
Jak się prezentuję rynek wózków widłowych?
Okres spowolnienia gospodarczego mocno odbił się na rynku wózków widłowych. Pierwszy kwartał 2011 roku przyniósł znaczną poprawę koniunktury i pozytywne prognozy na najbliższe lata.
Czytaj dalej
Prognozy są optymistyczne
Według najnowszych doniesień szacowana wartość rynku wózków widłowych na rok 2011 w Polsce to około 164 mln EUR. Wszystko wskazuje, że w najbliższym okresie poziom ten będzie stały i jedynie drastyczne zmiany koniunktury mogą zaburzyć jego równowagę. Polska stała się bardzo dobrą bazą logistyczną i łącznikiem Zachodu z Europą Wschodnią. Na ożywienie w branży wózków widłowych wpływ ma przede wszystkim wzrost zainteresowania nową powierzchnią magazynową.
Czytaj również: Wielofunkcyjny wózek widłowy
Według raportu Colliers International w pierwszy kwartale 2011 roku całkowite zasoby powierzchni magazynowych w Polsce wynosiły ponad 6,45 mln m², na co składa się blisko 33 800 m² nowych inwestycji. Stabilizacja oddawanych do użytku powierzchni oraz wzrost wolumenu transakcji sprawia, że czołowi producenci wózków widłowych są optymistycznie nastawieni do sytuacji na rynku.
Nowe kierunki rozwoju
Borys Wochna, prezes firmy STILL Polska, pozytywnie ocenia kondycję firmy na początku 2011 roku. – Przychody w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku wzrosły w całej branży. Na dobre wyniki poza sprzedażą nowych wózków widłowych, wpływa także rynek wózków używanych, które są coraz chętniej wybierane w Polsce – dodaje. Coraz bardziej popularną tendencją na rynku jest zmiana finansowania floty przez firmy – zarówno małe, jak i duże korporacje decydują się na leasing lub wynajem długo i krótkoterminowy.
Czytaj również: Wózki narzędziowe praktyczne i niezawodne
Dzięki temu można optymalnie zaplanować koszty związane z wydatkami na flotę oraz utrzymać ją w relatywnie dobrej kondycji. Producenci wózków widłowych kładą coraz większy nacisk na zmniejszani e kosztów użytkowania i ekologiczność maszyn. Widocznym trendem jest także ukłon w stronę wygody operatora i łatwości obsługi, w tym wymiany baterii i zasilania. Duża konkurencja na rynku oraz oczekiwania klientów sprawiają, że producenci wychodzą z korzystnymi ofertami finansowania i serwisowania wózków.
Atmosfera po kryzysie
Rynek transportu i logistyki, z prawie 5 procentowym udziałem w PKB, jest ważnym składnikiem polskiej gospodarki. Według raportu przygotowanego na ten temat przez ING łączny przychód w 2007 roku oscylował na poziomie 100 mld złotych, a zatrudnienie w tym sektorze to około 400 tysięcy pracowników. Światowy kryzys, który nastąpił w 2008 roku a do Polski dotarł ze stosunkowym opóźnieniem, mocno odbił się na kondycji finansowej firm produkcyjnych i usługowych. Zwłaszcza spadek rozwoju powierzchni magazynowych osłabił kondycję branży wózków logistycznych. Według statystyk European Materials Handling Federation wartość produkcji sprzętu magazynowania, włączając w to jego naprawy i utrzymanie, z powodu opóźnienia gospodarczego spadła o ponad 25% w całej Europie.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Elektronika Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Ostatnio kompletowałem sprzęt do nowego warsztatu i trafiłem na https://www.zasilacze-meanwell.pl Nie spodziewałem się, że znajdę tak dobrze przygotowaną stronę...
- Dekorator wnętrz Liczba postów: 202 Grupa: Firmy budow... Bigg Boss 19 is expected to be even better, as it will open doors for commoners once again, with only a few celebrities joining the season. This mix promises m...
- Czy domy modułowe to przyszłość budownictwa? Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Co na elewację domu - może drewno? Liczba postów: 73 Grupa: Budowa i re... to interesujące
- Czym kierować się wybierając drzwi zewnętrzne Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... Ja drzwi w domu wymieniałem kilka lat temu ale faktycznie coraz częściej myślę o tym, aby znów je wymienić.. trochę są zjechane i niestety nie są w 100% nieprze...