Montaż wykładziny - działaj kompleksowo
Od stanu podłoża i sposobu jego przygotowania w dużej mierze zależy trwałość i estetyka podłogi pokrytej wykładziną. Aby właściwie ocenić stan powierzchni i prawidłowo ją ukształtować, należy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.
Czytaj dalej
Grunt to podstawa
Podłoże, na którym może być ułożona wykładzina, powinno być przede wszystkim równe i stabilne. Produktami przeznaczonymi do wyrównywania i utwardzania podłoża są grunty, masy i żywica epoksydowa z serii Artelit Professional firmy Selena. Przed gruntowaniem należy podłoże odpowiednio wyczyścić a także zlokalizować szczeliny i pęknięcia. W celu wypełnienia takich ubytków używa się żywicy epoksydowej. Większe bruzdy w pierwszej kolejności spina się klamrami po czym wypełnia żywicą. W ofercie firmy Selena do tego rodzaju prac przeznaczona jest Żywica Naprawcza Dwuskładnikowa RC-001 na bazie żywic poliestrowych z linii Artelit Professional. Bezwonna, szybkowiążąca, o wysokich parametrach rozszerzania, nadaje się do podłoży z ogrzewaniem podłogowym. Prawidłowo wykonana operacja wypełniania szczelin zapewnia stabilność podłoża oraz zabezpiecza przed uszkodzeniami.
Następnie przechodzimy do gruntowania, którego celem jest związanie pyłów na powierzchni oraz poprawa przyczepności. W zależności od rodzaju podłoża dobieramy odpowiedni grunt. Podłoże chłonne wymaga przede wszystkim zmniejszenia chłonności i podwyższenia przyczepności. Grunt do powierzchni chłonnych WB-290 Artelit Professional zastosowany na podłożach gipsowych stanowi ochronę przed wilgocią. Dodany do mas szpachlowych podwyższa ich elastyczność. Wzmacnia podłoże i zwiększa przyczepność. Ograniczenie porowatość podłoża i polepszenie przyczepność cementowych mas szpachlowych oraz klejów zapewni Grunt Dyspersyjny do Parkietu WB-220 Artelit Professional.
Podłoże niechłonne wymaga poprawienia przyczepności, wzmocnienia powierzchni i ograniczenia porowatości. Takie cechy daje podłożu Grunt do powierzchni niechłonnych WB-280 Artelit Professional wzmacniając powierzchnie pyliste i wsiąkliwe, wiążąc kurz i poprawiając przyczepność do podłoży niechłonnych. Produktem szczególnie polecanym do podłoży o podwyższonej wilgotności resztkowej jest Grunt Epoksydowy Dwuskładnikowy EB-270 Artelit Professional. Może być nakładany niemal na wszystkie podłoża.
Po wykonaniu działań naprawczych (jeśli wymagało tego podłoże) oraz po upływie określonego czasu schnięcia zaaplikowanego gruntu (uzależnionego od rodzaju gruntu) przystępujemy do wylewania masy niwelującej. W zależ¬ności od przeznaczenia pomieszczenia dobieramy odpowiedni rodzaj masy. Grubość masy szpachlowej nie powinna być mniejsza niż 2 mm. W pomieszczeniach narażonych na okresowe zwilgocenia (łazienka, kuchnia, piwnica, itp.) swoje zadanie świetnie spełni Masa Samorozlewna Szybkowiążąca od 5 do 35 mm LC-735 Artelit Professional. Stosuje się ją na różnego rodzaju podłoża, przede wszystkim beton, posadzki i jastrychy cementowe. Przed układaniem wszelkiego rodzaju płytek i wykładzin podłogowych (PVC, dywanowe, korkowe), paneli podłogowych, płytek ceramicznych warto zastosować jedną z Mas Samopoziomujących Cienkowarstwowych (LC-710 lub LC-705), dostosowując grubość wylewki do swoich potrzeb.
Podłoże, które posiada widoczne rysy i nierówności warto pokryć masą przeznaczoną do naprawy i wyrównywania dziur i ubytków. Takie problemy najczęściej występują przy modernizacji starych podłoży, przy pracach naprawczych stopni schodów i podestów. Produkt firmy Selena Wygładzająca Masa Naprawcza LC-700 Artelit Professional jest modyfikowany żywicą syntetyczną, dzięki czemu doskonale wypełnia ubytki. Jest plastyczna, łatwo poddaje się obróbce i jest szybkowiążąca - niezależnie od grubości warstwy. Do mieszania mas używamy mieszaczy, których maksymalne obroty nie przekraczają 600 obr./min. (większe spowodują zbyt duże napowietrzenia masy). Po wylaniu masę rozprowadzamy na podłożu raklą i odpowietrzamy specjalnym wał¬kiem odpowietrzającym. Po wykonaniu prac z zakresu przygotowania podłoża, wylania i wyszlifowania mas, celem pozbycia się „mleczka cemen¬towego” możemy przystąpić do instalacji wykładzin.
Raz na długi czas
Wykładzina powinna przed instalacją sezonować w pomieszczeniu ok. 24 h w celu przyjęcia temperatury otoczenia (min. 17°C). Po tym okresie należy docinać arkusze wykładziny pamiętając o tym, że długość arkusza powinna być większa niż długość pomieszczenia. Wokół ścian wyznaczamy wysokość cokołu (najczęściej 10 cm). Jeżeli szerokość pomieszczenia jest większa niż szerokość wykładziny, zaznaczamy ołówkiem linie na podłożu w celu łatwiej¬szego dopasowania kolejnych arkuszy wykładziny i rozprowadzania kleju. Zwijamy arkusz do połowy długości pomiesz¬czenia. Po wykonaniu tych czynności możemy rozpocząć klejenie wykładzin do podłoża. W zależności od rodzaju podłogi i klejonej wykładziny wybieramy odpowiedni klej. Do wykładzin z PCV przeznaczone są Niskoemisyjny Prądoprzewodzący Klej WB-977 i Niskoemisyjny klej WB-975. Ich zastosowanie to wyklejanie wykładzin antystatycznych z PVC, tekstylnych, z kauczuku syntetycznego i linoleum, WB-977 dodatkowo nadje się do wykładzin prądoprzewodzących. Do nasiąkliwych podłoży wewnętrznych najbardziej odpowiedni będzie Artelit Professional Niskoemisyjny Klej WB-976. Gotowy do użycia, łatwy w aplikacji, nie zawiera rozpuszczalników organicznych. Najszersze zastosowanie ma Uniwersalny Klej do Wykładzin Podłogowych WB-982 o mocnym chwycie początkowym, znakomitej przyczepności i rozprowadzalności. Przy pomocy odpowiedniej pacy zębatej rozprowadzamy odpowiedni klej na całym wyznaczonym linią podłożu. Po upływie około 10 minut od nałożenia kleju na podłoże należy rozpocząć układanie wykładziny. Wykładzinę powinno się mocno dociskać do podłoża tak, aby klej był równomiernie rozprowadzony na całej powierzchni wykładziny, a wykładzina dokładnie przylegała do podłoża. Używając walca min. 50 kg pozbywamy się powietrza spod wykładziny (najpierw w poprzek, później wzdłuż arkusza). Krawędzie styku wykładzin można łączyć najwcześniej po 24 godzinach, a jeśli to możliwe, dopiero po upływie 2-3 dni. Spoina osiąga pełną wytrzymałość po ok. 3 dobach. Do tego czasu nie należy używać powierzchni i unikać jej zawilgocenia.
Profesjonalny montaż wykładzin to złożony proces, w trakcie którego przekroczenie dopuszczalnych parametrów może doprowadzić do wystąpienia nieodwracalnych zmian powierzchniowych i w konsekwencji spowodować trwałe uszkodzenie wykładziny. By temu zapobiec, warto stosować rozwiązania kompleksowe jakie proponuje firma Selena w swojej linii produktów dedykowanych profesjonalnym wykonawcom podłóg - Artelit Professional.
Źródło: E.C.H.O Communications / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Oświetlenie do domu Liczba postów: 72 Grupa: Ciekawe pom... Preferuję naturalne oświetlenie, dlatego oprócz konwencjonalnych źródeł światła używam naturalnych świec. Dodają romantyzmu i komfortu każdemu pomieszczeniu. Sz...
- Kołki rozporowe - czyli jak bezpiecznie wieszać? Liczba postów: 33 Grupa: Wnętrza Warto mieć w tym celu odpowiednie narzędzia oraz rzecz jasna same kołki także powinny być wysokiej jakości wykonania, od tego zacznijmy.
- Urządzanie mieszkania Liczba postów: 69 Grupa: Ciekawe pom... Jeśli szukacie wyjątkowym mebli i dodatków, w postaci np. lustra to mam małą podpowiedź... Sam kiedyś zamówiłem z tej oferty https://www.onelovedesign.pl/pl/pro...
- Zastawa stołowa Liczba postów: 104 Grupa: Porady i op... Obecnie dobór właściwej zastawy stołowej nie jest trudny, ponieważ wiele sklepów oferuje już całe komplety dla różnej liczby osób. Sprawdźcie np. ofertę https:/...
- Worki polipropylenowe Liczba postów: 49 Grupa: Porady i op... Folmi zajmuje się produkcją opakowań foliowych. Bogata oferta worków ogrodniczych, na opał, a także taśm, rękawów, półrękawów i przekładek foliowych pozwala dob...