Szkło popularnym elementem dekoracyjnym

Szkło popularnym elementem dekoracyjnym

Obecnie szkło staje się coraz bardziej popularnym elementem aranżacyjnym. W swoich domach posiadamy już nie tylko szklane okna, ale również szklane drzwi, stoły, kabiny prysznicowe, umywalki, płytki ścienne, a nawet schody.

 

Technika fusingu pozwala przy tym urozmaicić i ubarwić szklane elementy tak, by wyglądały niepowtarzalnie.  

 

Fusing wkracza do akcji!

 Fusing to nowoczesna technologia termicznej obróbki płaskiego szkła, nazywana inaczej szkłem stapianym, gorącym lub artystycznym, a czasem witrażem amerykańskim. Kolorowe szkło wytapiano już w starożytnym Egipcie, ale dopiero wdrożenie technologii fusingu pozwoliło na połączenie artystycznych walorów dekoracyjnych z bezpieczeństwem i pełną funkcjonalnością szkła budowlanego. Cała procedura fusingu składa się z kilku etapów. Na początku, pojawia się koncepcja, którą następnie artyści odzwierciedlają w rzeźbie reliefu w masie gipsowej. Na podstawie takiego wzoru tworzona jest z ognioodpornych ceramicznych lub metalowych materiałów forma, na której układa się dopasowane szklane tafle.

 

Czytaj również: Dodatki idealne na walentynkowy wieczór

 

W procesie produkcji może brać udział zarówno szkło bezbarwne, jak i kolorowe, a także rożnego rodzaju dodatki, na przykład szkliwa, opiłki metali, a nawet minerały. Ponadto, istnieje również możliwość zaaplikowania barwników w celu uzyskania odpowiedniego efektu kolorystycznego. Następnie tak przygotowany zestaw wkłada się do specjalnego pieca do fusingu, gdzie szklane elementy rozgrzewają się do temperatury minimum 800°C i przybierają kształty rzeźbionej formy. Proces stapiania szkła w piecach jest sterowany komputerowo.

 

 

- "Technika fusingu umożliwia stworzenie wyrobu według gotowego wzoru lub własnej autorskiej kompozycji, w dowolnej wersji kolorystycznej" – zdradza Marek Malik z Villa Glass Studio, producenta wyrobów ze szkła fusingowego. – "Szkło fusingowe jest hartowane i charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością, a w razie ewentualnego rozbicia rozsypuje się na niegroźne odłamki."


Czytaj również: Glazura dająca charakter każdemu wnętrzu

 

„Gorące szkło artystyczne”

Fusing wymaga dużego nakładu ręcznej pracy, obróbki i… cierpliwości. Jednak nietypowy, niepowtarzalny i niesamowity za każdym razem efekt końcowy rekompensuje czasochłonny i wymagający proces produkcji.  Dzięki tej technologii powstają piękne oryginalne dzieła sztuki (np. rzeźby, witraże, obrazy), przedmioty użytkowe (biżuteria, wazy, patery i inne elementy dekoracyjne), a także komponenty aranżacji wnętrz (np. drzwi, stoły, schody).

 

 

Zapraszamy do środka!

 Szkło nie musi być płaskie, przezroczyste, pospolite i nudne. Pozwólmy ponieść się wyobraźni i wprowadźmy do swego domu delikatny artystyczny akcent. Fusing niewątpliwie nam to ułatwi. A wystrój naszych czterech kątów nabierze niekonwencjonalnych oryginalnych kształtów i kolorów.

Źródło: pointb / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Budownictwo a Architektura Proszę o Pomoc. Liczba postów: 11 Grupa: Porady i op... i jeszcze pytanie czy ktoś kto skończy Budownictwo zeby zaprojektowac budynek będzie w jakis sposób podlegał architektowi ? czy ma wolną rękę w tworzeniu projek...
  • pomnik z rzeźbą? Liczba postów: 129 Grupa: Porady i op... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli szukacie sprawdzonego zakładu kamieniarskiego w Bielsko Białej, to zdecydowanie po...
  • Monitoring w domu Liczba postów: 11 Grupa: Porady i op... Orllo ma niezłe kamery wewnętrzne i zewnętrzne też w wersji bezprzewodowej IP Wifi z apką do obsługi. Możesz sobie na przykład sprawdzić taki https://orllo.pl/z...
  • Jak zamontować lustro? Liczba postów: 92 Grupa: Ciekawe pom... Co sądzicie o lustrze w sypialni?
  • Meble drewniane - konkurs Liczba postów: 5 Grupa: Najnowsze t... Dla miłośników drewnianych wyrobów, sucha tarcica bukowa z https://mgj.pl/sucha_tarcica_bukowa/ to doskonały wybór. Idealna do mebli i innych detali w domu czy...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19167 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 241

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >