Podesty ruchome - charakterystyka i zastosowanie

Podesty ruchome - charakterystyka i zastosowanie

Każdy z nas z pewnością chociaż raz w życiu widział podest ruchomy. Urządzenie to wykorzystywane jest do prac na wysokościach. Służy do przenoszenia materiałów i osób na stanowiska robocze. Wyróżniamy kilka rodzajów podestów ruchomych. Sprzęty różnią się od siebie typem napędu oraz zastosowaniem. Co dokładnie oznacza termin podest ruchomy? Gdzie najlepiej sprawdzą się te urządzenia? Czytaj dalej

Podest ruchomy - co to jest?

Podest ruchomy to urządzenie dźwigowe, objęte nadzorem UDT (Urząd Dozoru Technicznego). Składa się z trzech głównych elementów - platformy roboczej bądź gondoli, wysięgnika oraz podwozia. Ponadto, najważniejszym elementem w podnośnikach ruchomych jest układ hydrauliczny. Tak, jak zostało wspomniane, ruchomy podest przeznaczony jest do przenoszenia towarów oraz osób na konkretne stanowisko pracy, znajdujące się na określonej wysokości. Sprzęt może być obsługiwany zarówno w pionie, jak i poziomie, co bez wątpienia usprawnia pracę. Ruchome podesty stanowią alternatywę dla tradycyjnych rusztowań stałych. Zgodnie z Ustawą z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym, by zostać operatorem podestu ruchomego należy zdobyć odpowiednie kwalifikacje potwierdzające zdobytą wiedzę i umiejętności.

 

Rodzaje podestów ruchomych

Podesty ruchome przejezdne

Podesty przejezdne zbudowane są z podwozia, platformy roboczej oraz specjalnej konstrukcji nośnej, która łączy się z podwoziem. Urządzenia te mogą być wyposażone we własny napęd (podesty samojezdne) lub przystosowane do holowania (podesty przewoźne). Te pierwsze, czyli z własnym napędem dzielimy na kołowe i gąsienicowe. Tego typu maszyny mają wszechstronne zastosowanie w różnorakich pracach budowlanych i montażowych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.


Czym są podesty ruchome? ⇛ Najpopularniejsze rodzaje podnośników ⇛ Jakie jest zastosowanie podestów ruchomych? Ważne informacje. Sprawdź więcej!

 

Czytaj również: Odzież robocza na jesień i zimę dla pracowników – o czym musi pamiętać pracodawca?


Podesty ruchome, zwane inaczej podnośnikami lub wysięgnikami, dodatkowo dzielą się na:

  • Podnośniki nożycowe,
  • Teleskopowe,
  • Przegubowe,
  • Przegubowo-teleskopowe.

 

Podesty ruchome wiszące

Podesty wiszące składają się z lin nośnych, na których opuszczany jest kosz (platforma robocza). Konstrukcja ta zawieszona jest na specjalnych dźwigarach, przytwierdzanych do dachu budynku. Takie rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości ustawienia tradycyjnego rusztowania. Podesty ruchome wykorzystywane są głównie do wykonywania prac remontowych przy elewacji budynku. 

 

Podesty ruchome masztowe

Podesty masztowe inaczej zwane samowznoszącymi zbudowane są z platformy roboczej, masztu (jednego lub dwóch), podwozia oraz mechanizmu napędowego, po którym porusza się platforma robocza. Urządzenia te służą do przemieszczania osób, jak również niezbędnych materiałów na miejsce pracy. Podesty masztowe są niezwykle zwrotne. Podobnie, jak wszystkie maszyny podlegają dozorowi technicznemu.


Zastosowanie podestów ruchomych

Podesty ruchome znajdują zastosowanie w wielu branżach i sektorach. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność przeprowadzenia prac na wysokości. Nie da się ukryć, iż najczęściej ma to miejsce na placach budowy, przy liniach energetycznych, wycince drzew i nie tylko. Jak się okazuje, ruchome podnośniki doskonale spiszą się podczas wielu innych czynności, tj. chociażby mycie okien biurowców, czy czyszczenie przeszkleń. Wysięgnik przyda się również do powieszenia plakatu reklamowego w przestrzeni publicznej, np. na ścianie wysokiego budynku.

Na rynku możemy spotkać wiele firm oferujących wynajem podestów ruchomych. W żadnym wypadku nie musimy obawiać się o ich wytrzymałość i stabilność, ponieważ ich stan jest na bieżąco kontrolowany. Niedopuszczony do użytku sprzęt z całą pewnością mógłby stanowić zagrożenie zdrowia, a nawet życia.


Podsumowanie

Podesty ruchome to urządzenia umożliwiające bezpieczną i komfortową pracę na wysokości. Są używane w miejscach, gdzie niemożliwe jest transportowanie pracowników oraz materiałów w inny sposób. Mowa tutaj przede wszystkim o branży budowlanej, ale nie tylko. W obsłudze podestów ruchomych olbrzymie znaczenia ma wiedza i umiejętności. Nawet najdrobniejszy błąd może stwarzać ogromne niebezpieczeństwo.

 

Czytaj również: Wózek wysokiego składowania czy widlak elektryczny - co wybrać?


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Beton architektoniczny - płyty elewacyjne Liczba postów: 9 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, Jeżeli na elewacji chcemy uzyskać efekt betonu, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie tynku modelowanego Foveo-Tech TSS 05. Tynk jest c...
  • Szambo Liczba postów: 77 Grupa: Moja budowa Warszawa mimo że jest stolicą nie jest w pełni skanalizowana. W takich dzielnicach jak Wawer, czy nawet Białołęka są ulice gdzie nie ma rurociągu kanalizacji mi...
  • Geodeta do obsługi budowy Liczba postów: 419 Grupa: Firmy budow... Kogo polecacie?
  • meble na wymiar Liczba postów: 177 Grupa: Firmy budow... Też się zgadzam z tym, ze meble robione na wymiar są najbardziej funkcjonalne. W moim domu przerabiałem meble z modułów i powiem wam, że nigdy nie dało się do...
  • obróbka skrawaniem Liczba postów: 26 Grupa: Firmy budow... Jeżeli ktoś z was szuka firmy, która oferuję takie usługi jak obróbka skrawaniem to polecam zapoznać się ofertą firmy z Olkusza. Firma METALOPLAST https://www.m...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17348 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 212

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >