Powstaje Osiedle Energooszczędne w Gdańsku

Powstaje Osiedle Energooszczędne w Gdańsku

W myśl unijnej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wszystkie domy wznoszone po 2020 roku będą musiały cechować się niskim zapotrzebowaniem na energię. Czytaj dalej

 

Jej największa cześć jest przeznaczana na ogrzewanie – ponad 80% całkowitego zapotrzebowania obiektów na energię.  Powoduje to, że na koszty związane z utrzymaniem mieszkań Polacy przeznaczają obecnie co czwartą złotówkę.  Rosnące ceny energii mogą jeszcze zwiększyć te wydatki. Dlatego warto już teraz inwestować w budownictwo energooszczędne. Jego przykładem jest m.in. Osiedle Energooszczędne powstające właśnie w Gdańsku Osowej. Inwestor zakłada, że będzie ono potrzebowało do ogrzewania jedynie 10% energii, którą zużywają inne obiekty wznoszone zgodnie z obecnymi normami.

 

Czytaj również: Ekologiczne budownictwo coraz popularniejszym rozwiązaniemInwestorem przedsięwzięcia jest Towarzystwo Ziemskie Sp.z o.o. Osiedle składa się z kompleksu czterech budynków usytuowanych na terenie o powierzchni około 1,5 ha. Do dyspozycji mieszkańców oddanych zostanie łącznie około 230 mieszkań o wielkości od 30 do 75 metrów², przy czym możliwe jest łączenie mniejszych lokali w większe, uzyskując mieszkania o powierzchni nawet do 150 mkw. Na ostatnim, trzecim piętrze znajdą się lokale 2-poziomowe z antresolą, wyposażone w duże tarasy.

 

 

Konstrukcja budynków została zaprojektowana tak, aby osiągnąć jak najwyższe parametry izolacyjne. Ściany wykonano w technologii VELOX. Ich grubość to 37 cm i 40 cm, z czego aż 22 cm stanowią warstwę ocieplenia. Taka technologia zapewnia nie tylko wysoką izolacyjność termiczną, ale również praktycznie niespotykaną na rynku deweloperskim, wysoką izolacyjność akustyczną. Ocieplenie poddaszy wykonywane jest efektywną, poliuretanową izolacją nakrokwiową. 3 szybowa stolarka okienna, stosowana na osiedlu, montowana jest z zachowaniem zasad ciepłego montażu – w warstwie izolacji i membranami paroizolacyjnymi, tu dodatkowo rozszerzonego o tzw. „ciepły parapet”, czyli styropianową wkładkę montowaną pod oknem. Do izolacji balkonów i tarasów, przez które może uciekać z budynku aż do 30% ciepła, zostały użyte łączniki termoizolacyjne Schöck Isokorb.

 

Czytaj również: Sprzedaż mieszkań z wykończeniem i dodatkowym wyposażeniem kuchniNaszym celem jest wybudowanie mieszkań energooszczędnych, czyli o wiele tańszych w eksploatacji, a przy tym w cenach rynkowych. Dlatego, jako pierwsi na rynku zdecydowaliśmy się kompleksowo zastosować najlepsze izolacje oraz urządzenia i technologie wykorzystujące energię odnawialną. Co ważne, zostały one zintegrowane w jeden system. Dzięki temu nasze budynki potrzebują do ogrzewania jedynie 10% energii, którą zużywają obiekty wznoszone zgodnie z obecnymi normami - mówi Arkadiusz Zalaszewski, Towarzystwo Ziemskie. Zintegrowany system sterowania na osiedlu pozwala zwiększyć efektywność zastosowanych rozwiązań. Na przykład nadwyżki ciepła, wytworzone przez kolektory słoneczne, są akumulowane w gruncie pod budynkiem, dla podwyższania parametrów pomp ciepła używanych do dogrzania powietrza i ciepłej wody użytkowej.

 Budownictwo energooszczędne to obecnie bardzo ważny kierunek. Dziś, kiedy rosną ceny gazu i węgla - inwestorzy coraz częściej poszukują rozwiązań czerpiących
z energii odnawialnej. Pozwalają one znacznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie, a tym samym koszty utrzymania mieszkań – mówi Maciej Kowalczyk, Senior Inżynier w Schöck Polska. Na Osiedlu Energooszczędnym wykorzystane będą zarówno zna-ne, sprawdzone rozwiązania, jak i innowacyjne technologie. Kompleks zostanie wy-posażony między innymi w:


•    wentylację nawiewno-wywiewną z pełnym odzyskiem ciepła, która będzie również wykorzystywana do ogrzewania mieszkań;


•    kolektory słoneczne do ogrzewania ciepłej wody użytkowej i akumulacji ciepła w gruncie;


•    pompy ciepła do dodatkowego dogrzewania wody i mieszkań;


•    gruntowe wymienniki ciepła, które umożliwiają ogrzanie, lub schłodzenie powietrza (w zależności od pory roku) oraz regulują zarazem jego wilgotność;


•    mikroelektrownię opartą na ogniwach fotowoltanicznych i wiatrakach, wytwarzającą prąd na potrzeby mieszkańców.

 "Głównym kryterium wyboru materiałów i technologii było uzyskanie jak najwyższych parametrów izolacyjnych i eliminacja mostków termicznych" - mówi Arkadiusz Zalaszewski, Towarzystwo Ziemskie. Balkon jest jednym z newralgicznych elementów każdej konstrukcji – to również jedno z miejsc o największych stratach ciepła. Z tego względu, do izolacji płyt balkonowych na Osiedlu Energooszczędnym został zastosowany łącznik Isokorb firmy Schöck, który charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami zarówno w zakresie izolacyjności cieplnej, jak i akustycznej. Łączniki termoizolacyjne Isokorb redukują mostki termiczne, oddzielając płytę balkonu od konstrukcji budynku.

 

Czytaj również: Budowa, której koszt nie przekroczy zdolności kredytowej inwestora"Zastosowanie łączników Isokorb zwiększa także komfort mieszkania, ponieważ wyciszają one hałas bez konieczności montażu dodatkowych wykładzin pływających na balkonach czy w podcieniach. Isokorb pozwala również uniknąć poważnych strat budowlanych, jak na przykład zawilgocone i zagrzybione ściany oraz rysy betonu, wynikające ze skurczu i rozszerzalności na połączeniu płyty balkonowej i stropowej" – mówi Maciej Kowalczyk, Senior Inżynier w Schöck Polska.

 

Źródło: Partner of Promotion / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18797 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 170

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >