Jak można sprawdzić dźwiękoszczelność okien i drzwi?

Jak można sprawdzić dźwiękoszczelność okien i drzwi?

Dom to przede wszystkim miejsce odpoczynku. Po ciężkim dniu pracy potrzeba ciszy i spokoju jest więcej niż uzasadniona. Głośna okolica, ruchliwa droga oraz szczekające psy sąsiadów mogą w tym skutecznie przeszkodzić. Hałas to przyczyna ciągłego rozdrażnienia, złego samopoczucia oraz problemów ze snem. Chcąc temu zaradzić - warto jest o tym pomyśleć już w momencie wstawiania okien i drzwi. Czytaj dalej

 

 

Pomiar dźwięku

Poziom natężenia dźwięku mierzony jest w decybelach. Aby zrozumieć, jak wielka jest różnica pomiędzy poszczególnymi dźwiękami, warto wspomnieć, że decybele są jednostką logarytmiczną. Głośność zwiększona o 10 decybeli, jest dziesięciokrotnie większa od pierwotnej, o 20 dB - 100 krotnie, natomiast o 30 dB – aż 1000 krotnie. Dlatego też, zmniejszenie natężenia dźwięku nawet o 1 – 2 decybele daje ogromny efekt.

 

Jak obliczyć dźwiękoszczelność - izolacyjność akustyczna

Negatywny wpływ na nasz wypoczynek mają dźwięki, których natężenie rozpoczyna się już od 35 decybeli. Wskaźniki izolacji akustycznej mierzone są w tych samych jednostkach, natomiast im większa jest ich wartość, tym mniej dźwięku przenika do środka.

 

 Wyróżniamy wskaźnik właściwy (Rw), oraz adaptacyjne (C oraz Ctr), które stosowane są w zależności od rodzaju dźwięków. Na czym to wszystko polega?

 

Jak można sprawdzić dźwiękoszczelność okien i drzwi?

 

Czytaj również: Dlaczego szczelne zamykanie okien w okresie zimowym nie sprzyja naszemu zdrowiu?

 

W przypadku, gdy liczymy izolacyjność dla dźwięków o niskiej lub średniej częstotliwości (R1), od Rw odejmujemy wartość C, czyli 1-3 dB.  Jeżeli natomiast hałas dotyczy częstotliwości wysokich, to samo robimy z Ctr, które wynosi 4-8 dB i otrzymujemy R2. 

 

Aby obliczyć jak bardzo stłumiony dźwięk z zewnątrz, wystarczy wykonać odejmowanie.  Przejeżdżający pociąg wydzielający 80 dB minus okno o R2 50 dB to 30 dB w pomieszczeniu.

 

„W przypadku standardowych szyb o grubości 4 mm, izolacyjność akustyczna wynosi około 32 dB. Poziom dźwięku, podczas, gdy znamy izolacyjność okna, łatwo jest określić. Jej natomiast - nie da się wyliczyć matematycznie. Dźwięk jest na tyle skomplikowaną materią, że pomiary dokonywane są dopiero po złożeniu oraz zamontowaniu okna, natomiast badania muszą zostać przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych. Dopiero mając gotowe wyniki, producenci są w stanie przewidzieć, jaką izolacyjność akustyczną będzie miało okno wyprodukowane w określony sposób” – mówi specjalista z fabryki okien i drzwi DMD – Tomasz Januszewski. 

 

 

Dźwiękoszczelność drzwi i okien

Technologia produkcji stolarki nieustannie się rozwija, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie komponentów, które jednocześnie będą cieszyły oko wspaniałym wyglądem, oraz dobrze spełniały swoje funkcje. Dźwiękoszczelność to cecha, która wcale nie musi negatywnie wpływać na inne właściwości.

 

Jeśli chodzi o okna, pierwszą myślą jest najczęściej zastosowanie bardzo grubego szkła. Mogłoby się również wydawać, że z im większej ilości tafli składa się szyba, tym większa będzie również dźwiękochłonność. Czy jest tak w rzeczywistości?

 

„Jeżeli będą to tafle tej samej grubości – nic się nie zmieni. Można to wytłumaczyć fizycznie: jak wiadomo, dźwięk jest falą. 4-milimetrowa szyba, przez którą przechodzi; mówiąc w skrócie, „wycina” określoną długość fali. Jeżeli kolejna tafla będzie tej samej grubości, nie zatrzyma tej samej wartości po raz drugi. Dlatego też – do zwiększenia izolacyjności akustycznej, stosowane są szyby o różnych parametrach, na przykład 4 i 6 mm, lub w oknach dwukomorowych – 4, 6, 8 mm” – dodaje Tomasz Januszewski.

 

Komory, czyli przestrzenie między taflami, wypełniane są natomiast gazem, zapewniając jeszcze lepszą dźwiękochłonność. Standardowo jest to argon, lecz jeszcze lepsze parametry osiągają okna z kryptonem.

 

Czytaj również: Drzwi przesuwne progiem zero milimetrów zapewniają płynne przejście z salonu do ogrodu

 

W przypadku okien, najwięcej powierzchni zajmują przede wszystkim szyby - w przypadku drzwi - niekoniecznie. Z powodu różnic w budowie, dźwiękoszczelność uzyskiwana jest oczywiście w zupełnie inny sposób.


W drzwiach akustycznych, najważniejsze jest również wnętrze. Wypełnione są kilkoma warstwami płyt, blachy, lub innego materiału. Tutaj - ważną rolę odgrywają uszczelki, oraz odpowiedni docisk skrzydła do ościeżnicy. Niewielka nieszczelność może spowodować nieskuteczność całości.

 

Klucz do sukcesu? Dobry montaż

Nawet najlepszej jakości okna nie będą spełniać swojej funkcji, jeżeli zostaną źle zamontowane. Nie inaczej jest w przypadku tych, które mają za zadanie tłumić dźwięki. Tutaj, najważniejsza jest przede wszystkim ich szczelność. Jeżeli przepuszczają ciepło, analogicznie - przepuszczają również hałas. Stawiając na jakość jest więc zlecić montaż profesjonalistom.

Źródło: Opublikowani / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Śruby - gdzie tanio większe ilości? Liczba postów: 70 Grupa: Firmy budow... Dobry wybór śrub nierdzewnych dostaniecie online w https://sruby24.pl/790-sruby Kupicie tam wszystkie śruby jakich potrzebujecie, w tym śruby z łbem walcowym i....
  • Budowa maszyn Liczba postów: 188 Grupa: Firmy budow... Jeżeli jesteśmy w temacie maszyn specjalistycznych to może kogoś z was zainteresuję zakup tzw dozowników celowych. Dozowniki celkowe to urządzenia, które służą...
  • Jakie metody stosuje się do obróbki blachy? Liczba postów: 89 Grupa: Budowa i re... Dobry artykuł. Jednak ja wolę zlecić to profesjonalnej firmie aby wykonała to dla mnie lepiej ponieważ sam się na tym nie znam. Niedawno korzystałem z usług www...
  • Nowinki technologiczne w oknach i drzwiach tarasow... Liczba postów: 102 Grupa: Budowa i re... kredyt na mieszkanie w Krakowie Amtrust Group zapewnia profesjonalne doradztwo kredytowe w zakresie kredytów na mieszkanie, dom i działkę, kredytów firmowych, k...
  • Buty robocze Liczba postów: 194 Grupa: Moja budowa Obuwie robocze możesz zamówić tutaj https://pro-materials.pl/. Wybór jest bardzo duży! W ofercie znajdziesz też odzież roboczą wysokiej jakości a także narzędzi...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17580 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 174

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >