Odświeżanie mebli zimą

Odświeżanie mebli zimą

Wielu z nas zima kojarzy się z długimi wieczorami pod ciepłym kocem, z kubkiem herbaty. Ale przecież fakt, że za oknem prószy śnieg, wcale nie oznacza, że powinniśmy zapadać w sen zimowy. Czytaj dalej

 

 Ta pora roku to dobry czas na zabranie się do małych prac remontowych, a wręcz idealny do odświeżenia mebli. Zapytaliśmy kilka osób o to, z jakimi trudnościami wiąże się według nich renowacja mebli w zimie. Doradca techniczny firmy Altax, Andrzej Wójcik, podpowiedział rozwiązania.  Renowacja mebli zimą to dla wielu osób pomysł szalony. Jednak czasy, w których nawet najmniejsze prace remontowe sprawiały, że dom wyglądał jak po przejściu tornada, odeszły do lamusa.

 

W sklepach bez problemu znajdziemy produkty ochronno-dekoracyjne, które – odpowiednio dobrane – mogą sprawić, że odświeżenie mebli będzie samą przyjemnością.Zimy nie lubimy, czyli co mówią Polki i Polacy? Z badania społecznego „Aranżacja domu z wykorzystaniem drewna”, przeprowadzonego przez ośrodek SMG/KRC na zlecenie Altax we wrześniu 2012 r. wynika, że tylko 2% Polek i Polaków uważa, że zima to dobra pora na przeprowadzanie prac związanych z ochroną drewna.

 

Czytaj również: Meble w orientalnym stylu

 

Problem 1: Boję się, że produkty, które zastosuję, będą schły kilka dni, a domownicy nie będą mogli normalnie korzystać z mebli.Rada eksperta: Dobranie odpowiednich produktów szybkoschnących.Produkty szybkoschnące, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się błyskawicznym czasem wysychania powierzchni. A to dzięki zastosowaniu wody, jako nośnika pigmentu. Pierwsza warstwa jest sucha już po 20 minutach od nałożenia, kolejne można nakładać już po godzinie. Co to oznacza dla nas w praktyce? Między innymi znacząco skraca czas całego przedsięwzięcia – mebel możemy pokryć zalecaną warstwą lakieru czy emalii praktycznie w ciągu jednego dnia.

 

Problem 2: Nie ma nic gorszego, niż nieprzyjemny zapach rozpuszczalnika, unoszący się w domu przez kilka dni. Mam małe dziecko i nie wyobrażam sobie wietrzenia mieszkania przy ujemnej temperaturze.

 

 

Rada eksperta: Zastosowanie produktów na bazie wody.Rzeczywiście, na rynku dostępne są produkty, w których nośnikiem może być woda albo rozpuszczalnik. Rodzaj nośnika nie wpływa na ich skuteczność, ale powoduje, że preparaty rozpuszczalnikowe mają charakterystyczny, drażniący zapach, który długo utrzymuje się w zamkniętych pomieszczeniach. W takiej sytuacji radzę pomyśleć o zastosowaniu produktów wodnych, które zapewniają o wiele większy komfort użytkowania. Jeśli w domu są dzieci, warto sprawdzić, czy produkt spełnia Europejską Normę Bezpieczeństwa Zabawek. Mamy wtedy gwarancję, że użyte w produkcie składniki są nietoksyczne i bezołowiowe.

 

Czytaj również: Kompaktowe meble wypoczynkowe

 

Problem 3: Nie zabieram się za to, bo to zbyt skomplikowane.Rada eksperta: Trzymanie się zaleceń producenta i czytanie etykiet.Wybór produktów do odnawiania mebli jest szeroki: lakiery, emalie, lakierobejce – każdy produkt to inny efekt. Pamiętajmy, że lakier stworzy twardą, połyskliwą powłokę. Lakierobejca zabarwi drewno, nie przykrywając jednak jego rysunku, natomiast emalia stworzy kolorową warstwę i ukryje usłojenie. Zanim jednak zabierzemy się do pracy przeczytajmy informacje zawarte na etykiecie. Najczęstszym grzechem użytkowników jest nieprzestrzeganie zaleceń producenta. Przy odrobinie dokładności przekonamy się, że jesteśmy w stanie sami w mistrzowski sposób odświeżyć meble w swoim domu. 

 

 

Odświeżanie mebli

Krok po kroku


Krok 1 Powierzchnię mebla oszlifujmy papierem ściernym i dokładnie oczyśćmy. Stare powłoki malarskie należy zmatowić delikatnie papierem ściernym. Przed rozpoczęciem malowania dobrze jest łagodnie wymieszać preparat w celu zapewnienia jednorodnej konsystencji.

 

Krok 2 Produkt nanosimy pędzlem, wałkiem lub natryskiem – w zależności od zaleceń producenta. Nie dopuśćmy do wyschnięcia środka na narzędziu malarskim. Przed naniesieniem kolejnej warstwy narzędzia, dokładnie umyjmy je w wodzie. Drewno malujmy wzdłuż słojów. 

 

Czytaj również: Meble lakierowane na wysoki połysk

 

Krok 3 Następną warstwę (w przypadku produktów szybkoschnących) można nakładać już po 1 godzinie. Powierzchnia pomalowana preparatami szybkoschnącymi może być łagodnie eksploatowana po 24 h, a w pełni eksploatowana po 3 dniach od nałożenia ostatniej warstwy.

 

 

 

Źródło: MSL Warsaw / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak urządzić mieszkanie, aby było funkcjonalne i a... Liczba postów: 41 Grupa: Wnętrza Szanowni Państwo, Do malowania ścian rekomenduję wybór Śnieżki Plamoodpornej. To dostępna w 48 gotowych kolorach farba lateksowa, którą możną aplikować wałkiem....
  • Beton na ścianie Liczba postów: 4 Grupa: Wnętrza Jeśli chodzi o płyty betonu architektonicznego to ja jestem jak najbardziej za :) Uważam, że to dobry kierunek jeśli szukacie ciekawych propozycji dekoracji do....
  • Pomysł na wakacje Liczba postów: 515 Grupa: Ciekawe pom... Jeżeli nie możecie zdecydować się gdzie chcecie pojechać na wakacje to polecam przeczytać ten artykuł https://www.travelmaniacy.pl/artykul,gdz ie_odpoczac_w_pols...
  • Otwarcie własnego e-sklepu Liczba postów: 58 Grupa: Porady i op... Co by nie mówić takiego rodzaju kwestie są oczywiście bardzo istotne i ja jeszcze chcę wam powiedzieć, że dobrze jest wiedzieć czy warto sprzedawać na marketpla...
  • Jak urządzić sypialnię? Liczba postów: 348 Grupa: Ciekawe pom... Szanowny Panie, nie rekomenduję mieszania grunt z farbą, gdyż w takim przypadku zarówno grunt, jak i farba mogą stracić swoje właściwości użytkowe. Może to skut...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18332 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 118

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >