Budowa domu - porady – lista artykułów

6 prostych kroków budowy domu do stanu surowego zamkniętego

Odkąd w Polsce zastosowano szybszą procedurę gromadzenia dokumentów i wprowadzono zgłoszenie z projektem, wydano około 120 tys. pozwoleń na budowę domu jednorodzinnego – wynika z analiz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Szacuje się, że w tym roku liczba nowych domów jednorodzinnych jeszcze wzrośnie, a inwestorów nie zniechęci nawet nadchodząca jesień i pierwsze gruntowe przymrozki.

Projekt domu w stylu skandynawskim

Jeszcze niespełna kilka lat temu o stylu skandynawskim nie było głośno. Dziś zarówno budowanie domów, projektowanie wnętrz, jak i styl życia podporządkowany został filozofii wywodzącej się z dalekiej Północy. Jakie są główne wyznaczniki stylu inspirowanego surową Skandynawią oraz na które elementy projektu należy zwrócić szczególną uwagę?

Dlaczego domy skandynawskie są coraz bardziej popularne?

Obok domów budowanych tradycyjną metodą coraz częściej spotykamy domy budowane w stylu skandynawskim, kanadyjskim lub śródziemnomorskim.

Detale architektoniczne: wykusz, ryzalit i lukarny - czy warto urozmaić nimi projekt domu

Projekty domów nowoczesnych bardzo często charakteryzują się minimalistyczną bryłą budynku, pozbawioną zbędnych detali. Czy jednak zawsze musi tak być? Warto dowiedzieć się więcej o elementach urozmaicających wygląd domu, takich jak wykusz, lukarna czy ryzalit, i zastanowić się, jakie są wady oraz zalety ich posiadania.

Jak legalnie pozbyć się odpadów budowlanych i gruzu?

Remont czy to domu, czy mieszkania, a także jakiekolwiek prace budowlane zawsze generują różnego rodzaju odpady. Większości z nich nie wolno nam pod żadnym pozorem wyrzucać do kosza na śmieci, który przeznaczony jest na odpady ogólne. Jak więc legalnie pozbyć się odpadów budowlanych i gruzu? Rozwiązania są co najmniej dwa.

Generalne wykonawstwo coraz bardziej popularne

Generalne wykonawstwo to kompleksowa usługa, dzięki której możliwa jest budowa dowolnej nieruchomości "pod klucz".

Czy warto zdecydować się na projekt domu w minimalistycznym stylu?

Skandynawskie klimaty skradły serca Polaków. Nic zatem dziwnego, że inspiracje północnymi krajami widać nie tylko w aranżacji wnętrz czy życiowych filozofiach, lecz także – w projektach domów. Aktualnie dużą popularnością cieszą się domy o dość prostej, zwartej bryle. Tak właśnie wyglądają domy w Skandynawii. Ale to nie wszystko. Poniżej przedstawiamy elementy w projekcie domu, na które warto zwrócić uwagę w trakcie budowy minimalistycznego domu.

Dobra ekipa budowlana to skarb - jak szukać jej skutecznie?

Każdy inwestor chciałby szybko znaleźć solidną ekipę budowlaną i nie martwić się jej pracą. W praktyce okazuje się, że musi on dopilnować ogromu spraw, żeby wykonawca zrealizował projekt według planu i zgodnie ze sztuką budowlaną. Trzymając się konkretnych zasad przy wyborze budowlańców możemy uniknąć wielu rozczarowań.

Jakie domy najchętniej budujemy?

W Polsce jest mniej więcej tylu miłośników architektury tradycyjnej, co nowoczesnej – wynika z danych zebranych przez portal tooba.pl. Polacy wybierają najczęściej domy dwukondygnacyjne, z dachem dwuspadowym o powierzchni użytkowej od 120 do 140 metrów kwadratowych.

O czym należy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu?

Wiosna to czas, gdy wszystko budzi się do życia. Mamy wtedy ochotę na zmiany i więcej chęci do działania, dlatego dobrze wykorzystać ten zapał do planowania i przygotowywania dużych inwestycji. Jeżeli myślimy o budowie domu to jest właśnie najlepszy czas, aby dokładnie przemyśleć każdy krok – wybór działki, projektu, budowę.


Stron: 45 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16973 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 398

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >