Rodzaje zagęszczarek do gruntu stosowanych w budownictwie

Rodzaje zagęszczarek do gruntu stosowanych w budownictwie

Branża budowlana jest jedną z najbardziej zaawansowanych technicznie gałęzi przemysłu, w których użytkuje się setki wyspecjalizowanych narzędzi o wielu przeznaczeniach, zazwyczaj bardzo skonkretyzowanych. Urządzeniem wykorzystywanym szczególnie często w brukarstwie oraz pracach ziemnych np. podczas układania kostki brukowej czy budowy dróg i chodników, są zagęszczarki do gruntu. Sprzęt ten umożliwia zagęszczenie gruntu poprzez usunięcie z jego struktury pęcherzyków powietrza oraz zalegającej wody, które znacznie obniżają nośność i wpływają negatywnie na trwałość sypkiego podłoża. Co ciekawe jednak, na rynku znajdziemy wiele rodzajów zagęszczarek, które różnią się między sobą budową oraz wieloma parametrami technicznymi. Warto je poznać. Czytaj dalej

Sposób prowadzenia zagęszczarki – podstawowe kryterium wyboru odpowiedniego modelu

Zagęszczarki różnią się pomiędzy sobą głównie sposobem realizowania pracy. Modele prowadzone ręcznie są dedykowane do ręcznej obsługi przez operatora, a ich podstawową zaletą jest stosunkowo niewielka masa własna, która umożliwia łatwy transport urządzenia pomiędzy różnymi placami budowy. Wadą takiego modelu jest jednak stosunkowo niewielka siła odśrodkowa wskutek niskiej wagi całego sprzętu, która jest w stanie spenetrować jedynie płytsze warstwy gruntu. 

 

Rodzaje zagęszczarek do gruntu stosowanych w budownictwiefot. materiały prasowe

Czytaj również: Najbardziej popularne rodzaje bitów dla profesjonalistów

 

Warianty samoprzesuwne są już znacznie większe i masywniejsze, dlatego znajdują zastosowanie podczas prac budowlanych w szerszym zakresie. Operator musi nadać im właściwy kierunek, zaś sam ruch jest skutkiem ciągłych wibracji płyty roboczej, dlatego nie wymaga się od operatora użycia siły. Wśród modeli samoprzesuwnych wyróżniamy warianty jednokierunkowe, które pracują wyłącznie na wprost, jak i wersje rewersyjne, wyposażone dodatkowo w bieg wsteczny umożliwiający cofanie urządzeniem.

 

Na rynku znajdziemy także modele podczepiane do pojazdu, wyposażone w zdecydowanie największą płytę roboczą, która umożliwia szybką obróbkę największych przestrzeni. Z reguły zagęszczarki tego typu cechują się wysoką wydajnością, lecz także wymagają dużej ilości wolnego miejsca wokół pojazdu wolnobieżnego oraz możliwości jego wjazdu na plac. Wszystkie modele zagęszczarek do gruntu znajdziemy w sklepie Norwit.pl https://norwit.pl/34-zageszczarki-gruntu.

 

Ubijaki – niezbędne w ciasnych korytarzach

Ubijaki, znane także na rynku budowlanym jako skoczki, są dość charakterystyczne ze względu na swoją nietypową budowę. Są bowiem stosunkowo wysokie i wyposażone w płytę roboczą o bardzo niewielkiej powierzchni, dlatego służą wyłącznie do niektórych rodzajów prac ziemnych. Duża siła odśrodkowa działająca na niewielką płytę sprawia, że ubijak znacznie mocniej zagęszcza podłoże i może je obniżyć wskutek swojej pracy nawet o kilkanaście centymetrów. Warto jednak wiedzieć, że zrobi to stosunkowo nierównomiernie, dlatego znajduje zastosowanie tylko w niektórych aplikacjach.

 

Nie można także zapomnieć o walcach

Walce to urządzenia podczepiane, prowadzone ręcznie lub samodzielne, które charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością oraz efektem końcowym w postaci równego podłoża, które stanowi idealny fundament pod drogi. Walce cechują się wysoką masą własną i zarazem także wysoką siłą odśrodkową, a ich transport z reguły wymaga zastosowania ciężkich samochodów ciężarowych. Poszczególne modele różnią się liczbą wałów oraz ich średnicą, a także sposobem zasilania (benzyna, diesel).

 

Czytaj również: Wiertło udarowe SDS-Plus: efektywna praca w betonie i murze

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 142

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >