Odnawianie podłóg drewnianych

Odnawianie podłóg drewnianych

W poszukiwaniu miejsc pozwalających na oderwanie się od zgiełku dnia codziennego, wiele osób przeprowadza się do starych, stylowych domów poza granicami miast. W większości przypadków wymagają one solidnej renowacji, ale po jej wykonaniu pozwalają mieszkańcom cieszyć się uzyskanymi efektami. Szczególne znaczenie ma w takich przypadkach odnowienie drewnianych podłóg. Czytaj dalej

 

Stare, podmiejskie domy stają się coraz bardziej pożądanymi miejscami zamieszkania. Przy zaangażowaniu własnego czasu oraz ograniczonej ilości środków finansowych można przeprowadzić ich renowację i cieszyć się bliskością natury oraz zapewnianym przez nią wyjątkowym spokojem. Stare domy na wsi bądź w mniejszych miejscowościach posiadają specyficzny urok. Często ulokowane są w bezpośrednim sąsiedztwie lasów, łąk, pól i jezior, co sprawia, że ich atmosfera sprzyja odprężeniu i regeneracji sił. Zanim jednak domy te staną się naszą ostoją w większości przypadków wymagają remontu.

 

Czytaj również: Nowe kolory paneli podłogowych


Poza naprawami powierzchni ścian i sufitów oraz stolarki okienno-drzwiowej, bardzo ważne jest doprowadzenie do stanu używalności podłóg. Jeżeli wykonane są one z drewna, to konieczna jest wnikliwa ocena ich stanu, najlepiej przez specjalistę, który stwierdzi, czy nadają się one do odrestaurowania. Gdy ich kondycja pozwala na przeprowadzenie odnowy, należy zabrać się do niej z wymaganą precyzją, która uchroni stare deski przed zniszczeniem i tchnie w nie nowe życie. Zastosowanie wysokiej jakości lakieru do podłóg drewnianych (np. Poliuretan Aqua 2S lub Poliuretan Aqua 1S marki Dekoral Professional) sprawi, że nie tylko będą one na powrót wytrzymałe na ślady użytkowania, ale także podkreśli ich wyjątkowy urok, którego drewno nabrało w miarę upływającego czasu.

 

 

 

Przygotowanie starych podłóg drewnianych do renowacji

Kluczowym zadaniem związanym z renowacją starych, drewnianych podłóg jest usunięcie z nich wszystkich wcześniej nałożonych warstw środków powierzchniowych. W kilkudziesięcio-, a nawet kilkusetletnich domach podłogi niejednokrotnie dorównują wiekowi całej konstrukcji. Powoduje to, że mogą nosić miano zabytków, ale na pewno sprawia także, że są zazwyczaj mocno wyeksploatowane. W szczególności w domach, które przez długi okres pozostawiono bez należytej opieki, ślady samego użytkowania są największe, a dodatkowym zagrożeniem mogą być znajdujące się w drewnie insekty. Jednak szkodniki występują zazwyczaj w drzewie „żywym” bądź świeżym, także zagrożenie nimi w przypadku starych podłóg jest znikome. Prawidłowe rozpoznanie pomoże jednak w ustaleniu, czy konieczne jest zastosowanie dodatkowych preparatów impregnujących.

 

Czytaj również: Nowa kolekcja paneli laminowanych


Analiza stanu starych podłóg sprawi, że dobrany zostanie odpowiedni zakres prac prowadzący do ich odnowienia, a tym samym nie będzie konieczności zwiększania kosztów. Dodatkowo zagwarantuje to trwałe przedłużenie żywotności posadzki i zachowanie jej wyjątkowych walorów estetycznych. Szlifowanie zabytkowych podłóg to zazwyczaj dosyć żmudna praca, którą trzeba wykonywać jedynie przy użyciu szlifierki taśmowej lub oscylacyjnej. Często zdarza się jednak, że drewno było zabezpieczone przy użyciu farb olejnych, co dodatkowo utrudnia zadanie. Aby usunąć powłokę tego typu, można zastosować metodę piaskowania – powoduje ona jednak duże zapylenie pomieszczeń i nie nadaje się dla każdego. Jeżeli pomieszczenia są już zamieszkane, to niekoniecznie chcemy wówczas robić dużo bałaganu. Innym sposobem jest ługowanie, a więc rozpuszczanie farby.


Dopiero powierzchnia precyzyjnie oczyszczona nadaje się do nanoszenia nowej powłoki. Powinna ona zostać wcześniej także dokładnie odpylona, odtłuszczona i pozostawiona do całkowitego wyschnięcia.

 

 

Nowoczesne środki do wiekowych posadzek z drewna

Chcąc zachować naturalny charakter starego domu, a jednocześnie nadać mu nowy blask, warto zastosować do renowacji podłóg nie tylko środki pozwalające podkreślić ich specyficzny wygląd. Duże znaczenie ma dobór preparatów, które posiadają wysokie właściwości ochronno-dekoracyjne, a przy tym bazują na najnowszych technologiach. Zaawansowany rozwój procesów produkcyjnych środków do drewna sprawia, że lakiery wodorozcieńczalne są obecnie równie wytrzymałe jak i rozpuszczalnikowe. Poliuretan Aqua 2S (dwuskładnikowy z utwardzaczem) lub Poliuretan Aqua 1S (jednoskładnikowy) to produkty przygotowane na bazie wody, co gwarantuje ich dobrą rozlewność pozwalającą na równomierna krycie podłoża, a także umożliwia szybkie wysychanie.

 

Czytaj również: Winylowe panele podłogowe

 

Tworzą elastyczne powłoki lakierowe, które „pracują” razem z drewnem, kiedy ulega ono zmianom objętości z uwagi na zmianę wilgotności czy też różnicę temperatur. Samo lakierowanie starych podłóg nie różni się niczym od nanoszenia na posadzki nowe. Drewno musi być po prostu dobrze przygotowane na ich aplikację. Rozwiązaniem, które przedłuży trwałość warstwy powierzchniowej, a także ułatwi samo jej nanoszenie, jest użycie podkładu akrylowego (np. Podkład akrylowy Aqua marki Domalux Professional). Sprawia on, że podłoże równomiernie chłonie lakier, co nie tylko zmniejsza jego zużycie, ale gwarantuje także osiągnięcie jednolitego efektu estetycznego na całej powierzchni drewnianej posadzki.

 

Jeśli w drewnie pozostały resztki starych powłok i środków konserwujących, zamiast Podkładu Akrylowego Aqua należy zastosować Podkład Odcinający AL. Poliuretan Aqua 2S to preparat przeznaczony do podłoży o zwiększonym stopniu eksploatacji. Jest szczególnie wytrzymały na ścieranie, zarysowania i ślady obuwia, a także chemiczne środki do czyszczenia i pielęgnacji podłóg. Jednak w warunkach domowych, przy ograniczonym ruchu i prawidłowym dbaniu o drewnianą posadzkę, z reguły wystarczy zastosowanie wersji Poliuretan Aqua 1S. Wymagana liczba warstw produktu to 2 - 3 dla podłóg średnio obciążonych o wysokiej estetyce. Lakierowanie powinno odbywać się w zamkniętych pomieszczeniach (wolnych od przeciągów) w temperaturze między +15°C a +25°C.

Źródło: Royal Brand PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Pielęgnacja brody – co warto o niej wiedzieć? Liczba postów: 4 Grupa: Wnętrza Decydując się na współprace ze specjalistami nie marnujecie swojego czasu i pieniędzy. Jeżeli szukacie profesjonalnej pomocy lekarskiej, to polecam Wam sprawdzi...
  • Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 201 Grupa: Wnętrza Zastanawiam się nad sztucznymi roślinami doniczkowymi do łazienki.
  • Sprawna przeprowadzka - krok po kroku Liczba postów: 36 Grupa: Wnętrza Przeprowadzka może być stresującym wydarzeniem, ale nie musi być. Jesli potrzbujecie opakowania tekturowe wrocław to smiało polecma kartonshop.pl, gdzie mogoże...
  • Trudny czas dla firmy - przeprowadzka Liczba postów: 119 Grupa: Wnętrza Przeprowadzka do nowego miasta może być stresująca i przytłaczająca. Z przeprowadzki Poznań nie musisz się martwić. Ich doświadczony zespół przeprowadzkowy spra...
  • Przeprowadzka Liczba postów: 111 Grupa: Porady i op... Przy przeprowadzce warto skorzystać z usług firmy transportowej, która dobrze zabezpiecza rzeczy do przewozu. Dobrze jest sprawdzić opinie o firmie w internecie...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18793 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 83

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >