
Fotowoltaika i pompa ciepła – niezależność energetyczna domu
Zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda zużycie energii w Twoim domu? Nieustannie pobierasz prąd z sieci albo musisz stale zasilać wybrane przez siebie rozwiązanie grzewcze wykorzystując węgiel czy gaz. Wszystko to generuje koszty – zarówno rachunki za energię elektryczną, jak i wydatki poniesione na opał. Nie tylko za granicą, ale także w Polsce coraz więcej osób szuka alternatywnych sposobów na ogrzewanie i zasilanie budynku.
Odnawialne źródła energii to niewyczerpalne pokłady, z których korzystać może każdy z nas. Panele fotowoltaiczne kupuje coraz więcej z nas, dużym zainteresowaniem cieszy się także połączenie pompy ciepła i instalacji PV. W ten sposób ograniczysz wydatki i jednocześnie przyczynisz się do poprawy jakości powietrza. Sprawdź, jak możesz na tym skorzystać!
Czym jest fotowoltaika?
Instalacja fotowoltaiczna przekształca energię promieniowania słonecznego w prąd dostosowany do naszych urządzeń domowych. Przez cały rok na metr kwadratowy w Polsce pada około 1000 kW – to niewyczerpalna energia Słońca, z której możemy korzystać przy użyciu takiego systemu. Moduły fotowoltaiczne umieszcza się najczęściej na powierzchni dachu domu, ale można też na gruncie. Panele są skuteczne nie tylko latem, działają także zimą – nie chodzi bowiem o temperaturę powietrza, a nasłonecznienie.
Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?
- Inwestycja w panele fotowoltaiczne może wydawać się sporym wydatkiem, ale można ubiegać się o dofinansowania, dzięki czemu zakup i montaż systemu nie będzie tak dotkliwy dla portfela. Zwrotu kosztów można się spodziewać w ciągu kilku lat.
- Warto mieć na uwadze, że cena za kWh stale rośnie i można się spodziewać, że koszty energii elektrycznej będą coraz wyższe, dlatego instalacja PV jest świetnym sposobem na to, by uniezależnić się od podwyżek cen.
- Nie należy też obawiać się, że fotowoltaika nie pokryje całego zapotrzebowania. Domów korzystających z tego źródła energii elektrycznej nie odłącza się od sieci energetycznej, a użytkownik może stać się prosumentem, czyli oddawać nadwyżki wyprodukowanego prądu dostawcy, a następnie odbierać go za darmo.
- Na inwestycję w fotowoltaikę decydują się nie tylko właściciele domów, ale także coraz więcej firm i rolników.
Czytaj również: Kiedy instalacja fotowoltaiczna w domu jednorodzinnym jest opłacalna?
Czym są pompy ciepła?
Pompy ciepła to innowacyjne urządzenia grzewcze, wykorzystujące energię wody, gruntu lub powietrza. Pracują wydajnie nawet w bardzo niskich temperaturach i z powodzeniem ogrzewają dom i wodę użytkową. Warto mieć na uwadze, że koszty ogrzewania stanowią sporą część rachunków, a pompa jest doskonałym sposobem na to, by czerpać bezpłatną energię cieplną.
Czytaj również: Poznaj zalety i wady paneli słonecznych
Taki system jest bezemisyjny i przyjazny dla środowiska. Użytkowanie pompy generuje spore oszczędności i jest najtańszą metodą wśród systemów grzewczych dla domów jednorodzinnych niekorzystających z ogrzewania miejskiego. Co jednak ważne, pompa potrzebuje prądu do zasilania sprężarki. Właśnie dlatego klienci coraz chętniej decydują się na instalację zarówno pompy, jak i fotowoltaiki.
Jak można połączyć fotowoltaikę z pompą ciepła?
Celem jest to, by pompa ciepła mogła pracować całkowicie za darmo. Po instalacji obu urządzeń dom staje się niezależny energetycznie, co generuje spore oszczędności, w zależności od mocy fotowoltaiki i pompy. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim przyjazne dla środowiska - w ten sposób dom uniezależnia się od konwencjonalnej, nieekologicznej energii, która pozostawia ogromny ślad węglowy. Taki system będzie przynosił z roku na rok coraz większe oszczędności ze względu na rosnące ceny prądu.
Jeśli zastanawiasz się, jak sprawnie połączyć montaż fotowoltaiki i pompy ciepła, skontaktuj się z ekspertami z Flexipower Group. Firma oferuje oba systemy i tak dobiera rozwiązania, by zagwarantować jak największą niezależność energetyczną.
Dofinansowania
Zarówno na fotowoltaikę, jak i na pompy ciepła możesz uzyskać dofinansowanie. W przypadku paneli największym zainteresowaniem cieszy się program Mój Prąd, do którego właśnie trwa drugi nabór. Jest to jednorazowa dotacja w kwocie 5 tysięcy złotych. Z kolei na pompę ciepła można uzyskać dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze 2.0 – maksymalna kwota dotacji wynosi 20 250 złotych na pompy grunt-woda i woda-woda, 13 500 złotych w przypadku pomp typu powietrze-woda lub gruntowych o podwyższonej klasie efektywności energetycznej i do 3 000 złotych na pompy powietrze-potwietrze. Istnieją także regionalne programy, których celem jest zachęcanie mieszkańców do inwestycji w OZE. Warto przed zakupem rozejrzeć się wśród tych możliwości, by inwestycja szybciej się zwróciła.
Czytaj również: Domy z prefabrykatów - dlaczego w Polsce ciągle się źle kojarzą i jak przełamać te stereotypy
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Kto wam prowadzi księgowość?? Firma zewn? Liczba postów: 127 Grupa: Firmy budow... Prowadzenie księgowości online to rewolucja, która oszczędza czas i pieniądze przedsiębiorców. Biuro rachunkowe jdg online pozwala na szybkie przesyłanie dokume...
- Remont mieszkania Liczba postów: 239 Grupa: Moja budowa Witam, Baluss www.baluss.pl to firma, oferująca bogaty wybór elementów balustrad oraz uchwytów do szkła, bardzo dobry do nowoczesnych i eleganckich konstrukcji...
- Dekorator wnętrz Liczba postów: 244 Grupa: Firmy budow... Interior decorating truly transforms a space. it’s amazing how the right design can affect mood and function. I’ve seen this firsthand through our recent projec...
- Listwa otwarta na remont Liczba postów: 13 Grupa: Budowa i re... No to super, że tak dbają o te nasze dane! Zawsze się zastanawiam, co te ciasteczka właściwie robią. Dobrze, że dają znać i tłumaczą, jak to zmienić w ustawieni...
- Jak dobrać kolor okien, drzwi i bramy garażowej Liczba postów: 18 Grupa: Budowa i re... Drzwi stalowe to świetny wybór, ale jeśli chodzi o wnętrza, zdecydowanie polecam drzwi Asilo od Entra. Nowoczesne wykończenie, np. w antracycie, nadaje pomieszc...