Odświeżanie mebli zimą

Odświeżanie mebli zimą

Wielu z nas zima kojarzy się z długimi wieczorami pod ciepłym kocem, z kubkiem herbaty. Ale przecież fakt, że za oknem prószy śnieg, wcale nie oznacza, że powinniśmy zapadać w sen zimowy. Czytaj dalej

 

 Ta pora roku to dobry czas na zabranie się do małych prac remontowych, a wręcz idealny do odświeżenia mebli. Zapytaliśmy kilka osób o to, z jakimi trudnościami wiąże się według nich renowacja mebli w zimie. Doradca techniczny firmy Altax, Andrzej Wójcik, podpowiedział rozwiązania.  Renowacja mebli zimą to dla wielu osób pomysł szalony. Jednak czasy, w których nawet najmniejsze prace remontowe sprawiały, że dom wyglądał jak po przejściu tornada, odeszły do lamusa.

 

W sklepach bez problemu znajdziemy produkty ochronno-dekoracyjne, które – odpowiednio dobrane – mogą sprawić, że odświeżenie mebli będzie samą przyjemnością.Zimy nie lubimy, czyli co mówią Polki i Polacy? Z badania społecznego „Aranżacja domu z wykorzystaniem drewna”, przeprowadzonego przez ośrodek SMG/KRC na zlecenie Altax we wrześniu 2012 r. wynika, że tylko 2% Polek i Polaków uważa, że zima to dobra pora na przeprowadzanie prac związanych z ochroną drewna.

 

Czytaj również: Meble w orientalnym stylu

 

Problem 1: Boję się, że produkty, które zastosuję, będą schły kilka dni, a domownicy nie będą mogli normalnie korzystać z mebli.Rada eksperta: Dobranie odpowiednich produktów szybkoschnących.Produkty szybkoschnące, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się błyskawicznym czasem wysychania powierzchni. A to dzięki zastosowaniu wody, jako nośnika pigmentu. Pierwsza warstwa jest sucha już po 20 minutach od nałożenia, kolejne można nakładać już po godzinie. Co to oznacza dla nas w praktyce? Między innymi znacząco skraca czas całego przedsięwzięcia – mebel możemy pokryć zalecaną warstwą lakieru czy emalii praktycznie w ciągu jednego dnia.

 

Problem 2: Nie ma nic gorszego, niż nieprzyjemny zapach rozpuszczalnika, unoszący się w domu przez kilka dni. Mam małe dziecko i nie wyobrażam sobie wietrzenia mieszkania przy ujemnej temperaturze.

 

 

Rada eksperta: Zastosowanie produktów na bazie wody.Rzeczywiście, na rynku dostępne są produkty, w których nośnikiem może być woda albo rozpuszczalnik. Rodzaj nośnika nie wpływa na ich skuteczność, ale powoduje, że preparaty rozpuszczalnikowe mają charakterystyczny, drażniący zapach, który długo utrzymuje się w zamkniętych pomieszczeniach. W takiej sytuacji radzę pomyśleć o zastosowaniu produktów wodnych, które zapewniają o wiele większy komfort użytkowania. Jeśli w domu są dzieci, warto sprawdzić, czy produkt spełnia Europejską Normę Bezpieczeństwa Zabawek. Mamy wtedy gwarancję, że użyte w produkcie składniki są nietoksyczne i bezołowiowe.

 

Czytaj również: Kompaktowe meble wypoczynkowe

 

Problem 3: Nie zabieram się za to, bo to zbyt skomplikowane.Rada eksperta: Trzymanie się zaleceń producenta i czytanie etykiet.Wybór produktów do odnawiania mebli jest szeroki: lakiery, emalie, lakierobejce – każdy produkt to inny efekt. Pamiętajmy, że lakier stworzy twardą, połyskliwą powłokę. Lakierobejca zabarwi drewno, nie przykrywając jednak jego rysunku, natomiast emalia stworzy kolorową warstwę i ukryje usłojenie. Zanim jednak zabierzemy się do pracy przeczytajmy informacje zawarte na etykiecie. Najczęstszym grzechem użytkowników jest nieprzestrzeganie zaleceń producenta. Przy odrobinie dokładności przekonamy się, że jesteśmy w stanie sami w mistrzowski sposób odświeżyć meble w swoim domu. 

 

 

Odświeżanie mebli

Krok po kroku


Krok 1 Powierzchnię mebla oszlifujmy papierem ściernym i dokładnie oczyśćmy. Stare powłoki malarskie należy zmatowić delikatnie papierem ściernym. Przed rozpoczęciem malowania dobrze jest łagodnie wymieszać preparat w celu zapewnienia jednorodnej konsystencji.

 

Krok 2 Produkt nanosimy pędzlem, wałkiem lub natryskiem – w zależności od zaleceń producenta. Nie dopuśćmy do wyschnięcia środka na narzędziu malarskim. Przed naniesieniem kolejnej warstwy narzędzia, dokładnie umyjmy je w wodzie. Drewno malujmy wzdłuż słojów. 

 

Czytaj również: Meble lakierowane na wysoki połysk

 

Krok 3 Następną warstwę (w przypadku produktów szybkoschnących) można nakładać już po 1 godzinie. Powierzchnia pomalowana preparatami szybkoschnącymi może być łagodnie eksploatowana po 24 h, a w pełni eksploatowana po 3 dniach od nałożenia ostatniej warstwy.

 

 

 

Źródło: MSL Warsaw / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Blacharz samochodowy, kiedy korzystać? Liczba postów: 11 Grupa: Ciekawe pom... Zdecydowanie polecam Wam sprawdzić stronę https://www.zderzakwkolorze.pl/ , na której znajdziecie ofertę Zderzak w Kolorze z najróżniejszymi elementami karoseri...
  • Nowoczesne meble modułowe Liczba postów: 2 Grupa: Wnętrza Jak szukacie funkcjonalnych mebli do kuchni czy salonu, ale takich bez „gotowca z katalogu”? Sprawdźcie: https://www.swiatmebli.pl/modulpro/ system MODULPRO daj...
  • Fotel, który nie tylko jest wygodny do czytania, a... Liczba postów: 4 Grupa: Wnętrza Polecam zerknąć do sklepu i-meble każdemu, kto szuka praktycznych i estetycznych mebli do salonu. Ja zamówiłem tam narożnik z funkcją spania i jestem bardzo zad...
  • JAKI SKLEP INTERNETOWY? Liczba postów: 416 Grupa: Ciekawe pom... Hejka, właśnie natknęłam się na coś, co może was zainteresować. Znalazłam stronę Aldi, gdzie możemy sprawdzić ich sklepy. Dla przykładu, tu jest link do sklepu....
  • Łóżko z zabudową Liczba postów: 7 Grupa: Najnowsze t... Topper na materac wydaje się dobrym rozwiązaniem, jeśli ktoś nie chce od razu wymieniać całego łóżka. Przeglądając ofertę firmy Materazzi wpadłam na kilka model...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19913 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 217

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >