Cyfrowa platforma Uponor BIM - ułatwia projektowanie instalacji grzewczo-chłodzących

Cyfrowa platforma Uponor BIM - ułatwia projektowanie instalacji grzewczo-chłodzących

Popularność płaszczyznowych systemów ogrzewania i chłodzenia rośnie w szybkim tempie, zdobywając coraz większe grono zwolenników. Zainteresowanie dotyczy zarówno montażu systemu w nowopowstających budynkach, jak i w tych już istniejących. W obu przypadkach na efekt końcowy wpływa nie tylko rodzaj zastosowanej instalacji, ale również odpowiednie planowanie i zaprojektowanie realizacji, w czym skutecznie pomaga cyfrowa platforma. Czytaj dalej

 

Siła trendu wcale nie dziwi, jeśli weźmie się pod uwagę liczne zalety przemawiające za wyborem systemów płaszczyznowych. To między innymi równomierne rozprowadzanie temperatury w całym pomieszczeniu, wnętrze wolne od pyłów i kurzu, brak przeciągów oraz uniknięcie konieczności ingerencji w wystrój pomieszczeń poprzez konieczność montażu grzejników czy klimatyzatorów. Dodatkowym atutem jest możliwość zaspokojenia potrzeb grzewczych i chłodzących przy pomocy praktycznie jednej instalacji.

 

 Cyfrowa platforma Uponor BIM - ułatwia projektowanie instalacji grzewczo-chłodzących

 

Jeden system – dwie funkcjonalności

Wiele systemów Uponor może pełnić podwójną funkcję – zimą ogrzewać pomieszczenia, natomiast latem obniżać panującą w obiekcie temperaturę. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu systemu dwustronnego z wypełnieniem rur gorącą bądź zimną wodą w zależności od pory roku.

 

Cyfrowa platforma Uponor BIM - ułatwia projektowanie instalacji grzewczo-chłodzących

 

Czytaj również: Kalkulator Łączników SSO do realizacji projektów ociepleniowych

 

Dla efektywnego systemu znaczenie ma nie tylko odpowiednio dopasowany do potrzeb produkt, ale również projekt - dostosowany do danego obiektu i funkcji jakie ma pełnić. Inaczej będzie wyglądał plan dla domu jednorodzinnego, inaczej dla biurowców czy obiektów użyteczności publicznej. Różnić się będą wyzwania stojące przed projektantami nowego obiektu od zadań, z którymi będą mierzyć się specjaliści odpowiedzialni za renowację.

 

BIM – wirtualna symulacja, rzeczywiste efekty

Czynników wpływających na efekt końcowy i funkcjonalność instalacji ogrzewania i chłodzenia jest wiele i znajdują się na każdym etapie budowy i eksploatacji obiektu – od projektowania po samą instalację czy też późniejszą modernizację systemu. Dla skoordynowania wszystkich faz, sprawnego zarządzania dokumentacją i przeprowadzenia odpowiednich symulacji warto sięgnąć po zintegrowaną platformę Uponor BIM.

 

BIM, czyli system modelowania informacji o budynku, to technologia wykorzystująca cyfryzację, która staje się standardem branży budowlanej na całym świecie. Jej funkcjonalność opiera się na utworzeniu inteligentnego modelu 3D budynku. W wirtualnych warunkach możemy symulować zastosowanie różnego rodzaju wariantów projektów i rozwiązań czy wykorzystanie konkretnych produktów. Cyfrowy model pozwala nie tylko na sprawdzenie jak obiekt będzie prezentował się pod kątem wizualnym, ale również na analizę efektów podjętych działań.

 

- Platforma to kompleksowe rozwiązanie oparte na automatyzacji i konfiguracji, z trzema głównymi komponentami: biblioteką, narzędziami i wsparciem projektowym. Cała oferta produktów firmy Uponor dostępna jest w różnych formatach CAD i BIM, takich jak Revit, IFC i DWG, dzięki czemu inżynierowie mogą z niej korzystać w różnym oprogramowaniu komputerowym. Co ważne, platforma jest w pełni zintegrowana z wewnętrznymi systemami danych produktowych. To eliminuje błędy projektowe i zapewnia inżynierom dostęp do zawsze aktualnych informacji – mówi Michał Ledziński, BIM Center Manager w Uponor.   


Cyfrowa platforma Uponor BIM - ułatwia projektowanie instalacji grzewczo-chłodzących

 

Czytaj również: Bezpłatny program do profesjonalnego projektowania ogrzewania podłogowego HSE5 mobile

 

Tym samym – dzięki wyposażeniu platformy Uponor BIM w cyfrowe modele dostępnych w ofercie produktów – jesteśmy w stanie odpowiednio zaplanować i zaprojektować rozmieszczenie konkretnych systemów ogrzewania czy chłodzenia płaszczyznowego. Wykorzystywanie cyfrowej technologii z jednej strony ułatwia planowanie, z drugiej pozwala uniknąć kosztownych błędów – konsekwencje złych decyzji poznajemy w symulacji i pozostają one tylko i wyłącznie w wirtualnej rzeczywistości.

 

- Dwie główne cechy, które czynią tę platformę jedną z najbardziej zaawansowanych na rynku, to narzędzia i automatyzacja. Narzędzia, czyli wtyczki do oprogramowania Revit, znacznie poprawiają proces projektowy, automatyzując dobór produktów oraz zestawienie materiałów. Ponadto dzięki wtyczkom Uponor możliwe jest zaprojektowanie całego systemu ogrzewania podłogowego zgodnie z normą EN1264 i wygenerowanie rur za pomocą jednego przycisku. Dzięki tym oraz innym funkcjom proces projektowania jest nie tylko łatwiejszy, ale przede wszystkim znacznie szybszy – tłumaczy Michał Ledziński.

Źródło: Wills / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • wesele w plenerze Liczba postów: 82 Grupa: Firmy budow... Cześć! Właśnie wychodzę za mąż. Chciałabym, aby to nie był zwykły dzień, lecz uroczystość, która pozostanie w pamięci każdego uczestnika. Zastanawiam się nad f...
  • Śmiałe zestawienia kolorów drzwi wewnętrznych Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... To wnętrze na ostatnim zdjątku jest bardzo mdłe, czy nie uważacie tak samo jak ja? No dziwne, a drzwi bardzo ładne :)
  • Wymiana okien Liczba postów: 9 Grupa: Moja budowa Sama zanim jeszcze zdecyduję się na zakup jakichś konkretnych produktów, staram się możliwie jak najwięcej do wiedzieć na ich temat. Masa cennych informacji na....
  • Nowoczesne maszyny na rynku rolniczym Liczba postów: 209 Grupa: Budowa i re... Gdyby maszyny się popsuły to warto udać się do profesjonalistów, którzy je wyremontują ;) Ja bardzo polecam https://www.martech-hs.pl/
  • Wentylacja Liczba postów: 56 Grupa: Firmy budow... Wykonanie wentylacji wolałem powierzyć stosownym specjalistom, aby śmigała jak należy. Dlatego wybór padł na ekipę https://santier.pl/wentylacja/ . Zadanie zrea...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17226 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 182

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >