Fotowoltaika - dlaczego warto?

Fotowoltaika - dlaczego warto?

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają produkować darmową, czystą energię, nie dziwi więc, że ich popularność wzrasta z każdym rokiem. Poznajmy najważniejsze zalety fotowoltaiki. Dlaczego warto zainwestować w ten system? Czytaj dalej

 

Mając własny dom, musimy zatroszczyć się o to, by był jak najprzyjemniejszym miejscem do życia. Żeby tak było, powinniśmy pomyśleć o wielu kwestiach i zainwestować w ten projekt sporo pieniędzy. Jeden z większych wydatków wiąże się ze sposobem jego ogrzewania. Do wyboru są bardziej tradycyjne metody jak kupno pieca na paliwo stałe lub podłączenie do sieci gazowniczej, ale coraz więcej osób korzysta z ekologicznych źródeł energii. 

 

Fotowoltaika - dlaczego warto?

 

Czytaj również: Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed pożarem?

 

Chociaż początkowy koszt instalacji paneli fotowoltaicznych nie jest mały, to w trakcie eksploatacji ten wydatek zwróci nam się z nawiązką. Płacimy mniejsze rachunki za prąd, panele mają długą żywotność, są łatwe w obsłudze, a co równie ważne - korzystając z nich, dbamy o środowisko naturalne. Poza tym istnieją możliwości, by dofinansować montaż systemu fotowoltaicznego. Omówmy te wszystkie zalety!

 

Mniejsze rachunki za prąd - jak to możliwe?

Dzięki temu, że instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd, nie musimy kupować jej z sieci. Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie - chociaż instalacja paneli to dość duży wydatek, szybko o nim zapomnimy, gdyż będzie on stopniowo się zwracać z każdym niskim rachunkiem za pobraną energię elektryczną. Ma to tym bardziej znaczenie, że z każdym rokiem stawki za prąd rosną. Mając własne panele fotowoltaiczne, nie musimy się tego obawiać. Liczby nie kłamią - instalacja o mocy 1 kWp pozwala wyprodukować nawet 1100 kWh rocznie. Większa moc - 4 kWp zapewnia około 70-80% rocznego zapotrzebowania energii elektrycznej!

 

Łatwa obsługa, czyli o nic nie musimy się martwić

W przypadku bardziej tradycyjnych metod ogrzewania domu potrzeba wiele pracy przy obsłudze pieca. Mimo że są one coraz nowocześniejsze i mniej trujące środowisko (na ekogroszek czy pellet), to jednak wymagają wielu czynności, by mogły normalnie działać. W przypadku paneli fotowoltaicznych nie ma tego problemu, bo są one praktycznie bezobsługowe. 

 

Wystarczy, że panele zostaną zamontowane na dachu lub gruncie przez profesjonalną firmę, jak JB Energia i o nic się nie musimy martwić. Nie potrzeba żadnej późniejszej ingerencji ze strony inwestora, bo produkcja energii oraz jej przesył zachodzi w sposób automatyczny!

 

Długa żywotność paneli - poznajmy konkrety

Jak napisaliśmy, panele nie wymagają żadnych działań z naszej strony, co niewątpliwie jest ogromną zaletą. To samo powiemy o eksploatacji, która jest właściwie bezkosztowa. Jedynym i niedużym wydatkiem jest okresowe mycie modułów. Warto się o to zatroszczyć i wykonać tę pracę przynajmniej raz w roku, zwłaszcza po okresie zimowym. Powinniśmy też co jakiś czas ocenić, w jakim stanie są moduły i na bieżąco oczyścić je z kurzu czy innych zanieczyszczeń (np. odchodów ptaków).

 

Niezwykle istotną informacją jest też to, że moduły fotowoltaiczne cechuje wysoka trwałość. Producent zapewnia aż 25-letnią gwarancję. Przez cały ten czas mamy pewność, że nominalna moc wyjściowa nie spadnie poniżej 80%!

 

Najbardziej proekologiczne rozwiązanie

Panele fotowoltaiczne to ogrom korzyści - niższe rachunki za prąd, bezobsługowość i ogromna trwałość. Równie ważne jest to, że inwestując w to rozwiązanie, przyczyniamy się do lepszego dobrostanu środowiska naturalnego. To dlatego, że fotowoltaika nie emituje szkodliwych substancji. Podczas produkcji energii nie tworzą się takie związki jak dwutlenek węgla, tlenek węgla, tlenek azotu, tlenek siarki itp. Poza tym fotowoltaika nie wytwarza hałasu, nie zużywa wody itd. 

 

Nie tak drogo, czyli możliwość dofinansowania i odliczenie od podatku

Wspomnieliśmy już, że inwestycja w fotowoltaikę jest dość kosztowna, lecz nie musi taką być, bo mamy możliwość skorzystania z wielu możliwości dofinansowania. Dostępne są różne opcje - krajowe i lokalne, więc jak tylko zdecydujemy się na panele, warto dowiedzieć się, ile możemy zaoszczędzić na montażu. Oferowane są dogodne formy finansowania - nisko oprocentowany kredyt lub leasing.

 

Pełna niezależność od rynkowych cen

Napisaliśmy też o tym, że nie musimy się obawiać podwyżek cen energii, bo dysponując własną mini elektrownią fotowoltaiczną, jesteśmy od nich niezależni. Produkujemy prąd na własne potrzeby i nie musimy nerwowo spoglądać na działanie dostawców energii, którzy wystawiają coraz to wyższe rachunki. 

 

Już wiemy, dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne i cieszyć się z darmowej, czystej energii!

 

Czytaj również: Rynek instalacji fotowoltaicznych powrócił do stanu sprzed pandemii

 

 

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 254

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >