Dom bez rachunków, zasilany energią słoneczną

Dom bez rachunków, zasilany energią słoneczną

Prądem wyprodukowanym za pomocą paneli fotowoltaicznych możesz zasilać wszystkie urządzenia elektryczne w domu, w tym również pompę ciepła. W ten sposób ekologicznie i przy niemal zerowych kosztach – miesięczne koszty mogą wynieść jedynie 20 zł – ogrzejesz dom i podgrzejesz ciepłą wodę. Sprawdź, jak działają panele fotowoltaiczne i o czym pamiętać przed ich montażem. Czytaj dalej

 

Panele fotowoltaiczne korzystają z odnawialnych źródeł energii – w tym przypadku promieni słonecznych. Jest to możliwe dzięki zjawisku fotowoltaicznemu, które polega na tym, że na złączu półprzewodników w ogniwach fotowoltaicznych powstaje siła elektromotoryczna. To ona sprawia, że dochodzi do konwersji energii słonecznej na prąd elektryczny.  

 

Dom zasilany energią słoneczną

 

Powstałą energię elektryczną można wykorzystać na bieżące zapotrzebowanie energetyczne budynku, a nadmiar przekazać do sieci i potem odebrać 80% jej wartości w ciągu 1 roku. Co ważne, panele fotowoltaiczne działają przez cały rok, nawet w pochmurne czy zimowe dni. Warto jednak pamiętać, że tym czasie wyprodukują mniej energii – stąd dobrym rozwiązaniem jest właśnie magazynowanie prądu w systemie upustów w okresach większego nasłonecznienia. 

 

Czytaj również: Columbus Energy - fotowoltaika w najlepszym standardzie


Dom zasilany energią słoneczną


O czym pamiętać przed montażem paneli fotowoltaicznych?

Aby system fotowoltaiczny działał poprawnie i przynosił największe korzyści właścicielowi budynku, musi zostać spełnionych kilka warunków. Przed zamontowaniem paneli:

  • określ roczne zużycie energii elektrycznej w Twoim domu. Standardowe zużycie w domu jednorodzinnym to średnio 3-6 tys. kWh rocznie. Jeśli planujesz zamontować pompę ciepła, to musisz doliczyć do zużycia dodatkowe kWh. Znając zapotrzebowanie energetyczne budynku, z łatwością możesz policzyć potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej oraz liczbę modułów, które pozyskają tę energię.

  • oblicz, jaką powierzchnię dachu musisz wykorzystać, aby zamontować moduły. 

  • sprawdź wytrzymałość konstrukcji budynku. Jeden moduł fotowoltaiczny może ważyć nawet 20 kg, a najprawdopodobniej na swoim budynku nie zamontujesz tylko jednego panelu. Upewnij się więc, czy Twój dach wytrzyma takie obciążenie.

  • sprawdź projekt dachu. Pod panele fotowoltaiczne najlepiej sprawdzi się dach dwuspadowy, jednospadowy lub płaski. Jeśli jesteś na etapie projektowania i budowania domu bez rachunków, zwróć uwagę na ten aspekt. Jeśli chcesz zamontować panele na już wybudowanym domu, zwróć uwagę na najlepszy kąt nachylenia i najlepszą dostępność paneli do światła.

 

 

Dom zasilany energią słoneczną

Czytaj również: Jak działa mała fotowoltaica i w jakich sytuacjach zestaw solarny jest bardzo przydatny

 

Podczas montażu zadbaj o to, aby panele fotowoltaiczne miały bezpośredni dostęp do światła. Nie powinny zasłaniać ich drzewa lub inne budynki. Moduły zainstaluj na połaci dachu skierowanej na południe (największe nasłonecznienie), najlepiej pod kątem 20-45° – przy takim ułożeniu panele produkują energię przez większą część dnia.

 

Dom zasilany energią słoneczną

Źródło: They PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15721 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 139

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >