Podnośniki teleskopowe koszowe - numer 1 w pracy na wysokościach

Podnośniki teleskopowe koszowe - numer 1 w pracy na wysokościach

Gdy w grę wchodzi praca na dużych wysokościach - nie może być mowy o pomyłkach, braku stabilności czy braku wydajności. Liczy się zarówno czas, jak i dokładność wykonywanych zadań, a poza tym bezpieczeństwo podnoszonych pracowników. Istnieją urządzenia, które bez problemu spełniają wszystkie te wymagania, nawet w trudno dostępnych miejscach. Są to oczywiście ładowarki teleskopowe. Czytaj dalej

Podnośniki teleskopowe - rodzaje

Podnośniki teleskopowe można podzielić ze względu na konstrukcję urządzeń lub ich napęd.  Ze względu na typ budowy wyróżnia się:

 

●      podnośniki nożycowe,

●      oraz podnośniki koszowe - które dysponują znacznie większą wysokością podnoszenia.

 

Obydwa typy maszyn bywają także klasyfikowane ze względu na swoje funkcje jako platformy robocze.

 

Podnośniki teleskopowe koszowe - numer 1 w pracy na wysokościach

 

Czytaj również: Jak wykorzystać zimową przerwę w pracy maszyn budowlanych?

 

Natomiast pod względem napędu można mówić o podnośnikach elektrycznych lub podnośnikach spalinowych. Podnośniki elektryczne z powodzeniem wykorzystywać można zarówno wewnątrz i na zewnątrz budynków (podobnie jak wózki widłowe elektryczne), z kolei podnośniki teleskopowe spalinowe nadają się do użytku tylko na zewnątrz z uwagi na emisję spalin do powietrza.

 

Podnośnik koszowy - gdzie sprawdza się najlepiej?

Podnośniki koszowe z uwagi na swoje charakterystyczne wyposażenie czyli kosz - przeznaczone są do transportu (głównie pionowego) pracowników znajdujących się w koszu. Większość z nich wyposażona jest w system zdalnego sterowania, dzięki któremu do obsługi pojazdu wystarczy zaledwie jedna osoba.

 

Podnośniki teleskopowe koszowe - numer 1 w pracy na wysokościach

 

Gdzie pracuje się na tego typu urządzeniach? Kiedy korzysta się z ich pomocy? Podnośniki teleskopowe wykorzystuje się do prac na wysokości, które muszą być wykonywane przez pracowników. Mają one za zadanie unieść osoby (wraz z narzędziami czy materiałami)  pod wskazane miejsce - np. na dach / na daną konstrukcję itp. Oznacza to, że sprawdzają się one przede wszystkim:

 

●  w branży budowlanej (w pracach dekarskich, przy elewacji, podczas montażu orynnowania itp);

●  podczas montażu konstrukcji stalowych, takich jak sceny, hale, magazyny;

●  w wykonywaniu prac z zakresu utrzymania czystości oraz eksploatacyjnych (mycie okien, czyszczenie elewacji, rynien itd);

●  przy zadaniach związanych z utrzymaniem zieleni wokół dróg, przejazdów kolejowych itd. (podcinanie gałęzi, wycinka drzew),

●  do prac dotyczących konserwacji, jak i napraw trakcji kolejowych, czy przewodów wysokiego napięcia.

 

Podnośniki teleskopowe stanowią niebywałe ułatwienie dla wielu odpowiedzialnych prac, które nie sposób byłoby wykonać z poziomu podłoża.

 

Podnośniki koszowe - zabezpieczenia

W przypadku podnośników teleskopowych bardzo dużą rolę odgrywają aspekty takie jak: prędkość podnoszenia, udźwig czy zasilanie, ale bez względu na nie - każdy pojazd musi być odpowiednio zabezpieczony.

 

Używanie podnośników na dużej wysokości jest w pełni bezpieczne dzięki stabilnej, solidnej konstrukcji, odpowiednio wyważonemu ramieniu teleskopowemu oraz właściwie przygotowanej platformie roboczej.

 

Czytaj również: Textilsharing - wypożyczalnia odzieży roboczej dla pracowników budowlanych

 

Platforma (czy inaczej kosz) musi posiadać solidne barierki zamontowane na odpowiedniej wysokości, które chronią przed wypadnięciem. Dodatkowo w większości tego typu konstrukcji podłoże kosza wyłożone jest matami antypoślizgowymi lub specjalnie zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniać dobrą przyczepność.

 

Niektóre ładowarki teleskopowe także posiadają możliwość dokupienia oraz montażu platformy roboczej - przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrany model ma taką opcję.

 

Podsumowanie

Wykorzystanie podnośników teleskopowych do prac na dużych wysokościach to najlepsze rozwiązanie, gdy liczy się precyzja maszyny i jej systemu unoszenia, szybkość pracy oraz bezpieczeństwo. Podnośnik teleskopowy ze względu na wydajny napęd jest w stanie pracować w pionie zarówno przy usługach montażowych, jak i wykończeniowych. Dlatego maszyny te są tak często i chętnie wybierane przez firmy świadczące usługi budowlane.

 

Podnośniki teleskopowe koszowe - numer 1 w pracy na wysokościach

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 281

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >