Wady i zalety wanny wolnostojącej i w zabudowie

Wady i zalety wanny wolnostojącej i w zabudowie

Wiele osób będących na etapie remontu łazienki zastanawia się, czy warto decydować się na zakup wanny. Odpowiedź brzmi – warto, jeśli tylko pozwala nam na to metraż łazienki. Zalet z posiadania wanny jest wiele. Najważniejsza z nich to oczywiście możliwość relaksu w długiej, gorącej kąpieli, gdy tylko najdzie nas na to ochota, ale dochodzą też kwestie praktyczne, jak np. kąpiel dzieci, która w wannie przebiega dużo łatwiej niż pod ciasnym prysznicem. Jaki zatem model wanny wybrać, wolnostojącą czy w zabudowie? Przedstawiamy krótki przegląd zalet i wad obu tych rozwiązań. Czytaj dalej

 

Wanna wolnostojąca

Wanna wolnostojąca uczyni ze zwykłej łazienki prawdziwy salon kąpielowy. Nawet pozbawiona wszelkich ozdobników, wanna o oszczędnej stylistyce i owalnym kształcie, stanie się centralnym punktem pomieszczenia i zarazem symbolem relaksu i elegancji. Tego typu model najlepiej umieścić w pewnym odsunięciu od ściany, tak aby zapewnić swobodny dostęp do wanny z obu jej stron. Poza piękną estetyką, kolejną korzyścią posiadania wanny wolnostojącej jest możliwość ustawienia jej w innym pomieszczeniu niż łazienka. Wanna w sypialni to obecnie jeden z najmodniejszych trendów aranżacyjnych i sposób na stworzenie w domu prawdziwej strefy relaksu z nutką luksusu. Z pośród szerokiej gamy dostępnych na rynku modeli, na pewno znajdziemy taki, który najlepiej wpisze się w wystrój pomieszczenia. Dostępne są egzemplarze na nóżkach i bez, w klimacie retro i nowoczesnym, owalne, prostokątne czy nawet dwuosobowe i w kolorze – możliwości jest naprawdę wiele.

 

Wady i zalety wanny wolnostojącej i w zabudowie

 

Czytaj również: Jak rozwiązać powszechny dylemat - wanna czy prysznic?

 

Czy wanna wolnostojąca wnosi jakieś ograniczenia? Oczywiście. Podstawowym jest metraż. Jeśli nie dysponujemy przestrzenią o powierzchni minimum 10m2, trudno nam będzie piękną, wolnostojącą wannę odpowiednio wyeksponować. Poza ograniczeniem miejsca w łazience, musimy też liczyć się z koniecznością regularnego czyszczenia wanny również od zewnątrz i pod spodem, gdzie łatwo o pojawienie się zacieków i kurzu. Spodziewajmy się też wyższych kosztów – wanny wolnostojące są po prostu droższe od tych w zabudowie.

 

Wanna w zabudowie

Wydawać by się mogło, że wanna w zabudowie to staromodne rozwiązanie. Czy rzeczywiście tak jest? Niekoniecznie. Na rynku dostępnych jest tak wiele materiałów wykończeniowych, którymi możemy obudować wannę, że bez problemu uda nam się stworzyć stylową i naprawdę nowoczesną aranżację. Najmodniejsze są obecnie płytki wielkoformatowe o wyrazistych wzorach i teksturach. W ostatnim czasie obserwujemy też trend na kolorowe lastryko oraz różnego rodzaju mozaiki. Zabudowa wanny tworzy więc dodatkową przestrzeń, którą możemy stylowo wykorzystać.

 

A co z funkcjonalnością? Wanna w zabudowie niesie wiele korzyści użytkowych. Przede wszystkim, dobrze sprawdza się w mniejszych łazienkach – przez to, że montuje się ją bezpośrednio przy ścianie, zajmuje ona nieco mniej miejsca niż wanna wolnostojąca, którą z reguły należy nieco odsunąć od ściany. Po drugie, wanna w zabudowie jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości – inaczej niż w przypadku wanny wolnostojącej, wanna w zabudowie nie tworzy zakamarków, w których osiada brud. Zabudowa tworzy ponadto dodatkową warstwę izolującą, dzięki której woda podczas kąpieli dłużej utrzymuje wysoką temperaturę.

 

Wady i zalety wanny wolnostojącej i w zabudowie

 

Czytaj również: Wanna z zestawem prysznicowym i kabiną

 

Ograniczeniem może wydawać się montaż, który zazwyczaj wymaga więcej pracy niż postawienie wanny wolnostojącej. Nie musi jednak tak być. Z gotowym systemem nośnym marki Schedpol jesteśmy w stanie zainstalować i okleić wannę płytkami w ciągu jednego dnia. Wystarczy z gotowych paneli złożyć nośnik odpowiadający wymiarom wanny, a następnie po prostu osadzić ją wewnątrz. Zewnętrzna strona nośnika jest fabrycznie przystosowana do pokrycia glazurą lub inną dowolną okładziną, w związku z tym całą pracę jesteśmy w stanie wykonać w zaledwie kilka godzin. Stabilny nośnik od Schedpol to również gwarancja wytrzymałości i bezpieczeństwa. Jego specjalna konstrukcja, wykonana w technologii Stabilsound®, zapewnia pełne podparcie nie tylko na dnie wanny, ale również na jej brzegach, nawet przy narażeniu na bardzo duże obciążenia. 

Źródło: Sfera Group / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 357 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 197 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 194

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >