Wszystko co trzeba wiedzieć na temat urządzania pokoju dziecka

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat urządzania pokoju dziecka

Dla dziecka każdy element pokoju ma znaczenie. Znajdujące się w nim przedmioty wpływają na samopoczucie i mogą pomóc w kształtowaniu osobowości. Dla rodziców najważniejsze jest, by przestrzeń ta była użyteczna. Czytaj dalej

 

Szukając złotego środka, wraz z Olgą Koźlik, ekspertem ds. wyposażenia wnętrz pracującej z firmą Moll, przygotowaliśmy Abecadło Pokojowe, czyli praktyczny przewodnik po bezpiecznych, niezbędnych i funkcjonalnych przedmiotach, które powinny znaleźć się w dziecięcym pokoju.

 

A jak Akcesoria

Najlepiej jeśli będą to przedmioty, które pomogą w edukacji. Mile widziane są multimedialne książki, gry czy zabawki. Przydatny będzie globus, odtwarzacz płyt CD oraz wszelkie nowinki technologiczne, które przyczynią się do poszerzania wiedzy i pomogą w rozwoju naszej pociechy.  

 

B jak Biurko

Niewątpliwie jest to jeden z najważniejszych mebli. Idealnie dobrane do wzrostu pomoże utrzymać prawidłową postawę podczas nauki, zabawy czy pracy, co znacznie odciąży kręgosłup malucha. Na rynku obecne są już biurka z regulowaną wysokością i nachyleniem blatu (np. Moll), które „rosną” razem z dzieckiem. Dzięki takim ulepszeniom sprawdzą się one w pokoju zarówno 5-latka, jak i dorosłej osoby.

 

 

C jak Coś na śmieci

Karton, worek, pudełko lub kosz – nieważne jak będzie wyglądało, ważne żeby pomieściło sporą porcję odpadków. Dzieciaki, zwłaszcza te w wieku przedszkolnym, wytwarzają ich bardzo dużo i lepiej, żeby nie poniewierały się one po całym pomieszczeniu. Ten pomagający w utrzymaniu porządku element najlepiej ustawić w pobliżu biurka lub blisko drzwi.

 

D jak Drzwi

Przede wszystkim muszą być bezpieczne. Zapomnijmy więc o tych, których sporą powierzchnię stanowi szkło. Unikniemy wówczas ryzyka wybicia szyby i niepotrzebnych skaleczeń. Pamiętajmy, że nasze pociechy bardzo często trzaskają drzwiami, dlatego podstawowym kryterium przy ich wyborze powinna być wysoka wytrzymałość.  Ponadto zwróćmy uwagę na to, by klamka był pozbawiona ostrych, wysuniętych krawędzi.

 

Fot. Moll
W pokoju dziecka nie powinno zabraknąć dostosowanego do jego wzrostu biurka.

 

E jak E-świat

Komputer (wraz z Internetem) jest atrybutem współczesnych dzieci. Używany jest do zabawy oraz nauki, więc nie może go zabraknąć w ich pokoju. Idealnym miejscem dla niego będzie blat biurka, stojącego blisko okna. Dzięki takiemu ustawieniu zapewnimy dodatkowo stały dopływ naturalnego i zdrowszego dla oczu światła.

 

F jak Firanki, zasłony i rolety

W pokoju dziecięcym powinno czuć się lekkość, dlatego zdecydowane „nie” mówimy masywnym i ciężkim babcinym zasłonom.  Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż rolet lub żaluzji (np. bambusowych) wyposażonych w mechanizm bezsznurkowy. Pozwoli to wyeliminować niebezpieczeństwo zaplątania się malucha w zwisające sznurki lub koraliki.

 

G jak Gniazdka

Nie zapomnijmy ozabezpieczeniu kontaktów. Najmłodsi, często z ciekawości, lubią wkładać do nich palce lub różne przedmioty. Aby uchronić je przed zagrożeniem jakie daje prąd zamontuj na gniazdkach np. kolorowe plastikowe zaślepki.

 

 

H jak haczyki

Bardzo często wieszamy na ścianach ramki ze zdjęciami lub obrazki. Małe haczyki będą pomocne w ich montażu.

 

I jak Idealne krzesło

Obrotowe, z możliwością regulacji wysokości i wysunięcia siedziska, będzie idealnym „wsparciem” dla kręgosłupa. Tym samym nawet kilkugodzinne  siedzenie przy biurku będzie przyjemniejsze i przede wszystkim zdrowsze.

 

J jak Jaśki

Kolorowe poduchy będą stanowiły uzupełnienie wystroju pokoju. Warto zakupić miękkie jaśki w różnych kształtach, na których będzie można np. usiąść.

 

K jak Kolorowe ściany

Kolor stymuluje inteligencję dziecka, wpływa na jego psychikę i aktywizuje umysł. Na uczucia i intelekt pozytywnie oddziałuje barwa pomarańczowa. Zielona pomaga w skupieniu i wyciszeniu. Do malowania najlepiej użyć farb emulsyjnych, które są odporne na ścieranie. Dodatkowo na jednej ze ścian warto położyć tapetę, która nada wnętrzu charakter.

 

 

L jak Lampka

Światło sztuczne jest przydatne zwłaszcza rankami lub w godzinach popołudniowych. Ustawiona na biurku lampka powinna obejmować całą przestrzeń optymalnego widzenia, czyli obszar, w którym znajdują się najczęściej obserwowane przedmioty.

 

Fot. Moll, lampa Mobilight
Lampa biurkowa powinna oświetlać wszystkie używane przez dziecko przedmioty


 

M jak mata antypoślizgowa

Przyda się w pokojach, na których podłogach znajduje się dywan. Umieszczona bezpośrednio pod nim uniemożliwi jego przesuwanie.

 

N jak Naklejki ścienne

Rybki, drzewka, postaci bajkowe lub duże fototapety. Będą świetnym elementem dekorującym wnętrze i wyrażającym charakter dziecka.

 

O jak Okno

Bezpieczne okno to podstawa w pokoju dziecięcym. Powinno być wykonane z trwałych ram i grubej, trudnej do zbicia szyby. Warto założyć blokadę okienną, która ograniczy stopień otwarcia okna.

 

 

P jak Podłoga

Ta płaszczyzna powinna być odporna na złamania, nieśliska i łatwa do czyszczenia. Na pewno sprawdzą się tutaj podłogi parkietowe, dywanowe, panele, lub wykładzina.

 

R jak Regał na książki

Już w wieku przedszkolnym najmłodsi gromadzą sporą liczbę książek. Regał będzie więc niezbędnym meblem do ich przechowywania.

 

S jak Szafki

A w nich mnóstwo przegródek i szuflad. Jeżeli zależy nam na porządku w pokoju dziecięcym, to szafki zdecydowanie nam w tym pomogą. Najlepiej jeśli każda z nich będzie miała określone przeznaczenie, np. na bieliznę, ubrania czy przybory szkolne.

 

T jak Tapczan

Miejsce do spania musi być przede wszystkim wygodne, dlatego w łóżku najważniejszy jest materac. Pamiętajmy, że nie może być ani za twardy, ani za miękki. Obecnie dużą popularnością cieszą się lóżka stylizowane na samochody rajdowe, statki lub przypominające dzikie zwierzęta.

 

 

U jak Użyteczne schowki

Będą stanowiły kolejny element porządkujący przestrzeń pokoju. Przechowywać w nich można np. zabawki lub brudną bieliznę.

 

W jak wieszaki

Najlepiej zamocować je na drzwiach lub w pobliżu łóżka. Dziecko będzie mogło odwiesić na nich szlafrok, bluzę czy worek z butami, dzięki czemu zachowany zostanie porządek.

 

Z jak Zabawki

Bez nich nie ma dzieciństwa. Zadbajmy nie tyle o ich ilość, co o jakość. Kupując nową lalkę lub samochód pamiętajmy o tym, żeby miały one atesty bezpieczeństwa.
Bez wątpienia dziecięcy pokój jest jak wyspa skarbów. Nie zapominajmy więc, że przy jego projektowaniu należy uwzględnić nawet najdrobniejsze szczegóły. Tylko wówczas zapewnimy naszym pociechom bezpieczną i funkcjonalną przestrzeń, w której z równie wielką ochotą będą się bawiły i uczyły.

Źródło: inplusPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19245 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 148

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >