Dlaczego warto przeprowadzić przegląd techniczny pompy ciepła przed sezonem grzewczym?

Dlaczego warto przeprowadzić przegląd techniczny pompy ciepła przed sezonem grzewczym?

Pompy ciepła, podobnie jak każde inne urządzenia grzewcze, do prawidłowej pracy wymagają okresowej kontroli serwisowej. Ze względu na długoletni charakter inwestycji w źródło ciepła warto dbać o zachowanie jego optymalnych parametrów. Nie oznacza to jednak, że serwis pompy ciepła musi być droższy i bardziej skomplikowany niż jakiegokolwiek innego urządzenia grzewczego. Podpowiadamy,jak zadbać o pompę ciepła przed zimą. Czytaj dalej

 

W trakcie sezonu grzewczego powietrzna pompa ciepła pracuje od około 2000 do nawet ponad 3000 godzin. Jeżeli wykorzystywany jest również tryb chłodzenia latem, to wartość ta odpowiednio się zwiększa. Jak każde urządzenie mechaniczne, pompy ciepła do zachowania dobrego stanu technicznego wymagają okresowych kontroli serwisu. Przeglądy okresowe pomp Saunier Duval dokonywane są poprzez Serwisy Autoryzowane – czyli firmy posiadające odpowiednie narzędzia oraz profesjonalne przeszkolenie umożliwiające fachową inspekcję urządzeń.  W poniższym artykule wyjaśniamy, na czym polega oraz dlaczego warto wykonywać coroczny przegląd pompy ciepła. 


Przegląd serwisowy pompy ciepła typu powietrze-woda

Powietrzne pompy ciepła zarówno typu monoblok, jak i split składają się z dwóch głównych elementów – jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. W pompach typu split (GeniaAir split) elementy układu chłodniczego rozdzielone są pomiędzy obiema jednostkami. Większość podzespołów znajduje się w jednostce zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna zawiera skraplacz przekazujący ciepło bezpośrednio do instalacji grzewczej. W przypadku pompy ciepła typu monoblok (GeniaAir mono) cały układ chłodniczy znajduje się w jednostce zewnętrznej. W tej sytuacji często wykorzystuje się pośredni układ glikolowy pomiędzy pompą ciepła a budynkiem, aby zabezpieczyć urządzenie na przykład na wypadek długotrwałego zaniku zasilania z sieci. 


Dlaczego warto przeprowadzić przegląd techniczny pompy ciepła przed sezonem grzewczym?

 

Czytaj również: Fotowoltaika i pompa ciepła – niezależność energetyczna domu


W obu przypadkach pompy ciepła typu powietrze-woda są urządzeniami pracującymi w warunkach powietrza atmosferycznego o zmiennej temperaturze oraz wilgotności. W każdej godzinie pracy wentylator pompy ciepła tłoczy przez parownik nawet do kilku tysięcy metrów sześciennych powietrza. Urządzenia te projektowane są do zmiennych warunków pracy, lecz do zachowania pełnej sprawności wymagają okresowych przeglądów. 


Wybór technologii powietrznej pompy ciepła wpływa na to, jakie czynności serwisowe należy wykonać. Najbardziej newralgicznym elementem wymagającym kontroli serwisu jest jednostka zewnętrzna. Czynności wchodzące w skład przeglądu powinny polegać na kontroli:


 • stanu lamel parownika pod kątem zanieczyszczeń, 

 • wentylatora,

 • naczynia przeponowego instalacji c.o., 

 • zaworu bezpieczeństwa,

 • ciśnienia w układzie c.o.,

 • nastaw automatyki,

 • filtrów w układzie c.o.

 

Ponadto w związku z ustawą F-gazową w przypadku pomp typu split o ilości czynnika chłodniczego powyżej 2,4 kg (takich jak GeniaAir split HA 10-5 i HA 12-5) wymagana jest coroczna kontrola szczelności połączeń pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną. Przeprowadza się ją za pomocą elektronicznego detektora nieszczelności oraz poprzez kontrolę parametrów pracy układu chłodniczego. Bez względu jednak na rodzaj pompy ciepła kontrolę szczelności układu chłodniczego uważa się za dobrą praktykę.


Dlaczego warto przeprowadzić przegląd techniczny pompy ciepła przed sezonem grzewczym?

 

Czytaj również: Jak oszczędzać wodę w domu i ogrodzie - systemy zbierania deszczówki


W przypadku pomp ciepła typu monoblok, w których instalacja wewnątrz budynku i pompa ciepła zostały rozdzielone układem glikolowym, konieczna jest również kontrola elementów hydraulicznych tego układu. 


Serwis Saunier Duval – komfort i bezpieczeństwo

W przypadku wszystkich urządzeń grzewczych, w tym również pomp ciepła, zalecany jest coroczny przegląd techniczny wykonany przez Serwis Autoryzowany. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nasze urządzenie jest odpowiednio przygotowane do sezonu grzewczego i będzie pracowało z najwyższą sprawnością. Zakres czynności serwisowych przy pompach ciepła w dużej mierze nie odbiega od serwisu innych urządzeń grzewczych, dlatego też nie wiąże się z wyższymi kosztami.


Źródło: They PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Beton towarowy Liczba postów: 26 Grupa: Firmy budow... Jak na razie to nikt panu w tym wątku nie pomógł.To naprawdę jest bardzo źle. __________________________________ _______________ tanie przeprowadzki Kraków
 • Ile kosztuje budowa domu? Liczba postów: 677 Grupa: Budowa i re... Taka jest prawda, że koszt budowy domu zależy od wielu czynników. Od wielkości domu, różnych rozwiązań jakie chcemy do niego wprowadzić. Myślę, że jednak jak b...
 • hala namiotowa Liczba postów: 17 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy jesteście na etapie poszukiwań skutecznych rozwiązań, to myślę że warto abyście przejrzeli kilka ciekawych opcji w tym zakresie, które również...
 • Automatyczna brama garażowa Liczba postów: 40 Grupa: Budowa i re... Ja sie na tym nie znam ale dużo takich bram widziałam tutaj https://www.systemo.eu/oferta/bramy-gara zowe/. Może akurat i spasuje.
 • Innowacyjne opakowania Liczba postów: 113 Grupa: Budowa i re... Sprawne i skuteczne pakowanie towarów wymaga odpowiedniego sprzętu.Zastanawiam się nad zamówieniem przez sieć takich produktów hurtowo czyli w większej ilości.....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16126 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 135

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >