Powstał pierwszy dom wydrukowany w  technologii 3D

Powstał pierwszy dom wydrukowany w technologii 3D

Dom o powierzchni 95 m2 składający się z 5 pokoi, zaokrąglonych ścian, okien i drzwi oraz wyposażony w pompę ciepła powstał… w ciągu zaledwie kilku dni za pomocą rewolucyjnej technologii – drukarki 3D. Projekt Yhnova zrealizowano we Francji, a jego celem jest wprowadzenie zmian w budownictwie pozwalających na szybkie budowanie przystępnych cenowo, adaptacyjnych i energooszczędnych mieszkań. Czytaj dalej

 

Projekt domu wydrukowanego w drukarce 3D powstał dzięki inicjatywie społeczności z Nantes we Francji – Uniwersytetu Nantes, organizacji Nantes Métropole Habitat oraz architektów, producentów, podmiotów publicznych i społeczno-gospodarczych. Dom został wydrukowany za pomocą drukarki BatiPrint3D wyposażonej w sterowane laserowo, czterometrowe ramię do drukowania materiałów budowlanych w ustalonym kształcie – w tym przypadku konstrukcji z zaokrąglonymi ścianami. Drukarka drukowała poszczególne warstwy od podłogi w górę, tworząc ściany składające się z dwóch warstw pianki i jednej warstwy betonu. Powstała w ten sposób konstrukcja stanowi świetną barierę izolacyjną.


Pierwszy dom wydrukowany w drukarce 3D

 

Czytaj również: Domy o niskim zapotrzebowaniu na energię mogą zmniejszyć smog


Samo wydrukowanie konstrukcji budynku za pomocą drukarki 3D trwało zaledwie 54 godziny. Kolejne dni poświęcono na prace wykończeniowe – montaż okien i drzwi, instalacji grzewczych i inne. Dom Yhnova wyposażono ponadto w wiele czujników monitorujących jakość powietrza oraz temperaturę wewnątrz.

 

Pierwszy dom wydrukowany w technologii 3D z zamontowaną pompą ciepła

W projekt budowy innowacyjnego budynku w technologii 3D zaangażowała się również marka Saunier Duval. Jak podkreśla przedstawiciel francuskiego oddziału Saunier Duval Stephanie Benke – Prócz tradycyjnych projektów w naszej branży regularnie pracujemy nad projektami innowacyjnymi. W tym przypadku nad projektem Yhnova. Zaproponowaliśmy osobom odpowiedzialnym za instalacje ogrzewania i ciepłej wody urządzenie przyszłościowe: pompę ciepła. System grzewczy został zainstalowany w nowatorskim budynku, ale jest też polecany w programach termomodernizacji zwykłych domów np. w ramach polskiego programu Czyste Powietrze.


Powstał pierwszy dom wydrukowany w technologii 3D

 

Czytaj również: Budownictwo modułowe to budownictwo obarczone ograniczeniami? Fakt czy mit?


W ofercie Saunier Duval znajduje się powietrzna pompa ciepła GeniaAir Split, która wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu do ogrzewania lub chłodzenia budynku oraz produkcji ciepłej wody użytkowej. System GeniaSet Split składa się z dwóch części: jednostki zewnętrznej GeniaAir Split (możliwość zamontowania na zewnętrznej ścianie budynku, dachu lub jako wolnostojące urządzenie w ogrodzie) oraz jednostki wewnętrznej GeniaSet Split (centrala grzewcza instalowana w pomieszczeniu, urządzenie o wymiarach zbliżonych do wielkości standardowej lodówki). Cały system grzewczy Saunier Duval jest ultra cichy, jego emisja dźwięku plasuje się na poziomie jedynie 32 dB.

 

Powstał pierwszy dom wydrukowany w technologii 3DPogodowy regulator systemowy

Źródło: They PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 384

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >