Fotowoltaika i pompa ciepła – niezależność energetyczna domu

Fotowoltaika i pompa ciepła – niezależność energetyczna domu

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda zużycie energii w Twoim domu? Nieustannie pobierasz prąd z sieci albo musisz stale zasilać wybrane przez siebie rozwiązanie grzewcze wykorzystując węgiel czy gaz. Wszystko to generuje koszty – zarówno rachunki za energię elektryczną, jak i wydatki poniesione na opał. Nie tylko za granicą, ale także w Polsce coraz więcej osób szuka alternatywnych sposobów na ogrzewanie i zasilanie budynku.

 

Odnawialne źródła energii to niewyczerpalne pokłady, z których korzystać może każdy z nas. Panele fotowoltaiczne kupuje coraz więcej z nas, dużym zainteresowaniem cieszy się także połączenie pompy ciepła i instalacji PV. W ten sposób ograniczysz wydatki i jednocześnie przyczynisz się do poprawy jakości powietrza. Sprawdź, jak możesz na tym skorzystać!

 

Czym jest fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna przekształca energię promieniowania słonecznego w prąd dostosowany do naszych urządzeń domowych. Przez cały rok na metr kwadratowy w Polsce pada około 1000 kW – to niewyczerpalna energia Słońca, z której możemy korzystać przy użyciu takiego systemu. Moduły fotowoltaiczne umieszcza się najczęściej na powierzchni dachu domu, ale można też na gruncie. Panele są skuteczne nie tylko latem, działają także zimą – nie chodzi bowiem o temperaturę powietrza, a nasłonecznienie.

 

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

  • Inwestycja w panele fotowoltaiczne może wydawać się sporym wydatkiem, ale można ubiegać się o dofinansowania, dzięki czemu zakup i montaż systemu nie będzie tak dotkliwy dla portfela. Zwrotu kosztów można się spodziewać w ciągu kilku lat.
  • Warto mieć na uwadze, że cena za kWh stale rośnie i można się spodziewać, że koszty energii elektrycznej będą coraz wyższe, dlatego instalacja PV jest świetnym sposobem na to, by uniezależnić się od podwyżek cen.
  • Nie należy też obawiać się, że fotowoltaika nie pokryje całego zapotrzebowania. Domów korzystających z tego źródła energii elektrycznej nie odłącza się od sieci energetycznej, a użytkownik może stać się prosumentem, czyli oddawać nadwyżki wyprodukowanego prądu dostawcy, a następnie odbierać go za darmo.
  • Na inwestycję w fotowoltaikę decydują się nie tylko właściciele domów, ale także coraz więcej firm i rolników.

 

Czytaj również: Kiedy instalacja fotowoltaiczna w domu jednorodzinnym jest opłacalna?

 

Fotowoltaika i pompa ciepła – niezależność energetyczna domu

 

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła to innowacyjne urządzenia grzewcze, wykorzystujące energię wody, gruntu lub powietrza. Pracują wydajnie nawet w bardzo niskich temperaturach i z powodzeniem ogrzewają dom i wodę użytkową. Warto mieć na uwadze, że koszty ogrzewania stanowią sporą część rachunków, a pompa jest doskonałym sposobem na to, by czerpać bezpłatną energię cieplną.

 

Fotowoltaika i pompa ciepła – niezależność energetyczna domu

 

Czytaj również: Poznaj zalety i wady paneli słonecznych

 

Taki system jest bezemisyjny i przyjazny dla środowiska. Użytkowanie pompy generuje spore oszczędności i jest najtańszą metodą wśród systemów grzewczych dla domów jednorodzinnych niekorzystających z ogrzewania miejskiego. Co jednak ważne, pompa potrzebuje prądu do zasilania sprężarki. Właśnie dlatego klienci coraz chętniej decydują się na instalację zarówno pompy, jak i fotowoltaiki.

 

Jak można połączyć fotowoltaikę z pompą ciepła?

Celem jest to, by pompa ciepła mogła pracować całkowicie za darmo. Po instalacji obu urządzeń dom staje się niezależny energetycznie, co generuje spore oszczędności, w zależności od mocy fotowoltaiki i pompy. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim przyjazne dla środowiska - w ten sposób dom uniezależnia się od konwencjonalnej, nieekologicznej energii, która pozostawia ogromny ślad węglowy. Taki system będzie przynosił z roku na rok coraz większe oszczędności ze względu na rosnące ceny prądu.

 

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawnie połączyć montaż fotowoltaiki i pompy ciepła, skontaktuj się z ekspertami z Flexipower Group. Firma oferuje oba systemy i tak dobiera rozwiązania, by zagwarantować jak największą niezależność energetyczną.

 

Dofinansowania

Zarówno na fotowoltaikę, jak i na pompy ciepła możesz uzyskać dofinansowanie. W przypadku paneli największym zainteresowaniem cieszy się program Mój Prąd, do którego właśnie trwa drugi nabór. Jest to jednorazowa dotacja w kwocie 5 tysięcy złotych. Z kolei na pompę ciepła można uzyskać dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze 2.0 – maksymalna kwota dotacji wynosi 20 250 złotych na pompy grunt-woda i woda-woda, 13 500 złotych w przypadku pomp typu powietrze-woda lub gruntowych o podwyższonej klasie efektywności energetycznej i do 3 000 złotych na pompy powietrze-potwietrze. Istnieją także regionalne programy, których celem jest zachęcanie mieszkańców do inwestycji w OZE. Warto przed zakupem rozejrzeć się wśród tych możliwości, by inwestycja szybciej się zwróciła.

 

Czytaj również: Domy z prefabrykatów - dlaczego w Polsce ciągle się źle kojarzą i jak przełamać te stereotypy

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Malowanie Liczba postów: 43 Grupa: Moja budowa Jeżeli dobrej jakości taśmy maskujące do malowania ścian to tutaj jak najbardziej warto zwrócić uwagę na ofertę przygotowaną przez producenta Tesa, gdzie nie br...
  • Wydrukuj trójwymiarowe przedmioty Liczba postów: 37 Grupa: Budowa i re... Jeżeli chodzi o sprzęt 3d, który jest teraz coraz bardziej popularny to ja wykorzystuję Ultimaker 2 GO do róznych wydruków i jestem zadowlony. Do tego filamenty...
  • Jak powstaje beton? Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... Skład betonu w dużej mierze zależy od jego przeznaczenia. Inny skład będzie dobrany, gdy surowiec będzie znajdował się głównie w środowisku wilgotnym, a inny gd...
  • Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 304 Grupa: Firmy budow... Nasz okna zamówiliśmy w firmie Drutex, Zależało nam by i rdzeń był w kolorze ramy, antracyt rzecz jasna. Maja w ofercie takie, do tego ze świetnymi parametrami....
  • wesele w plenerze Liczba postów: 54 Grupa: Firmy budow... Zobacz w restauracji Na Skrajnej w Ząbkach, znajomi myślą o takim weselu w plenerze tam właśnie. Na https://naskrajnej.pl/wesela-w-plenerze/ masz szczegóły, jed...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16162 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 174

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >