Pielęgnacja trawnika

Pielęgnacja trawnika

Pielęgnacja trawnika bywa często wyzwaniem dla właścicieli ogrodów. Niejednokrotnie trudno zdecydować jaki charakter ma posiadać przydomowa murawa. Czy powinna być idealnie przystrzyżona, z uporządkowanymi rabatami i szmaragdowo zielona? Może wolimy, aby była miejscem zabaw najmłodszych? W zależności od potrzeb, zielony dywan wymaga odpowiedniej opieki… Czytaj dalej

 

Decyzja jaką funkcję będzie pełnił przydomowy trawnik, powinna zapaść już przy wyborze odmian traw. Niezależnie na jaki typ się zdecydujemy, pamiętajmy, aby wybierać tylko te zestawy, które posiadają Świadectwo Kwalifikacji, przyznawane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Trawy posiadają także krótki okres zdolności do kiełkowania. Zakupiona mieszanka powinna być szybko wysiana. Przechowywanie nasion, zwłaszcza w wilgotnym miejscu, ogranicza ich możliwości wzrostu. Samo założenie trawnika przebiega w każdym przypadku bardzo podobnie. Wymaga przekopania ziemi, wzmocnienia jej składnikami odżywczymi, wysiania nasion (po około dwóch tygodniach) i regularnym podlewaniu. Pielęgnacja nowej darni różni się  w zależności od jej przeznaczenia…

 

Czytaj również: Podkaszarka do trudnych zadań

 

Duma ogrodu: trawnik ozdobny

Murawa reprezentacyjna wymaga pieczołowitej opieki, ale w zamian oferuje piękne efekty. Dlatego nie należy rezygnować z jej uprawy. Musi być zdrowa, pozbawiona chorób i chwastów, zielona, gęsta i bez śladów uszkodzeń. Najpopularniejszymi gatunkami traw ozdobnych są kostrzewa czerwona kępowa i mietlica pospolita. Odmiany te świetnie się prezentują, jednak są mniej odporne na uszkodzenia. W celu jego regeneracji po zimie należy przeprowadzać zabiegi aeracji i wertykulacji.

 

Pierwszego koszenia należy dokonać, gdy źdźbło trawy osiągnie 8- 10 cm. W czasie trwania okresu wegetacji murawa powinna mieć długość między 4 a 6 cm. Warto pamiętać, aby nie skracać trawy o więcej niż 1/3 jej długości, ponieważ zmniejsza to jej odporność. W sezonie darń ozdobną należy kosić od 25 do 40 razy. Trudno dostępne fragmenty trawnika, tereny wokół przeszkód czy okolice żywopłotów należy kosić za pomocą wykaszarki do wysokości identycznej jak reszta murawy” – radzi Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna. Ozdobne rabaty dobrze jest oddzielić od trawnika za pomocą krawędziarki. Dzięki temu ogród zyska na atrakcyjności. Krawędziowanie powinno odbywać się trzy razy w roku. Dobrym zwyczajem jest regularne sprzątanie trawnika z liści i innych odpadków.

 

Czytaj również: Pierwsze opryskiwanie drzew i krzewów owocowych w sezonie

 

Pełen zabaw: trawnik rekreacyjny

Murawy tego typu są często spotykane w parkach czy osiedlach mieszkaniowych. Są idealnym miejscem na odpoczynek czy grę piłkę. Trawnik ten kosimy 10 do 20 razy     w sezonie. Wysokość darni powinna mieścić się miedzy 5 a 8 cm. W zależności  od naszych potrzeb w trawnikach tego typu dopuszczalne są dwie metody koszenia. Jeśli nie chcemy, aby skoszona murawa roznosiła się po domu, najlepiej zdecydować się na sprzęt z funkcją zbierania. Jeżeli zaś trawnik będzie służył jako teren do uprawiania sportu, warto zdecydować się na koszenie z mulczowaniem, czyli mieleniem. Rozdrobnione wtórnie źdźbła trawy trafiają z powrotem na trawnik jako nawóz, zapewniając jej odpowiednie składniki odżywcze. Opadłe liście należy bezwzględnie zebrać. Warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w dmuchawę z funkcją zasysania i rozdrabniania odpadków. Zmielone liście można wykorzystać jako składnik kompostu.

 

Mniej zadań: trawnik długoletni

Trawniki wieloletnie mają znaczenie drugorzędne i nie pochłaniają dużo czasu, a przede wszystkim nakładów finansowych. Najczęściej aranżuje się je przy drogach dojazdowych. Murawę tego typu tworzy się przez skoszenie pasa wysokiej trawy do szerokości 1,5 metra, wzdłuż drogi asfaltowej czy ścieżki żwirowej. Dzięki temu darń nie będzie wrastała w powierzchnię drogi. Najczęściej trawnik długoletni poddaje się zabiegowi koszenia 5-6 razy w ciągu sezonu, zaś pas wzdłuż drogi można skosić do 10 razy. Częstotliwość ta może ulegać wahaniom w zależności od warunków klimatycznych.

 

 

Optymalna długość trawy w tym przypadku wynosi nawet 30 cm – w części odsuniętej od drogi. Ze względu na mało znaczący charakter murawy nie zachodzi konieczność zbierania jej. Trawnik wieloletni nie wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Interwencje pielęgnacyjne przeprowadza się na nim tylko w sytuacji, gdy zaczyna wysychać lub pojawiają się na nim choroby. Wiedza o odpowiedniej pielęgnacji trawy pozwala domownikom cieszyć się wszystkimi jego zaletami, a co więcej zapobiega powstawaniu chorób. Dzięki wyborze właściwego rodzaju murawy nie zostaniemy nieprzyjemnie zaskoczeni. Jedyną niespodzianką będą częste, mile spędzone chwile na świeżym powietrzu.

 

Najlepsze dla Twojego trawnika:

- Aerator Husqvarna AR 19 Profesjonalny areator do intensywnej, długotrwałej pracy. Napowietrza zbitą glebę, wycinają w powierzchni trawnika walcowate otwory. Solidna, spawana, stalowa konstrukcja ze zdejmowanymi obciążnikami. Wydajność do 2300 m²    na godzinę.

 

 

- Wykaszarka Husqvarna 327LDx + osprzęt- krawędziarka - Husqvarna 327LDx to lekka i wydajna wykaszarka. Maszynę wyposażono w silnik E-TECH® II firmy Husqvarna z katalizatorem oraz miękkie i wygodne uchwyty. Model 327LDx to maszyna przeznaczona do wielu różnych zadań. Dodatkowo dostępnych jest kilka przystawek- między innymi krawędziarka.


 

- Dmuchawa Husqvarna 125 BVx -  Wydajna dmuchawa ręczna, która łączy w sobie bardzo wysoką moc wydmuchu oraz łatwość użytkowania. Idealna do prac przydomowych. Dobrze wyważona i poręczna dzięki wylotowi powietrza w linii uchwytu. Łatwe uruchamianie dzięki technologii Smart Start®. Dostarczana z płaską i okrągłą dyszą.                 W komplecie zestaw do odkurzania.  

 

 

- Kosiarka  Husqvarna 48 LC - Oferuje znakomite wyniki pracy dzięki wydajnemu systemowi koszenia 3w1. Koszenie ze zbieraniem, dla uzyskania perfekcyjnego rezultatu, funkcja BioClip® (rozdrabnianie), polecana kiedy trawnik wymaga nawożenia lub koszenie z wyrzutem kiedy trawnik jest rzadziej koszony. Wyposażona w poręczny pojemnik na trawę i składany uchwyt, zapewniający łatwe przechowywanie i transport.

 

 

 

Źródło: Compress / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18322 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 113

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >