Budownictwo szkieletowe – lista artykułów

Nowoczesne domy bez pozwolenia

Szukasz rozwiązania, które zapewni wygodę, a jednocześnie nie będzie się wiązało z uciążliwymi formalnościami? Sprawdź domy modułowe, które nie są na trwałe związane z gruntem. Chociaż można zmienić ich lokalizacje, to metraż domku może wynosić nawet 35 metrów.

Domy do 35m2 cieszą się coraz większą popularnością. Skąd takie nagłe zainteresowanie wśród Polaków małymi domkami?

Aktualne potrzeby społeczne mają szansę na dobre zmienić nasze wybory mieszkaniowe. Jesienią ubiegłego roku o własnej działce rekreacyjnej marzyło aż 63% dorosłych mieszkańców miast, do marca tego roku liczba ta urosła do 75%. Jak pokazują najnowsze badania Castoramy, trend ten ciągle zyskuje na sile i determinuje kolejne zmiany. Aż 84% Polaków chciałoby mieć na własność niewielki dom poza miastem.

Coraz częściej Polacy decydują się na domy drewniane. Jakie są zalety domu drewnianego?

W 2020 roku oddano w Polsce do użytkowania ponad 900 domów o konstrukcji drewnianej, a na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się już ponad dwukrotnie – pokazują dane GUS. Wynika to z faktu, że budownictwo drewniane jest bardziej energooszczędne i przyjazne dla środowiska. W całym swoim cyklu życia budynki odpowiadają bowiem za ok. 40 proc. emisji CO2 do atmosfery, a redukcja tego wskaźnika to cel UE uwzględniony w Zielonym Ładzie. Wykorzystanie w budownictwie drewna, które cechuje większa pojemność cieplna i ujemna emisja CO2, może więc mocno się przyczynić do przeciwdziałania zmianom klimatu.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo pożarowe budynków w szkielecie drewnianym?

Zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego budynku to jeden z podstawowych warunków, jaki należy spełnić mając na uwadze komfort użytkowników. Już sama myśl o potencjalnym pożarze domu wpływa negatywnie na nasze poczucie bezpieczeństwa.

Domy modułowe – czemu warto w nie inwestować?

Posiadanie własnych czterech kątów to marzenie każdej młodej rodziny i podstawowa potrzeba człowieka. Jednak wybudowanie domu spełniającego nasze oczekiwania zwykle ciągnie się miesiącami, pociągając za sobą kolejne koszty i zszargane nerwy. Prostą i nowoczesną alternatywę stanowią domy modułowe.

Jak będą budowane domy w niedalekiej przyszłości w Polsce

W niedalekiej przyszłości sposób budowania domów będzie się znacznie zmieniać. Już dzisiaj coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych sposobów budowania na rzecz prefabrykacji elementów budynku, a nawet tworzenia gotowych modułów mieszkaniowych w fabryce i przewożenia ich na plac budowy. Nowe domy są również coraz bardziej ekologiczne i energooszczędne. Chcąc rozwijać polskie technologie budowlane, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczęło w zeszłym roku finansowane z Funduszy Europejskich przedsięwzięcie „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”.

Drewniane wiaty garażowe - osłona na twój samochód

Parkowanie samochodu „pod chmurką” niesie za sobą poważne konsekwencje. Wystawianie auta na działanie czynników atmosferycznych sprawia, że szybciej ulegają zniszczeniu jego metalowe elementy i skraca się czas jego eksploatacji.

Czy domy drewniane spełniają nowe warunki techniczne WT 2021

Od 1 stycznia br. obowiązują w Polsce nowe Warunki Techniczne (WT 2021)[1]. Zgodnie z nimi projektowane i budowane budynki muszą spełniać rygorystyczne normy dotyczące izolacyjności cieplnej. Na wprowadzeniu wymagań skorzysta zarówno środowisko, jak i mieszkańcy. Mniejsza utrata ciepła to niższe koszty utrzymania. W przypadku budynków projektowanych przez Polskie Domy Drewniane oszczędności mogą wynieść nawet 20%. Obecnie obowiązująca norma zapotrzebowania budynków na energię nieodnawialną to 70 kWh/mkw. Budynki PDD będą miały zapotrzebowanie na energię nieodnawialną rzędu 55-60 kWh/mkw., co oznacza, że mieszkańcy zapłacą nawet 20% niższe rachunki za prąd niż w typowym, obecnie powstającym budynku betonowym.

Najmniejszy w Polsce dom niskoenergetyczny

Dom pokazowy firmy Elmot, partnera programu MULTICOMFORT Saint-Gobain, ma powierzchnię 50m² i wszystko, czego potrzeba, aby nazwać go niskoenergetycznym i komfortowym. Mogłaby zamieszkać w nim czteroosobowa rodzina. Budowa i wykończenie domu zajęły tylko 45 dni!

Jak długo powstaje dom drewniany?

W Polsce brakuje ok. 2 mln mieszkań, żeby osiągnąć poziom średniej w Unii Europejskiej, gdzie na 1 tys. mieszkańców przypada 440 lokali mieszkalnych – wylicza Ministerstwo Rozwoju. Z kolei z analiz GUS wynika, że w 2019 roku liczba mieszkań oddanych do użytku przekroczyła 207 tys. Takie tempo pozwoliłoby zasypać lukę mieszkaniową w 10 lat, jednak ze względu na epidemię koronawirusa, w tym roku ten wynik będzie trudny do osiągnięcia. Eksperci Polskich Domów Drewnianych wskazują jednak, że w kolejnych latach na przyspieszenie tempa budowy, może wpłynąć upowszechnienie budownictwa drewnianego, które jest znacznie szybsze i niezależne od pory roku.


Stron: 16 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  3 4 5 6 7  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 250

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >