
Pielęgnacja ogrodu w sezonie zimowym
Śnieg, niskie temperatury i krótkie dni – to znak, że sezon zimowy rozpoczął się. Ogrody, które były dobrze przygotowane jesienią, powinny spokojnie przeczekać do wiosny zapadając w zimowy sen.
Czytaj dalej
Właścicieli zieleńców nie zwalnia to jednak z wykonywania drobnych prac, które pozwolą cieszyć się świetnym wyglądem ogrodu w przyszłym sezonie. Pozory często mylą. Nie dajmy się zwieźć złudzeniu, iż zimą nie mamy ogrodowych obowiązków. Doglądając roślin w zimne dni grudnia i stycznia, pracujemy nad ich dobrym wyglądem w nowym sezonie. W ten mroźny czas nie musimy jednak spędzać całych dni w ogrodzie. Wystarczy kilka chwil, aby wykonać większość obowiązków.
- "Ogrodnicze prace w środku zimy polegają głównie na działaniach kontrolnych i zapobiegawczych. Powinniśmy regularnie strząsać śnieg z gałęzi, aby nie pękały pod jego ciężarem. W styczniu pogoda bywa kapryśna - w ciągu dnia temperatura może wzrosnąć powyżej zera roztapiając pokrywę śniegową, która wieczorem znów zmienia się w lodową bryłę. W takim przypadku należy niezwłocznie rozkruszyć powstałą skorupę. Ważne jest także sprawdzenie stanu otulin wokół drzew oraz stroiszy na mniejszych roślinach, takich jak trawy czy byliny. W sytuacji gdy maty ochronne zsunęły się, trzeba je poprawić, a rozwiane stroisze ponownie ułożyć i przykryć niedużą ilością śniegu. Do regularnych czynności zaliczamy także doglądanie drzew w poszukiwaniu szkodników lub grzybów. W przypadku ich obecności należy wykonać opryski ekologicznymi środkami. Chore i porażone rośliny, zasychające pędy oraz liście trzeba usunąć, np. sekatorem uniwersalnym" – powiedział Andrzej Cieciuch, ekspert firmy Husqvarna.
• Sekator Husqvarna Functional
Jego głowica jest wyprofilowana dla optymalnego przenoszenia siły nacisku. Można z niego korzystać w dwóch położeniach – do cięcia z dużą siłą (grubsze gałęzie) lub do szybkiego podcinania. W trakcie zimy rodzaj prac ogrodowych jest wyznaczany przez pogodę. Gdy panuje duży mróz, a opady śniegu są obfite, musimy skupić się na usuwaniu śniegu wokół posesji. Chodniki, ścieżki czy drogi dojazdowe muszą być odśnieżone, aby zapewnić bezpieczeństwo przechodniom i domownikom. Najszybciej i najłatwiej z białym puchem poradzą sobie odśnieżarki spalinowe.
Czytaj również: Jak samodzielnie przygotować drewno na opał
Na mniejszych powierzchniach sprawdzi się sprzęt jednostopniowy, np. Husqvarna ST 121E. Z kolei większe tereny wymagają mocniejszych pługów wirnikowych. Husqvarna w swoim asortymencie posiada wydajne odśnieżarki, radzące sobie nawet na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu – ST 276EP lub ST 268EPT. Oba wyposażone zostały w system dwustopniowy. Dzięki niemu śnieg jest najpierw zbierany przez podajnik ślimakowy, a następnie wyrzucany przez wysokoobrotową dmuchawę.
ST 276EP jest najpotężniejszym pługiem wirnikowym, oferowanym przez firmę Husqvarna. Z kolei model 268EPT posiada specjalnie zaprojektowane gąsienice. Jest to innowacyjne rozwiązanie wśród pługów wirnikowych, gwarantujące świetną przyczepność. Odśnieżony teren można posypać także specjalnym środkiem, aby uniknąć poślizgnięcia. W tym celu nie należy stosować soli, ponieważ jest ona szkodliwa dla roślin. Lepszym rozwiązaniem jest chlorek magnezu.
• Husqvarna ST 121E
Kompaktowa i wydajna jednostopniowa odśnieżarka przeznaczona do ścieżek i podjazdów. Jest zwrotna, a zdalne sterowanie wyrzutnikiem pozwala na ustawienie kierunku wyrzutu śniegu. Oświetlenie diodowe sprzyja pracy o każdej porze dnia.
Czytaj również: Narzędzia do oczyszczania mebli ogrodowych i nie tylko
• Husqvarna ST 276EP
Jej solidna konstrukcja zapewnia wytrzymałość i pierwszorzędne efekty pracy, nawet w ciężkich warunkach pogodowych. Odśnieżarka ta posiada rozrusznik elektryczny, dzięki czemu można ją uruchomić w nawet bardzo niskich temperaturach. Ponadto ST 276EP wyposażona została w napęd bezstopniowy, dzięki czemu praca przebiega płynnie.
• Husqvarna ST 268EPT
Nowa odśnieżarka, przeznaczona do profesjonalnego użytku, poradzi sobie nawet z bardzo trudnymi wyzwaniami. Do jej zalet należy blokada mechanizmu różnicowego i głęboki bieżnik w gąsienicach. Hydrostatyczna skrzynia biegów nie przenosi drgań na resztę urządzenia. Warto również pamiętać, aby nie usuwać pokrywy śnieżnej z trawników lub rabat. Dla roślin jest to naturalny izolator, chroniący przed utratą ciepła. Z kolei gdy pogoda jest mroźna i bezśnieżna możemy zadbać o skuteczniejszą izolację dla roślin, rozrzucając korę, trociny lub agro-włókninę jako otuliny.
Czytaj również: Jak samemu zrobić przegląd pilarki?
Jeżeli temperatura nie spada poniżej -5˚C, dobrym pomysłem jest wykonanie delikatnego przycinania roślin. Podczas zimy, gdy korony drzew są najbardziej przejrzyste, możemy dostrzec, które gałęzie są najmocniejsze, a które słabsze. Należy usunąć wątłe oraz krzyżujące się gałęzie, aby drzewa mogły rozwijać się prawidłowo. Krzewy wymagają pielęgnacji z podobnych powodów. Ich przyrost na wiosnę będzie lepszy, gdy lekko prześwietlimy zbyt gęste gałęzie. Starsze odrośla należy przyciąć u spodu, co ułatwi rozwój młodszych. Do takich zadań najlepiej użyć piły do okrzesywania lub nożyc do krzewów.
• Nożyce do krzewów Husqvarna Functional
Gwarantują pracę bez wysiłku. Są mocne i bardzo lekkie. Posiadają ergonomiczne uchwyty z tworzywa sztucznego, wzmocnione włóknem szklanym. Ich ostrza zostały pokryte specjalną powłoką zapobiegającą przywieraniu. Optymalne wyprofilowanie umożliwia łatwe, precyzyjne cięcie. Opatentowana przekładnia zwiększa siłę nacisku podczas cięcia o 38%.
• Piła do okrzesywania Husqvarna
Odcinanie niewielkich gałęzi za pomocą tej piły jest łatwe i zajmuje niewiele czasu.
Źródło: Compress / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jaką kostkę położyć ? Liczba postów: 173 Grupa: Zagospodaro... Najlepiej poszperać w internecie i poczytać o tym więcej.
- Mini ogródek pod blokiem Liczba postów: 8 Grupa: Zagospodaro... Po pierwsze trzeba byłoby pewnie pogadać ze spółdzielnią mieszkaniową, bo to jej teren i nie można tak po prostu sobie kopać i sadzić.
- Garaż a może lepiej wiata? Liczba postów: 103 Grupa: Zagospodaro... Zależy jakie masz możliwości i czego się oczekuje.
- Nowe drzewka w ogrodzie Liczba postów: 43 Grupa: Zagospodaro... W temacie drzew warto też spojrzeć na to od innej strony, czyli mamy na działce drzewa i chcemy sprawdzić ich stan. Tutaj: https://chrzanowski24.pl/strona-glown...
- Odzież robocza przyda się każdemu Liczba postów: 74 Grupa: Ogród i dzi... Wykonujemy różne prace i odzież ochronna zasadniczo różni się w zależności od jej rodzaju. W sklepie https://anco.com.pl/ znajdziecie profesjonalną odzież, stwo...
Ostatnio na forum
- Pokój dla dziecka Liczba postów: 188 Grupa: Nowości ara... Warto być przygotowanym na wszelkie podstawowe problemy ze zdrowiem u dziecka. Jeżeli szukacie sprawdzonego sklepu z produktami medycznymi dla dzieci do codzien...
- Podłogi Liczba postów: 231 Grupa: Robimy stro... Polecam zapoznać się z asortymentem sklepu https://www.podlogi-olsztyn.pl/. Znajdują się tam między innymi listwy wykończeniowe pasujące do każdej podłogi
- Tajniki ocieplania domu Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... ja osobiście polecam system ociepleń FAST, posiadam już od ponad 10 lat na styropianie 12mm i nic się nie dzieje :D
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 353 Grupa: Robimy stro... Najbardziej preferuję deskę barlinecką, to najlepszy wybór jeżeli chodzi o podłogi drewniane. https://podlogi24.net.pl/
- Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 247 Grupa: Firmy budow... Światowa gospodarka powoli odchodzi od pozyskiwania węgla kamiennego na rzecz innych, bardziej ekologicznych źródeł energii. To przekłada się na coraz mniejsze....
- blacha trapezowa Liczba postów: 138 Grupa: Robimy dach Rewelacyjny wątek . Bardzo dobrze, że ten wątek jest. __________________________________ ____________ mechanik pruszków
Spokojnie, przyda się w maju :(
A że piękną jesień mamy tej zimy to niektóre rady są zbędne heheh może innej zimy się przydadzą