok 4. Podłączenie wody

By uniknąć zalania, przed czynnościami związanymi z podłączeniem wody odcinamy jej główny dopływ. Łączymy kątowy zawór odcinający ze zbiornikiem przy pomocy wężyka. Wężyk do zbiornika możemy podłączyć z jego prawej lub lewej strony, bezpośrednio do zaworu napełniającego. Drugi otwór w zbiorniku zaślepiamy plastikowym korkiem. Po  połączeniu zbiornika z instalacja wodną, a miski z odpływem wykonujemy próbę szczelności i funkcjonalności. Otwieramy zawór kątowy, napełniamy zbiornik wodą, regulujemy położenie pływaka mechanizmu napełniającego i spustowego oraz sprawdzamy działanie przycisku sterującego. W razie ujawnienia nieszczelności lub wadliwego działania zamykamy zawór kątowy odcinając dopływ wody. Uszczelniamy wadliwe połączenia, regulujemy mechanizmy.

 

Krok 5. Montaż deski sedesowej

Proces montażu wieńczy instalacja deski sedesowej. W zależności od posiadanego modelu, mogą występować drobne różnice w zakresie jej mocowania do miski ustępowej. Przed rozpoczęciem tej czynności warto więc zapoznać się z listą elementów zamieszczoną na opakowaniu. Generalne zasady mocowania są następujące: Dopasowujemy deskę sedesowa do otworów montażowych znajdujących się w tylnej części miski. Deskę mocujemy od dołu, za pomocą zestawu montażowego, w skład którego wchodzą: śruby mocujące, podkładki i nakrętki.

 


Źródło: Agencja inplusPR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18201 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 87

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >