Czy można odliczyć wydatki poniesione na fotowoltaikę od podatku dochodowego?

Czy można odliczyć wydatki poniesione na fotowoltaikę od podatku dochodowego?

Zbliża się koniec roku, nieodłącznie związany z rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych. Wśród licznych ulg, z których korzystają Polacy, znajduje się także ulga termomodernizacyjna pozwalająca posiadaczom nowych instalacji fotowoltaicznych na odliczenie w PIT aż do 53 tys. zł z tego tytułu. Wysokość ulgi jest uzależniona od kosztu instalacji oraz przedziału skali podatkowej, w której znajduje się płatnik. Ulga przysługuje zarówno podatnikom rozliczającym się według skali, jak i płacącym podatek liniowy lub ryczałt. Czytaj dalej

Czym jest i jak działa?

Ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (przychodów - w przypadku podatku zryczałtowanego) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (np. instalacji fotowoltaicznej) w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. - W konsekwencji, skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej umożliwia zapłatę niższego podatku dochodowego - o kilka, a przypadku rozliczających się według 32-procentowej składki - nawet o kilkanaście tysięcy złotych - mówi Marcin Pieczora, prezes Sunday Polska.


Czy można odliczyć wydatki poniesione na fotowoltaikę od podatku dochodowego?

 

Czytaj również: Odnawialne Źródła Energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków

 

Ulga termomodernizacyjna przysługuje podatnikowi będącemu właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, na którym w tym roku zamontowano nową instalację fotowoltaiczną. Aby z niej skorzystać, należy posiadać dokumenty (faktury) potwierdzające wydatki na ten cel – na podstawie ich wysokości ustalana jest kwota zwrotu z tytułu ulgi. 

 

Ulga dotyczy każdego podatnika z osobna, więc jeśli podatnicy pozostający w związku małżeńskim mają wspólnotę majątkową, wysokość zwrotu wzrasta do 106 tys. zł.  Jeśli jednak podatnik korzystał z programu „Mój Prąd” i uzyskał dofinansowanie do instalacji, powinien pomniejszyć jej koszt o kwotę uzyskaną z Programu „Mój Prąd” (5 tys. zł).

 

Dlaczego warto?

- Poziom dopłat i dofinansowań związanych z uruchomieniem własnej instalacji fotowoltaicznej jest obecnie wyjątkowo wysoki, a istniejąca od 2019 r. ulga termomodernizacyjna to jedna z najpopularniejszych dróg uzyskania zwrotu nakładów na fotowoltaikę - mówi Marcin Pieczora, prezes Sunday Polska. Technologia fotowoltaiczna opłaca się jednak niezależnie od dofinansowań: energia ze słońca jest powszechnie dostępna i darmowa, pracuje o każdej porze roku, a instalacje fotowoltaiczne funkcjonują bez usterek przez dziesięciolecia.

 

Czytaj również: Fotowoltaika i pompa ciepła – niezależność energetyczna domu

 

Sunday Polska oferuje pomoc i doradztwo, nie tylko w przypadku uzyskania 5 000 zł z Programu „Mój Prąd” (tegoroczny nabór wniosków trwa do 18 grudnia), ale także w przypadku uzyskania ulgi termomodernizacyjnej po zakupie instalacji fotowoltaicznej.


Źródło: Sunday Polska / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16106 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 139

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >