Rolety zewnętrzne - czyszczenie i konserwacja

Rolety zewnętrzne - czyszczenie i konserwacja

Rolety zewnętrzne są doskonałym wyborem, jeśli chcemy zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się budynku latem oraz utracie ciepła zimą. Dodatkowo, wiele z nich zapewnia także ochronę przed hałasem, a niektóre mają właściwości antywłamaniowe. Jednak, aby spełniały one swoją rolę, muszą być odpowiednio czyszczone oraz konserwowane. Dlaczego jest to takie ważne i w jaki sposób myć rolety zewnętrzne? Czytaj dalej

 

 Dlaczego jest to takie ważne i w jaki sposób myć rolety zewnętrzne?


Odpowiednie działanie

Czyszczenie rolet zewnętrznych jest bardzo istotne, dzięki temu możliwe jest zachowanie ich prawidłowego działania. Szczególnie po okresie zimowym, kiedy są narażone na negatywne oddziaływanie wielu czynników atmosferycznych, takich jak śnieg, niskie temperatury i wiatr, a także mogą być znacznie zanieczyszczone piaskiem i błotem. W związku z tym, mycie ich pancerza należy przeprowadzić co najmniej 2 - 3 razy do roku. Nie zaleca się jednak tego zabiegu w okresie, kiedy temperatury zaczynają spadać poniżej zera, ponieważ może to spowodować zamarznięcie kropelek wody w obrębie rolet i uszkodzenie ich mechanizmów. Oprócz oczyszczenia zewnętrznej powierzchni, należy zadbać także o konserwację ich prowadnic. Utrzymanie ich w dobrym stanie zapewni bezproblemowe funkcjonowanie na długie lata.

 

Jak czyścić pancerz rolet?

Jeśli są one sterowane mechanizmem elektrycznym, podstawową kwestią jest odłączenie ich od prądu. Następnie należy zbadać, czy na powierzchni rolet nie znajduje się piasek lub inne drobinki, które mogłyby zarysować lamele. W takim wypadku, zaleca się ostrożne spłukanie ich z powierzchni, najlepiej bieżącą wodą w letniej temperaturze. Następnie można przystąpić do mycia ich przy użyciu miękkiej gąbki lub ściereczki oraz delikatnego środka myjącego. Dobrze sprawdzi się tu na przykład płyn do naczyń. Po dokładnym wymyciu rolety, ponownie należy spłukać je bieżącą wodą i wytrzeć ściereczką do sucha. Dodatkowo, warto wyczyścić także linki i paski, służące do obsługi mechanizmu.

 

Rolety zewnętrzne - czyszczenie i konserwacja

 

Czytaj również: Jak uzyskać dofinansowanie do wymiany stolarki w ramach programu "Czyste Powietrze"

 

Powinno się unikać wszelkich detergentów zawierających drobinki, które mogłyby zarysować lamele. Niewskazane są także środki żrące, ponieważ istnieje ryzyko do korozji metalu. Rozpuszczalniki także nie są odpowiednią substancją, gdyż mogą spowodować uszkodzenie lakieru.

 

Do czyszczenia rolet zewnętrznych, można wykorzystać myjkę ciśnieniową, ale jedynie pod warunkiem zastosowania możliwie najniższych parametrów i niewielkiego strumienia wody. W innym wypadku, może ona spowodować odkształcenie i uszkodzenie rolet, przez co przestaną one odpowiednio funkcjonować.

 

Jak czyścić prowadnice?

Także prowadnice oraz uszczelki muszą być utrzymywane w czystości oraz odpowiednim stanie technicznym. To od nich w głównej mierze zależy prawidłowe podnoszenie i opuszczanie rolet. Należy zatem zadbać, aby nie były pokryte kurzem, nie zawierały piasku lub innych niepożądanych przedmiotów. Te elementy również najlepiej będzie wymyć ściereczką z delikatnym płynem. Po wyczyszczeniu, należy je zakonserwować poprzez przesmarowanie preparatami do uszczelek. Nadadzą się wszelkie środki na bazie silikonu oraz oleju. Należy jednak unikać tych na bazie wody, szczególnie zimą. Mogą one zamarznąć i uszkodzić mechanizm.

 

Czytaj również: Nowy produkt do okien dachowych - solarna markiza zaciemniająca

 

Generalnie czyszczenie rolet zewnętrznych jest zabiegiem, który każdy może wykonać sam, dysponując podstawowymi narzędziami i środkami. Raz na jakiś czas warto jednak powierzyć to zadanie specjalistom. Firmy, które zajmują się konserwacją rolet zewnętrznych oferują nie tylko usługę mycia. Dodatkowo, fachowcy skontrolują wszelkie detale, prawidłowość działania mechanizmów oraz ewentualnie przeprowadzą drobne naprawy.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Gdzie zamówić projekt domu? Liczba postów: 73 Grupa: Moja budowa Jak już projekt domu będzie to warto pomyśleć gdzie będzie stała wiata garażowa?
  • Budowa stalowej hali Liczba postów: 7 Grupa: Moja budowa Cześć hala stalowa w wersji wiata garażowa to idealne miejsce przed dom żeby dopełnić walory estetyczne i chronić pojazdy przed warunkami atmosferycznymi.
  • panele fotowoltaiczne Liczba postów: 20 Grupa: Moja budowa Oczywiście że jak już stoi wiata garażowa to idealnie do niej nadaje się panel fotowoltaiczny wszystko jest tak zaprojektowane aby wytrzymała te obciążenia.
  • Rekuperatory Liczba postów: 19 Grupa: Moja budowa wiata garażowa to nie jest miejsce na rekuperator nigdy nie będzie zresztą.
  • Malowanie Liczba postów: 67 Grupa: Moja budowa wiata garażowa zwykle pomalowana jest proszkowo a wcześniej ocynkowana żeby nie rdzewieć.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19154 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 238

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >